Ile prądu zużywa lodówka miesięcznie i przez cały rok?

12.09.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Ile prądu zużywa lodówka miesięcznie i przez cały rok?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W obliczu rosnących kosztów życia oraz rachunków za prąd warto mieć świadomość tego, z jakim wydatkiem wiąże się używanie domowego sprzętu AGD. W niniejszym artykule, kolejnym z serii, przedstawiamy, ile prądu zużywa lodówka. Podpowiadamy również sposoby na obliczenie tego, jaki jest koszt używania lodówki, w ujęciu miesięcznym oraz rocznym. Zapraszamy do lektury oraz świadomego użytkowania energii elektrycznej!

Jak sprawdzić ile prądu pobiera lodówka?

Monitorowanie poboru energii elektrycznej w gospodarstwie domowym wcale nie jest takie trudne. Aby sprawdzić, ile prądu zużywa lodówka, wystarczy użyć prostego przyrządu, tzw. watomierza (inaczej miernika energii elektrycznej lub licznika poboru prądu).

Miernik podłącza się do gniazdka i następnie do niego podpina się sprzęt elektroniczny. Dzięki temu można zidentyfikować najbardziej „prądożerne” urządzenia w domu.

Ile prądu zużywa lodówka miesięcznie i rocznie?

W przypadku standardowych lodówek zużycie prądu wynosi zwykle od 100 do 200 watów. Wiele zależy jednak od klasy energetycznej urządzenia (najbardziej energooszczędna lodówka to sprzęt klasy A), rodzaju, wielkości i mocy lodówki, ustawionej temperatury w chłodziarce i zamrażarce, a także sposobu użytkowania. Bardziej nowoczesne lodówki energooszczędne, np. o klasie energetycznej A++ zużywają mniej niż 300 kWh rocznie, co przedkłada się na pobór mocy w ciągu jednej godziny na poziomie nie więcej niż 34 W.

jaki jest koszt używania lodówki

Aby obliczyć, jaki jest koszt używania lodówki w skali miesiąca lub roku, trzeba sprawdzić w specyfikacji technicznej, jak duży jest pobór energii elektrycznej dla danego urządzenia. Następnie można posłużyć się kalkulatorem zużycia energii elektrycznej online, np. EnergyUse Calculator. Poniższa tabela ilustruje, jak będą się przedstawiać koszty zużycia energii elektrycznej przez lodówkę (w różnych wariantach), przy założeniu, że cena za 1 kWh wynosi 0,75 gr.

Ile prądu zużywa lodówka miesięcznie i rocznie — kalkulacja
Lodówka —  zużycie prądu w watachLodówka — koszty miesięczneLodówka — koszty roczne
30 W16,67 zł200,25 zł
50 W22,24 zł267,03 zł
100 W55,62 zł667,59 zł
200 W111,25 zł1335,13 zł

Tabela 1. Ile prądu zużywa lodówka miesięcznie i rocznie — kalkulacja. Opracowanie własne na podstawie: https://energyusecalculator.com/electricity_refrigerator.htm

Jak zmniejszyć zużycie prądu przez lodówkę?

Skoro wiemy już, jaki jest koszt używania lodówki, warto się zastanowić na tym, czy da się jakoś zredukować zużycie prądu przez to urządzenie. Okazuje się, że duże znaczenie ma sposób użytkowania lodówki. Zużycie prądu będzie o wiele mniejsze, gdy:

  • lodówka będzie regularnie rozmrażana (nowoczesne modele zostały wyposażone w system automatycznego rozmrażania),
  • lodówka będzie regularnie sprawdzana pod kątem stanu uszczelek,
  • nic nie będzie zakłócało przepływu zimnego powietrza, tj. produkty spożywcze będą odpowiednio ułożone w chłodziarce,
  • wszyscy domownicy będą dbać o utrzymanie stałej temperatury w chłodziarce poprzez jej rzadsze otwieranie i szybsze zamykanie po otwarciu,
  • wszyscy domownicy będą uważać na to, aby nie wkładać do lodówki potraw, które jeszcze nie zdążyły ostygnąć.

Jak obliczyć koszt zużycia energii przez lodówkę?

Poza wspomnianym powyżej sposobem, polegającym na wykorzystaniu kalkulatora zużycia energii elektrycznej online, to, jaki jest koszt używania lodówki, można obliczyć również ręcznie. Jedyne dane, jakie będą do tego potrzebne to:

  • czas pracy urządzenia (w tym przypadku są to 24 godziny na dobę),
  • średnia cena za 1 kWh,
  • średnie zużycie energii, zadeklarowane przez producenta (w watach).

Kolejny krok to wykonanie następujących działań:

●     pomnożenie średniego zużycia energii urządzenia przez czas pracy,

●     podzielenie otrzymanego wyniku przez 1000 (uzyskamy wtedy wartość w kWh),

●     pomnożenie uzyskanej wartości przez koszt 1 kWh.

Oto przykład dla energooszczędnej lodówki o klasie energetycznej A++, która zużywa jedynie 30 W w ciągu godziny pracy:

30 W * 24 h = 720

720/1000 = 0,72 kWh

0,72 * 0,75 zł = 0,54 zł

54 grosze — tyle wynosi dzienny koszt energii elektrycznej wykorzystywanej przez lodówkę energooszczędną. Natomiast koszty miesięczne oraz roczne to w przybliżeniu: 0,54 x 30 = 16,2 zł oraz 0,54 x 365 = 197,1 zł.

Natomiast poniżej przykład, jaki jest koszt używania lodówki w starszej wersji, która zużywa 100 W w ciągu godziny pracy:

100 W * 24 h = 2400

2400/1000 = 2,4 kWh

2,4 * 0,75 zł = 1,80 zł

1,80 złotych — tyle wynosi dzienny koszt energii elektrycznej wykorzystywanej przez lodówkę. Natomiast koszty miesięczne oraz roczne to w przybliżeniu: 1,80 x 30 = 54 zł oraz 1,80 x 365 = 657 zł.

Jak widzimy, wyniki obliczeń wykonywanych ręcznie są bardzo podobne do rezultatu obliczeń przeprowadzonych przez kalkulator zużycia energii elektrycznej online. Wynika z nich, że urządzenia energooszczędne rzeczywiście pobierają mniej prądu oraz generują mniejsze koszty eksploatacji niż zwykłe wersje domowych sprzętów.

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia biolog — antropolog, zawodowo od 2017 roku zajmuje się tworzeniem contentu dla różnych marek. Wcześniej pracowała w branży eventowej. Stara się dużo podróżować, przede wszystkim górskimi szlakami, kocha psy (najbardziej swojego setera szkockiego!), jest również miłośniczką gier planszowych oraz gier video, w szczególności z gatunku action-RPG.