Search icon

Płyta indukcyjna – miesięczne i roczne koszty energii. Ile prądu zużywa płyta indukcyjna?

07.10.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Płyta indukcyjna – miesięczne i roczne koszty energii. Ile prądu zużywa płyta indukcyjna?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Świadomość tego, jaki jest koszt używania płyty indukcyjnej, jest bardzo istotna w obliczu rosnących rachunków za media. W niniejszym artykule, kolejnym z serii poświęconej temu, ile energii potrzebują domowe sprzęty AGD, podpowiadamy, ile prądu zużywa płyta indukcyjna. Odpowiadamy także na ważne pytanie, czy energooszczędna płyta indukcyjna może być tańsza w eksploatacji niż gazowa kuchenka. Zapraszamy do lektury!

Jak sprawdzić, ile prądu pobiera płyta indukcyjna?

Aby sprawdzić, ile prądu zużywa płyta indukcyjna, wystarczy wyposażyć się w tzw. miernik energii elektrycznej (inaczej watomierz lub licznik poboru prądu). To prosty przyrząd, który podłącza się do gniazdka, aby zidentyfikować najbardziej „prądożerne” urządzenia w domu. Wynik pomiaru można odczytać na dużym i czytelnym wyświetlaczu lub z poziomu dedykowanej aplikacji na smartfona.

płyta indukcyjna - zużycie prądu

Ile prądu zużywa płyta indukcyjna miesięcznie i rocznie?

Ile prądu zużywa płyta indukcyjna, np. złożona z 4 palników? Na stronie kalkulatora zużycia energii elektrycznej online EnergyUse Calculator przeczytamy, że średnio jest to około 1500 watów na godzinę.

Wiele zależy jednak od rodzaju indukcji, klasy energetycznej, wymiarów palników, dodatkowych funkcji (np. FlexiCook, Quickstart lub Power Booster), a także sposobu użytkowania.

Poniższa tabela ilustruje, jaki jest koszt używania płyty indukcyjnej (w różnych wariantach) przez 2 godziny dziennie, przy założeniu, że cena za 1 kWh wynosi 0,75 gr.

Ile prądu zużywa płyta indukcyjna miesięcznie i rocznie — kalkulacja
Płyta indukcyjna — zużycie prądu w watachPłyta indukcyjna — koszty miesięcznePłyta indukcyjna — koszty roczne
1000 W45 zł540,39 zł
1500 W67,55 zł810,61 zł
2000 W90,06 zł1080,78 zł
2500 W112,611351,00 zł
3000 W135,11 zł1621,22 zł
Tabela 1. Ile prądu zużywa indukcyjna miesięcznie i rocznie — kalkulacja. Opracowanie własne na podstawie: energyusecalculator.com

Jak obliczyć koszt zużycia energii przez płytę indukcyjną?

Aby obliczyć ręcznie, jaki jest koszt używania płyty indukcyjnej, będziemy potrzebować następujących danych:

  • czas pracy urządzenia (w tym przypadku zakładamy, że są to 2 godziny na dobę),
  • średnia cena za 1 kWh,
  • średnie zużycie energii, zadeklarowane przez producenta (w watach).

Kolejny krok to wykonanie następujących działań:

●     pomnożenie średniego zużycia energii urządzenia przez czas pracy,

●     podzielenie otrzymanego wyniku przez 1000 (uzyskamy wtedy wartość w kWh),

●     pomnożenie uzyskanej wartości przez koszt 1 kWh.

Oto przykład dla płyty indukcyjnej, która zużywa 1000 W w ciągu godziny pracy:

1000 W * 2 h = 2000

2000/1000 = 2 kWh

2 * 0,75 zł = 1,5 zł

1,5 zł — tyle wynosi dzienny koszt energii elektrycznej wykorzystywanej przez płytę indukcyjną. Natomiast koszty miesięczne oraz roczne to w przybliżeniu: 1,5 x 30 = 45 zł oraz 1,5 x 365 = 547,5 zł.

Poniżej przykład, jaki jest koszt używania płyty indukcyjnej, która zużywa 2500 W w ciągu godziny pracy:

2500 W * 2 h = 5000

5000/1000 = 5 kWh

5 * 0,75 zł = 3,75 zł

3,75 złotych — tyle wynosi dzienny koszt energii elektrycznej pobieranej przez płytę indukcyjną. Koszty miesięczne oraz roczne to w przybliżeniu: 3,75 x 30 = 112,5 zł oraz 3,75 x 365 = 1368,75 zł.

Jak widzimy, wyniki obliczeń wykonywanych ręcznie są bardzo podobne do rezultatu obliczeń przeprowadzonych przez kalkulator zużycia energii elektrycznej online.

Czy płyta indukcyjna jest tańsza w eksploatacji niż gaz?

Na koniec warto odpowiedzieć na ważne pytanie, co jest tańsze w eksploatacji, płyta gazowa, czy płyta indukcyjna. Zużycie prądu przez indukcję, zakładając, że pobiera ona w przybliżeniu 2 kWh dziennie, a cena za 1 kWh wynosi 0,75 groszy, przedkłada się na koszt dzienny eksploatacji rzędu 1,5 złotych. Tymczasem średni pobór gazu w kuchence gazowej, np. o mocy 9 kW, wynosi średnio od 2 do 2,9 m³ (w zależności od jakości gazu). Zakładając, że cena za 1 m³ gazu ziemnego wynosi 1,835 zł, otrzymujemy wydatek rzędu 3,67 — 5,32 złotych dziennie.

energooszczędna płyta indukcyjna

Nowoczesne płyty indukcyjne zostały wyposażone w szereg dodatkowych funkcji, które jeszcze bardziej zmniejszają zużycie prądu. Należy do nich np.:

  • automatycznym dostosowanie wymiarów pól grzejnych do wielkości naczynia,
  • automatyczne wykrywanie położenia lub zdjęcia naczynia z płyty grzewczej,
  • automatyczne wyłączanie pól grzejnych w przypadku ich zalania,
  • możliwość wykorzystania wytworzonej energii cieplnej także przez pewien czas po pozostawieniu naczynia na wyłączonym palniku,
  • uruchamianie pól grzejnych jedynie po położeniu na nich garnka.

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione powyżej funkcjonalności, a także możliwość zmniejszenia zużycia energii poprzez podgrzewanie wody do gotowania uprzednio w czajniku elektrycznym, gotowanie potraw na płycie indukcyjnej pozwala na większe oszczędności niż w przypadku kuchenki gazowej.

Zakup energooszczędnej płyty indukcyjnej wiąże się z niemałym wydatkiem, ale za to w perspektywie długofalowej przyczynia się do redukcji kosztów. 

nano google news

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia biolog — antropolog, zawodowo od 2017 roku zajmuje się tworzeniem contentu dla różnych marek. Wcześniej pracowała w branży eventowej. Stara się dużo podróżować, przede wszystkim górskimi szlakami, kocha psy (najbardziej swojego setera szkockiego!), jest również miłośniczką gier planszowych oraz gier video, w szczególności z gatunku action-RPG.