Jak działa chmura Apple iCloud? Ile kosztuje? Najważniejsze funkcje i możliwości

19.09.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Jak działa chmura Apple iCloud? Ile kosztuje? Najważniejsze funkcje i możliwości
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Zależy Ci na bezpiecznym przechowywaniu danych i multimediów? Chcesz mieć do nich dostęp zawsze i wszędzie, niezależnie od tego, czy korzystasz z iPhone’a, tabletu czy komputera? A może interesują Cię dodatkowe, przydatne funkcje? Rozwiązaniem dla Ciebie może być chmura Apple. Jak działa iCloud, ile kosztuje, co oferuje i na jakich urządzeniach można z niego korzystać? Sprawdźmy!

Czym jest iCloud?

iCloud to usługa Apple, która oficjalnie została zaprezentowana ponad 10 lat temu, w 2011 roku. Tym samym zastąpiła wcześniejsze oprogramowanie, czyli MobileMe. Czym jest iCloud? Jest to wirtualny dysk, na którym możesz przechowywać, synchronizować, zarządzać i łatwo udostępniać zdjęcia, pliki, dokumenty i mnóstwo różnych informacji powiązanych z Twoim kontem Apple.

Dane znajdują się na serwerach giganta technologicznego i są dostępne na wszystkich  urządzeniach, na których jest zalogowany do konta Apple.

Dzięki czemu możesz do nich zajrzeć lub dodać coś nowego zarówno z poziomu iPhone’a, jak i iPada czy Maca. Oczywiście, aby skorzystać z iCloud, konieczny jest dostęp do Internetu.

iCloud – logowanie

Z iCloud możesz korzystać na dowolnym urządzeniu. Jak zalogować się chmury Apple?

 • Urządzenia marki Apple – dostęp do usługi znajduje się w ustawieniach sprzętu.
 • Urządzenia z systemem Android/Windows – dostęp z poziomu przeglądarki internetowej, na stronie icloud.com lub poprzez dedykowaną aplikację ze sklepu Microsoft.

Konieczne będzie posiadanie konta Apple – podczas logowania musisz podać login Apple ID oraz hasło. Umożliwia ono dostęp do urządzeń z całego ekosystemu producenta, jak i synchronizację danych między nimi.

Jak działa iCloud? Funkcje i możliwości

Fabrycznie zainstalowane aplikacje Apple na urządzeniach producenta domyślnie synchronizują się z iCloud. Oczywiście możesz samodzielnie wybrać, które z nich mają wysyłać informacje do chmury i w jakim zakresie. Każde urządzenie Apple musisz osobno skonfigurować, jednak nie jest to ani czasochłonne, ani bardzo trudne:

 • iPhone’y i iPady – wejdź w zakładkę AppleID i wybierz ikonę iCloud. Pojawi się wówczas kompletna lista aplikacji, które mają dostęp do chmury. Większość z nich możesz aktywować lub dezaktywować suwakiem. W przypadku niektórych, jak np. zarządzanie hasłami, konieczne będzie zaznaczenie kilku opcji więcej.
 • Komputery i laptopy Apple – przejdź w zakładkę Preferencje i wybierz Apple ID, a następnie ikonę iCloud. Znajdziesz tam listę aplikacji – od Ciebie zależy, które będą wysyłać dane i je synchronizować.
 • Komputery i laptopy z systemem Windows – po pobraniu aplikacji iCloud i zalogowaniu się, będziesz mieć dostęp do synchronizacji danych, np. zdjęć, poczty, kontaktów, kalendarzy, zakładek stron internetowych i haseł.

W iCloud znajdziesz mnóstwo przydatnych funkcji. Ich krótki opis znajdziesz poniżej.

icloud logowanie

Dysk iCloud Drive

iCloud Drive to dysk Apple iCloud, na którym możesz przechowywać zdjęcia, filmy, dokumenty i różnego rodzaju pliki, a także je otwierać i organizować na wszystkich urządzeniach Apple, na których jesteś zalogowany. W podstawowej wersji otrzymujesz pojemność 5 GB.

Jeśli chcesz, by pliki były automatycznie zapisywane w iCloud, musisz włączyć tę funkcję w ustawieniach. Jak to zrobić na iPhone? Wystarczy tylko kilka kroków: Ustawienia -> Twoje imię -> ikona iCloud -> suwak koło iCloud Drive (powinien zrobić się zielony).

Backup iCloud

Backup to funkcja, dzięki której automatycznie tworzą się kopie zapasowe ważnych danych z Twoich sprzętów, jak i aplikacji. Są one dzięki temu zawsze aktualnie. Funkcjonalność ta pozwala również skonfigurować nowe urządzenie tak, by wszystko wyglądało dokładnie tak samo, jak na poprzednim.

iCloud – zdjęcia

Aplikacja Zdjęcia to sposób, by bezpiecznie przechowywać filmy oraz fotografie i swobodnie je udostępniać nawet pięciu innym osobom. W bibliotece znajdziesz takie opcje jak polecane zdjęcia czy wspomnienia. Co więcej, każda osoba, która ma dostęp do albumów, może dodawać własne fotografie, filmy oraz komentarze.

Poczta w iCloud

Poczta w iCloud jest zintegrowana z aplikacją Mail na urządzeniach Apple. Dzięki temu możesz odebrać wiadomości z dowolnego miejsca. Co więcej, masz też możliwość prostego skonfigurowania własnego adresu mailowego @icloud.com.

Funkcje iCloud zwiększające ochronę prywatności

 • Przekazywanie prywatne – zwiększa poziom ochrony prywatności podczas korzystania z przeglądarki Safari.
 • Ukryj mój adres e-mail – generuje losowy adres mailowy, połączony z Twoją skrzynką odbiorczą.
 • Prywatny monitoring w HomeKit – umożliwia rejestrowanie aktywności pochodzących z kamer monitoringu; dostęp do nich mają tylko wskazane osoby.

iCloud Find

iCloud Find pozwala śledzić urządzenia Apple – możesz dzięki tej funkcji ustalić położenie swojego sprzętu (iPhone’a, iPada, iPoda touch, Maca, zegarka Apple Watch, słuchawek AirPods i produktów Beats).

iCloud – inne przydatne funkcje

Wśród innych funkcji oferowanych w iCloud znajdują się też notatki, kalendarz, możliwość automatycznego aktualizowania kart i zakładek w Safari, udostępnianie plików innym, a także Pęk Kluczy, który pozwala przechowywać hasła. Automatycznie synchronizowane w chmurze są też numery telefonów i adresów mailowych bliskich i znajomych.

Na jakich urządzeniach działa iCloud?

iCloud działa na niemalże wszystkich urządzeniach Apple – iPhone, iPad, Mac oraz Apple Watch, a także na komputerach z systemem Windows 10 i wyżej. Chmura dostępna jest również na przeglądarkach Safari, Firefox, Chrome, Edge i Opera.

icloud - urządzenia

Ile kosztuje iCloud+? Cena pakietów

Po rejestracji w usłudze iCloud za darmo otrzymuje się 5 GB miejsca dyskowego. Jeśli jest to dla Ciebie niewystarczająca pojemność, możesz zdecydować się na iCloud+ – cena zależy od wybranego pakietu.

Płatny pakiet iCloud – cennik 2023:

 • iCloud+ 50 GB – 4,99 zł/miesiąc,
 • iCloud+ 200 GB – 14,99 zł/miesiąc,
 • iCloud+ 2 TB – 49,99 zł/miesiąc,
 • iCloud+ 6 TB – 149,99 zł/miesiąc.
 • iCloud+ 12 TB – 299,99 zł/miesiąc.

W każdym płatnym planie znajdziesz takie funkcje jak przekazywanie prywatne iCloud, niestandardowa domena e-mail, prywatny monitoring w HomeKit (50 GB – 1 kamera, 200 GB – 5 kamer, 2 TB – bez limitu) oraz opcję ukrycia adresu maila.

W 2023 roku pojawiły się dwa nowe pakiety iCloud+ dla osób potrzebujących naprawdę dużo miejsca na pliki (6 TB i 12 TB) – np. fotografów, twórców treści wideo i profesjonalnych użytkowników.

Apple One – pakiet usług Apple

Apple One to subskrypcja, która łączy cztery usługi w ramach jednej opłaty miesięcznej. Jest to tańsze rozwiązanie w porównaniu do wykupywania każdej z nich osobno.

W Apple One otrzymujesz dostęp do Apple Music, Apple TV+, Apple Arcade oraz iCloud+.

Może Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.