Ile prądu zużywa komputer? Jak obliczyć zużycie prądu przez komputer i laptop?
W obliczu podwyżek opłat za energię elektryczną warto się zainteresować tym, ile wynosi zużycie prądu w domu, choćby podczas zwykłego użytkowania urządzeń elektronicznych. W niniejszym artykule odpowiadamy na istotne pytania — ile prądu zużywa komputer oraz od czego zależy zużycie prądu w komputerze. Wyjaśniamy również, co zużywa więcej prądu, laptop czy komputer stacjonarny oraz w jaki sposób można obniżyć zużycie energii elektrycznej w tych dwóch typach urządzeń.
- Ile prądu pobiera komputer?
- Ile prądu pobiera laptop?
- Komputer czy laptop — co zużywa więcej energii?
- Jak sprawdzić zużycie energii elektrycznej?
- Jak obliczyć koszt zużycia energii elektrycznej?
- Jak obniżyć koszt korzystania z komputera i laptopa?
Ile prądu pobiera komputer?
Ile prądu zużywa komputer stacjonarny? Standardowo są to wartości od 350 W do 750-850 W. To, ile pobiera komputer stacjonarny, zależy jednak od wielu czynników. Istotne znaczenie mają np. podzespoły. Najwięcej energii zużywają: procesor (CPU), karta graficzna (GPU), płyta główna oraz dysk HDD (dyski SSD są bardziej energooszczędne).
Bardzo ważne jest także to, w jaki sposób korzystamy ze sprzętu — im bardziej obciążony jest pecet, tym więcej energii zostanie zużytej. Inne czynniki, które mają wpływ na zużycie prądu w komputerze to także: uruchomiony tryb oraz liczba podłączonych urządzeń peryferyjnych.
Od czego zależy zużycie prądu w komputerze? | |
Tryb pracy | Komputer w trybie czuwania zużywa około ⅓ energii w porównaniu z zużyciem, kiedy jest włączony |
Liczba podłączonych urządzeń | Każdy dodatkowy sprzęt wpływa na pobór mocy, przykładowo głośniki zużywają 20 W na godzinę, natomiast modem internetowy – 10 W |
Sposób użytkowania komputera | Zadania takie jak np. przeglądanie stron internetowych czy praca z edytorem tekstu będą się wiązać z o wiele mniejszym zużyciem energii niż np. granie w gry czy obróbka fotografii z pomocą oprogramowania graficznego |
Ile prądu pobiera laptop?
Ile prądu zużywa komputer przenośny, czyli laptop? W przypadku laptopów z niższej półki, ze zintegrowaną kartą graficzną, pobór energii wynosi zwykle 30-65 W, natomiast laptopy gamingowe mogą pobierać nawet 200-320 W.
Tak samo jak w przypadku komputerów stacjonarnych wiele zależy od sposobu eksploatacji urządzenia.
Ile prądu pobiera komputer przenośny? | |
Sposób użytkowania | Średnie zużycie energii |
Tryb uśpienia | 0,78 W |
Tryb bezczynności | 2-6 W |
Standardowe użytkowanie (przeglądanie stron internetowych, korzystanie z edytorów tekstu itd.) | około 55 W |
Granie w gry komputerowe | 320 W, a nawet więcej |
Komputer czy laptop — co zużywa więcej energii?
Na to, ile prądu pobiera komputer, wpływa rodzaj sprzętu. Komputer stacjonarny zużywa zwykle około 2-4 razy więcej energii niż laptop. Wynika to z większej mocy obliczeniowej, a także licznych podzespołów oraz urządzeń peryferyjnych.
Podczas gdy laptop nie posiada oddzielnego monitora i w wielu przypadkach korzysta ze zintegrowanej karty graficznej (wyjątek stanowią modele gamingowe), komputer stacjonarny składa się z licznych mocnych podzespołów (w tym w szczególności GPU), a dodatkowo, podłączamy do niego także: monitor, głośniki, drukarkę, klawiaturę i mysz. Każde z wymienionych sprzętów generuje dodatkowy pobór energii.
Jak sprawdzić zużycie energii elektrycznej?
Jak widać, w obu przypadkach, zarówno jeśli chodzi o komputer stacjonarny, jak i laptop, pobór mocy jest zależny od wielu zmiennych.
Aby dokładnie obliczyć, ile prądu zużywa komputer miesięcznie, rocznie lub dziennie, trzeba skorzystać z watomierza (inaczej miernika energii elektrycznej).
To urządzenie, które podłącza się do gniazdka i następnie można odczytać na nim (lub w dedykowanej aplikacji) aktualny pobór mocy urządzenia.
Jak obliczyć koszt zużycia energii elektrycznej?
Po wyposażeniu się w miernik energii elektrycznej możliwe jest dokładne sprawdzenie, ile prądu zużywa komputer stacjonarny lub laptop. W tym celu można skorzystać z gotowych kalkulatorów zużycia energii elektrycznej dostępnych w Internecie, takich jak np. EnergyUse Calculator, Kalkulator Zużycia Prądu Tauron czy też Kalkulator Prądu Naukowiec.org.
Zakładając, że moc laptopa wynosi 55 W i jest on użytkowany codziennie przez 6 godzin, natomiast cena za kilowatogodzinę wynosi około 0,78 złotych, korzystanie z laptopa kosztuje średnio: 25 groszy dziennie, 7,62 złote miesięcznie oraz 91,15 złotych rocznie.
Jak obliczyć zużycie prądu przez komputer ręcznie? Aby sprawdzić, ile prądu zużywa komputer miesięcznie, rocznie lub dziennie, potrzebne będą dane, takie jak:
- moc komputera (w Watach)
- koszt 1 kWh,
- czas pracy urządzenia.
Następnie trzeba:
- pomnożyć moc urządzenia przez czas pracy,
- podzielić przez 1000,
- pomnożyć przez koszt 1 kWh.
Spójrzmy, jak to działa. Moc komputera stacjonarnego wynosi 300 W, domownik korzysta z niego przez 6 godzin dziennie.
300 W * 6 godzin = 1800
1800/1000 = 1,8 kWh
1,8 * 0,78 złotych = 1,40 złotych — tyle wynosi dzienny koszt energii elektrycznej wykorzystywanej przez komputer.
Jak obniżyć koszt korzystania z komputera i laptopa?
Komputer oraz laptop nie zużywają dużo energii elektrycznej w porównaniu z innymi sprzętami elektronicznymi, takimi jak płyta indukcyjna, żelazko, czajnik elektryczny, piekarnik czy mikrofala. W obliczu rosnących rachunków za prąd zawsze jednak warto mieć rękę na pulsie i, jeśli istnieją sposoby na zredukowanie kosztów zużycia energii elektrycznej, spróbować wcielić je w życie.
Oto kilka porad, jak zmniejszyć koszty zużycia energii elektrycznej przez komputer lub laptop:
- dobierz optymalną jasność ekranu,
- korzystaj z markowych zasilaczy do laptopów,
- korzystaj z trybów oszczędzania energii udostępnionych przez producenta,
- nie pozostawiaj komputera włączonego, jeśli z niego nie korzystasz,
- wyłącz programy, które działają niepotrzebnie w tle.
Może Cię zainteresować: