Microsoft 365 Copilot – miało być fajnie, jest drogo

23.07.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Microsoft 365 Copilot – miało być fajnie, jest drogo
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Microsoft Copilot został zaprezentowany na wzbierającej fali popularności rozwiązań AI. Inteligentnego asystenta opisywaliśmy jako rewolucję. Wykorzystując model językowy GPT-4 (najlepszy dostępny dziś tylko w płatnej wersji ChatGPT), Microsoft 365 Copilot miał pisać za nas maile i pomagać w tworzeniu dokumentów. Teraz dowiedzieliśmy się, ile ma kosztować dostęp do takiego narzędzia. Wygląda na to, że (przynajmniej na razie) niewiele osób zdecyduje się na jego używanie.

Ile kosztuje Microsoft 365 Copilot?

Microsoft twierdził, że 365 Copilot to prawdziwa rewolucja. Wiele zadań wykonywanych przez pracowników biurowych miało zostać usprawnionych, a nawet wykonanych w 100% przez asystenta AI. Do możliwości Copilota należą te znane już choćby z ChatGPT.

Narzędzie potrafi podsumować tekst, napisać streszczenie długiego artykułu, czy wygenerować treść maila. W teorii mając tylko niewielkie podpowiedzi, może też stworzyć za nas prezentację multimedialną. Dane z Excela analizuje bardzo szybko, może je następnie zaprezentować w formie wykresów lub opisać tekstowo. Jest tylko jeden problem: efekty pracy mogą nie zastąpić człowieka w 100%.

Czasem samo przygotowanie zapytania do inteligentnego asystenta może być dość czasochłonne. Treści wygenerowane przez sztuczną inteligencję zwykle wymagają poprawy. Tu pojawia się pytanie: ile możemy zapłacić za narzędzie, które być może nieco usprawni pracę w biurze, na pewno jednak jej nie zastąpi (przynajmniej nie dzisiaj)?

Koszt narzędzia Microsoft 365 Copilot to aż 30$/m-c za użytkownika.

Mówimy więc o tym, że w każdym miesiącu narzędzie dla jednej osoby kosztuje w przeliczeniu około 120 złotych. Choć wiele osób mogło pomyśleć inaczej, Copilot nie wchodzi w skład już posiadanej subskrypcji Microsoft 365. Musimy więc wykupić także ją, co oczywiście wpływa na koszt.

Microsoft 365 Copilot

Microsoft 365 Copilot w cenie 30 dolarów miesięcznie za każdej osoby dostępny będzie dla użytkowników:

  • Microsoft 365 E3
  • Microsoft 365 E5
  • Microsoft 365 Business Standard
  • Microsoft 365 Business Premium.

Dlaczego Microsoft 365 Copilot kosztuje aż 120 złotych?

Wykorzystywanie narzędzi AI oznacza nie tylko używanie nowoczesnej technologii. Równie wysokim kosztem jest korzystanie z chmury obliczeniowej, czy wpływ na obciążenie serwerów dostawcy aplikacji, Dziś na rynku jest kilka darmowych Dużych Modeli Językowych (LLM, jak GPT-4, z którego korzysta Copilot). Ich funkcjonalność jest jednak zwykle nieco „okrojona” lub mamy jakieś ograniczenia.

Microsoft Copilot
Microsoft 365 Copilot

Microsoft 365 Copilot przeszedł wielomiesięczne testy. Brało w nich udział aż 600 instytucji – partnerów Microsoftu. Efekty współpracy musiały być więc nad wyraz dobre, skoro cena jest tak wysoka. Wystarczy wspomnieć, że ChatGPT Plus jest sporo tańszy – 20$ + VAT (razem 24,60$). Możliwości obu narzędzi są podobne, choć Copilot jest oczywiście zintegrowany z programami biurowymi Microsoft 365, co jest ogromną przewagą tego narzędzia.

Może zainteresują Cię też inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.