Ile dać na Komunię w 2023? Przewodnik dla chrzestnych, dziadków i rodziny

17.04.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Ile dać na Komunię w 2023? Przewodnik dla chrzestnych, dziadków i rodziny
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Ile na Komunię? To pytanie zadaje sobie każdy, kto otrzymał zaproszenie na uroczystość przyjęcia sakramentu przez dziecko. Teoretycznie nie ma żadnych z góry narzuconych kwot, a mimo wszystko mamy dylemat – czy tyle wystarczy? Okazuje się, że wiele zależy chociażby od stopnia pokrewieństwa.

Prezenty na Komunię  - promocje i rabaty

Czy dawanie dziecku pieniędzy na komunię to dobry pomysł?

Zastanawiasz się, ile pieniędzy dać dziecku na Komunię? A może nie wiesz, czy w ogóle wypada wkładać pieniądze do koperty? Ile ludzi, tyle będzie opinii.

Prawda jest jednak taka, że jeśli nie masz pomysłu na prezent albo obawiasz się, że dziecko dostanie dwa razy ten sam upominek, to najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest właśnie włożenie gotówki do koperty.

Być może ktoś powie, że to rozwiązanie dla leniwych. No cóż, zależy, jak na to spojrzeć. Nietrafione prezenty nie są niczym przyjemnym, a za pieniądze dziecko może kupić sobie to, czego akurat potrzebuje. Podsumujmy to tak: jeśli nie wiesz, co kupić, włóż pieniądze do koperty. To zdecydowanie lepszy pomysł niż kompletnie chybiony podarunek.

ile na prezent na komunię

Alternatywnie można zastanowić się nad pamiątką. Goście bardzo często decydują na dewocjonalia, które, notabene, będą służyć dziecku przez całe życie. To też o tyle dobre rozwiązanie, że można wybierać z różnych półek cenowych. Jeśli nie jesteśmy przekonani do dawania pieniędzy albo nie chcemy przeznaczyć na prezent bajońskich sum, takie rozwiązanie ma jak najbardziej sens. Dużą popularnością cieszą się łańcuszki i medaliki, ale równie dobrym rozwiązaniem jest po prostu biżuteria.

Ile pieniędzy dać na Komunię?

Ile daje się na Komunię? Powiedzmy sobie szczerze, że tyle, na ile nas stać. To podstawowa zasada, która powinna mieć pierwszeństwo przed wszystkimi innymi. Niejednokrotnie słyszy się, że ktoś przez cały miesiąc zaciskał pasa, żeby wpasować się w “cenniki komunijne”. Tak absolutnie nie powinno być.

Zdarza się też, że goście próbują iść w drugą stronę, zupełnie jakby brali udział w licytacji, gdzie ważne jest, kto da więcej. Taka skrajność też nie jest niczym dobrym. W końcu prezent nie powinien przyćmić całej uroczystości. Nie należy robić z religijnej uroczystości prawdziwego przedstawienia.

Druga zasada mówi, że wiele zależy od więzów pokrewieństwa z dzieckiem, które przyjmuje sakrament. Rodzice chrzestni zwyczajowo wkładają do koperty znacznie więcej niż siostra cioteczna.

ile pieniędzy na komunię

Niektórzy kierują się także zasadą opłacenia “jednego talerzyka komunijnego”, czyli na prezent przeznaczamy tyle, ile rodziców kosztuje jedno miejsce przy stole. W ten sam sposób podchodzi się np. do prezentów dla nowożeńców.

Niemniej jednak, pamiętajmy, że w prezentach komunijnych nie chodzi o to, aby robić coś na pokaz. Ideą uroczystości jest wspólne świętowanie z dzieckiem tego wyjątkowego dnia. To nie czas na to, aby wzajemnie zaglądać sobie do portfela. Przeznacz na prezent tyle, ile wydaje Ci się słuszne.

Ile na Komunię od rodziców chrzestnych?

Można powiedzieć, że największy wydatek ponoszą zwykle rodzice chrzestni, bo to oni dają najwięcej pieniędzy. Ile na komunię od chrzestnego lub chrzestnej? Przyjmuje się, że kwota wkładana do koperty zaczyna się od 500 zł. Górnego limitu właściwie nie ma. Tak samo należy podejść do tematu, jeśli zastanawiasz się, ile na prezent na Komunię dla chrześniaka powinno się wydać.

Pamiętaj jednak, że duże znaczenie ma zamożność chrzestnych. Jeśli to 500 zł ma poważnie nadszarpnąć domowy budżet, wybierz skromniejszy prezent albo włóż mniej do koperty.

ile pieniędzy dać dziecku na komunię

Ile pieniędzy na komunię od rodziny?

Ile na Komunię od dziadków, a ile od wujka? Tutaj można przyjąć zasadę “jednego talerzyka komunijnego”. Z danych statystycznych wynika, że Polacy przeznaczają na prezent albo wkładają do koperty między 300 a 500 zł. Po te wyższe kwoty najczęściej sięgają dziadkowie, którzy przecież uwielbiają rozpieszczać swoich wnuków. Nie przejmujcie się jednak, jeśli to dla Was zbyt wiele. Zawsze możecie postawić na jakąś uniwersalną pamiątkę.

Ile dają pozostali goście na Komunię?

Dalsza rodzina i pozostali goście najczęściej wkładają do koperty około 200 zł. Często też decydują się na wręczenie drobnego upominku – piórko wieczne, zegarek czy srebrna biżuteria są uniwersalnym prezentem, a jednocześnie łatwo zmieścić się w założonym budżecie.

Nieliczni decydują się przeznaczyć na Komunię więcej niż 300 złotych, ale jeśli kogoś na to stać, to nic nie stoi na przeszkodzie, by dać więcej.

ile daje się na komunię

Co zamiast gotówki na prezent na Komunię?

Gotówka wydaje się być całkiem rozsądnym rozwiązaniem, ale nie musisz się na nią decydować. Dziecko równie bardzo ucieszy się z prezentu, o ile wiesz, co chciałoby dostać. Możesz delikatnie podpytać jego rodziców, którzy najpewniej będą w stanie Ci pomóc.

Komunia 2023 – inspiracje prezentowe

Dużą popularnością wciąż cieszy się elektronika. Smartfony i tablety, komputery czy smartwatche są często wyjątkowo udanym prezentem. Czy najlepszym? Niekoniecznie, często zdecydowanie lepszym pomysłem jest mądrze wybrany prezent, który będzie rzeczywiście przydatny.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.