Jeździsz na hulajnodze elektrycznej? Sprawdź, czy zgodnie z nowymi przepisami

14.04.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Jeździsz na hulajnodze elektrycznej? Sprawdź, czy zgodnie z nowymi przepisami
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

20 maja 2021 roku wraz z nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym, pojawiły się nowe przepisy dotyczące e-hulajnóg, z którymi na pewno warto się zapoznać. Funkcjonariusze Straży Miejskiej prowadzą intensywne kontrole na ulicach, a zbyt szybka jazda na hulajnodze elektrycznej, nieprawidłowe pozostawienie jej na chodniku czy nieustępowanie pierwszeństwa pieszemu może skutkować mandatem.

Spis treści:

Hulajnoga elektryczna – jaka prędkość jest dozwolona?

Dopuszczalna prędkość jazdy na hulajnodze elektrycznej to 20 km/h. Wolniej musimy jechać tylko po chodniku, dostosowując prędkość jazdy do prędkości pieszych.

Hulajnogi elektryczne nowe przepisy 2021

Droga rowerowa, chodnik czy ulica – którędy jeździć hulajnogą?

Jazda hulajnogą elektryczną po ulicy

Można również wybrać jechanie po jezdni, ale tylko w przypadku dróg, na których obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h i brakuje wyznaczonego miejsca dla rowerów.

Jeżeli tylko mamy dostęp do pasa lub drogi dla rowerów, to właśnie tamtędy powinniśmy się poruszać hulajnogą.

Jazda hulajnogą elektryczną po chodniku

Czasem niestety znajdziemy się w sytuacji, kiedy brakuje drogi lub pasa dla rowerów, a na jezdni nie ma ograniczenia prędkości do 30 km/h.

Wtedy wyjątkowo możemy jechać chodnikiem, pamiętając o poruszaniu się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych, nieutrudnianiu ruchu i ustępowaniu im.

Hulajnogę elektryczną należy też przeprowadzić przez przejście dla pieszych.

Polecane hulajnogi elektryczne

Hulajnoga elektryczna dla dzieci a prawo

Dzieci do 10 roku życia nie mogą poruszać się hulajnogą elektryczną po mieście. Starsze dzieci potrzebują dodatkowych dokumentów, aby pojeździć na hulajnodze elektrycznej.

Dzieci w wieku 10-18 lat

Osoby w wieku od 10 do 18 lat muszą posiadać takie same uprawnienia jak w przypadku kierowania rowerem. Wymagana jest karta rowerowa albo prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.

Dzieci do 10 lat

Dzieci w wieku do 10 lat mogą jeździć jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką dorosłego. Nie mogą poruszać się po drogach publicznych, nawet będąc tam razem z rodzicami.

hulajnogi elektryczne dla dzieci nowe przepisy

Za co możesz dostać mandat na hulajnodze elektrycznej? 

Na podstawie zmian w Kodeksie wykroczeń przepisy przewidują nałożenie kary za zbyt szybką jazdę po chodniku czy nieustępowanie pierwszeństwa pieszemu. Jak wysokie mandaty przyjdzie nam płacić?

  • Przewożenie innej osoby, zwierzęcia lub ładunku będzie karane mandatem w wysokości 100 zł.
  • Za korzystanie z telefonu podczas jazdy (wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu) przewidziano mandat 200 zł.
  • Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu zapłacimy mandat w wysokości 350 zł.
  • Poruszanie się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pod wpływem alkoholu albo podobnie działającego środka może kosztować najwięcej, bo od 300 do 500 zł.

Dodatkowo naruszenia, które nie zostały ujęte w taryfikatorze mandatów karnych rozpatrywane będą na zasadach ogólnych, a w takich przypadkach zapłacimy grzywnę wynoszącą od 20 do 500 złotych.

Gdzie można parkować hulajnogi elektryczne?

Obecnie przepisy nakładają obowiązek parkowania hulajnogi elektrycznej w wyznaczonych do tego miejscach. Jeżeli takiego miejsca brakuje możemy zaparkować hulajnogę na chodniku, jednak pod pewnymi warunkami.

  • Przede wszystkim postawiony pojazd nie może utrudniać pieszym poruszania się. Szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych nie powinna być mniejsza niż 1,5 m.
  • Hulajnogę należy ustawić równolegle do zewnętrznej części chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni.
hulajnoga elektryczna nowe prawo

Ile zapłacisz za niewłaściwe parkowanie hulajnogi elektrycznej?

Co się stanie, jeżeli zaparkujemy hulajnogę nieprawidłowo? Naruszenie warunków zatrzymania lub postoju pojazdu na chodniku będzie oznaczało mandat w wysokości 100 złotych. Istnieje też duże prawdopodobieństwo, że hulajnoga będzie odholowana na koszt właściciela, który zapłaci za to 123 zł. Dodatkowo trzeba poryć koszty przechowania pojazdu – 23 zł za dzień.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Uwielbia dobrą herbatę i śledzenie ciekawostek ze świata nowych technologii. Spokój znajduje w fotografii, ale nie przepada za plecakiem pełnym ciężkiego sprzętu. W wolnym czasie nałogowo kupuje nowe książki i czyta komiksy.