Kiedy startują Igrzyska Olimpijskie 2022? Gdzie oglądać?
Już wkrótce będziemy świadkami kolejnego, historycznego widowiska. Zimowe igrzyska olimpijskie co 4 lata skupiają wokół siebie fanów wrażeń sportowych – i tak od niemal już wieku. Pierwsze z nich miały miejsce we Francji; tym razem z kolei to Pekin stanie się światową stolicą światowej rywalizacji. To, gdzie Igrzyska Olimpijskie 2022 zagoszczą, ma zresztą niebagatelne znaczenie. Oto po raz pierwszy w dziejach to samo miasto zyska status gospodarza olimpiad letniej i zimowej. Gdzie i kiedy będziemy mogli śledzić poczynania naszych sportowców? Zapraszamy do lektury.
- Igrzyska Olimpijskie 2022 – kiedy początek?
- Pekin 2022 ceremonia otwarcia
- Gdzie oglądać transmisję z Igrzysk Olimpijskich 2022?
- Igrzyska Olimpijskie 2022 – lista dyscyplin
- Czy Polacy mają szanse na medal?
Igrzyska Olimpijskie 2022 – kiedy początek?
Jeżeli chodzi o kalendarz, Igrzyska Olimpijskie 2022 rozpoczną się 4 lutego i trwać będą do 20 lutego. Na przestrzeni tego czasu będziemy mogli kibicować 57 polskim sportowcom. Zaprezentują się oni w dziesięciu z piętnastu dyscyplin, obejmujących rekordowe 109 konkurencji.
Pekin 2022 – ceremonia otwarcia
Igrzyska Olimpijskie 2022 są wyjątkowe też przez wzgląd na kształt ceremonii otwarcia. Jej reżyserem będzie Zhang Yimou – znany chiński reżyser, scenarzysta i producent, mający na swoim koncie m.in. trzy nominacje do Oscara, dwie nagrody BAFTA i dwie zdobyte w Cannes.
Twórca znany jest z bogatego operowania kolorem na ekranie, co rodzi pewne przewidywania co do tego, czego możemy się spodziewać w tym roku. To zresztą nie pierwszy raz, kiedy Yimou występuje w tym charakterze. Pekin 2022 to druga po Igrzyskach Letnich z 2008 roku okazja do wyreżyserowania przez niego ceremonii otwarcia. Nikt przed nim tego nie dokonał.
Pozostając w temacie przewidywań, wiemy już, że przez wzgląd na pandemię COVID-19 (będącą zresztą motywem przewodnim wydarzenia) tegoroczna uroczystość będzie skromniejsza pod kątem liczby uczestników. Ma wziąć w niej udział ok. 3000 aktorów, podczas gdy w tej z 2008, będącej największą i najdroższą w historii igrzysk, na scenie pojawiło się ich ok. 15 000.
Igrzyska Olimpijskie w Pekinie zostaną otwarte 4 lutego. Sama ceremonia ma potrwać maksymalnie 1,5 h. Będzie można obejrzeć ją w telewizji na TVP1 lub TVP Sport, a w ramach relacji online na tvpsport.pl lub w TVP VOD.
Cała ceremonia otwarcia igrzysk
Gdzie oglądać transmisję z Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022?
Również konkurencje, objęte programem Igrzysk Olimpijskich 2022 obejrzeć będzie można w dogodnej dla widzów formie:
- tradycyjnej: w TVP 1, TVP 2, TVP Sport, w Eurosporcie 1 lub w Eurosporcie 2,
- online: na sport.tvp.pl, player.pl, Polsat Box Go, eurosportplayer.com lub z wykorzystaniem aplikacji mobilnych TVP Sport, Player lub Eurosport Player.
Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022 – lista dyscyplin
Lista dyscyplin w ramach Igrzysk Olimpijskich w Pekinie prezentuje się następująco:
- biathlon,
- biegi narciarskie,
- bobsleje,
- curling,
- hokej na lodzie,
- kombinacja norweska,
- łyżwiarstwo figurowe,
- łyżwiarstwo szybkie,
- narciarstwo alpejskie,
- narciarstwo dowolne,
- saneczkarstwo,
- short track,
- skeleton,
- skoki narciarskie,
- snowboarding.
W dziesięciu z nich biało-czerwoną flagę reprezentować będą:
- biathlon: Grzegorz Guzik, Monika Hojnisz-Staręga, Anna Mąka, Kinga Zbylut, Kamila Żuk;
- biegi narciarskie: Dominik Bury, Kamil Bury, Mateusz Haratyk, Weronika Kaleta, Magdalena Kobielusz, Karolina Kukuczka, Izabela Marcisz, Monika Skinder, Maciej Staręga;
- kombinacja norweska: Szczepan Kupczak, Andrzej Szczechowicz;
- łyżwiarstwo figurowe: Natalia Kaliszek, Jekaterina Kurakowa, Maksym Spodyriew;
- łyżwiarstwo szybkie (tor długi): Karolina Bosiek, Zbigniew Bródka, Natalia Czerwonka, Magdalena Czyszczoń, Artur Janicki, Marek Kania, Piotr Michalski, Andżelika Wójcik, Kaja Ziomek, Damian Żurek;
- narciarstwo alpejskie: Zuzanna Czapska, Maryna Gąsienica-Daniel, Michał Jasiczek, Magdalena Łuczak, Paweł Pyjas, Hanna Zięba;
- saneczkarstwo: Wojciech Chmielewski, Klaudia Domaradzka, Jakub Kowalewski, Mateusz Sochowicz;
- short track: Łukasz Kuczyński, Natalia Maliszewska, Patrycja Maliszewska, Nikola Mazur, Michał Niewiński, Kamila Stormowska;
- skoki narciarskie: Stefan Hula, Nicole Konderla, Dawid Kubacki, Kinga Rajda, Kamil Stoch, Paweł Wąsek, Piotr Żyła;
- snowboarding: Weronika Biela-Nowaczyk, Aleksandra Król, Oskar Kwiatkowski, Aleksandra Michalik, Michał Nowaczyk.
Czy Polacy mają szanse na medal?
Zgodnie z przewidywaniami amerykańskich analityków z grupy Gracenote Nielsen podczas tegorocznych igrzysk mamy szanse na zaledwie 3 krążki medalowe.
Wpływ na te spekulacje ma zapewne osłabiona forma naszej kadry skoczków, którzy nie dali w ostatnim czasie swoim fanom powodów do optymizmu na nadchodzące Igrzyska Olimpijskie 2022.
Skoki narciarskie w wydaniu naszej reprezentacji stanęły też pod znakiem zapytania w związku z doniesieniami o zakażeniach koronawirusem w kadrze. Pewnej dozy optymizmu mogliśmy zaczerpnąć od lidera polskiej sceny skoków – Kamila Stocha, który potwierdził swój powrót do “biura”, stwierdzając, że “jest w porządku”. Czy to jednak wystarczy?
Na tę chwilę największych szans na medal upatrujemy w występach Natalii Maliszewskiej (short truck), Maryny Gąsienicy-Daniel (narciarstwo alpejskie), zespołu łyżwiarstwa szybkiego, snowboardingu i biathlonu. Trzymamy kciuki za naszych reprezentantów!
Zdjęcie główne: olympics.com
Może Cię zainteresować: