Search icon

Porównanie Huawei Watch GT 4 vs Huawei Watch GT 3. Co się zmieniło?

22.03.2024 |
| Clock Przeczytasz w 6 Minuty
Porównanie Huawei Watch GT 4 vs Huawei Watch GT 3. Co się zmieniło?
Przeczytasz w 6 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Huawei Watch GT 4 miał swoją premierę we wrześniu 2023 roku. Jego poprzednikiem był Huawei Watch GT 3. Czym różnią się te dwa modele smartwatchy marki Huawei? Które funkcje zostały ulepszone w nowszym inteligentnym zegarku? Czy warto go kupić? Aby się tego dowiedzieć, zapraszamy do sprawdzenia naszego porównania Huawei Watch GT 4 vs Huawei Watch GT 3.

Huawei Watch GT 4 vs Huawei Watch GT 3: specyfikacja

Zacznijmy od specyfikacji. Tutaj już na pierwszy rzut oka widać przewagę nowszego modelu smartwacha z serii Huawei Watch GT. W Huawei Watch GT 4 zastosowano bowiem pamięć masową o pojemności 32 GB, natomiast w Huawei Watch GT 3 mamy do dyspozycji jedynie 4 GB pamięci.

Różnice w wydajności wynikają również z tego, iż w starszym modelu inteligentnego zegarka mamy procesor HiSilicon Hi1132, natomiast w Huawei Watch GT 4 znalazł się procesor nowszej generacji, ARM Cortex-M.

Huawei Watch GT 4 vs GT 3: wygląd i rozmiary

Jak przedstawia się porównanie Huawei Watch GT 4 vs Huawei GT 3, jeśli chodzi o wygląd tych inteligentnych zegarków? W obu smartwatchach koperta z obrotową koronką jest smukła i opływowa, co nadaje jej elegancki wygląd. Taki design sprawia, że seria Huawei Watch GT prezentuje się doskonale zarówno w połączeniu z ubiorem codziennym, jak i do eleganckiej koszuli czy marynarki.

Wymiary obu modeli są prawie identyczne i wynoszą odpowiednio: dla Huawei Watch GT 4 46 x 46 x 10.9 mm, natomiast dla Huawei GT 3 – 45,9 x 45,9 x 11 mm. W obu przypadkach koperta została wykonana ze stali szlachetnej.

Huawei Watch GT 3 - różne wersje
Huawei Watch GT 3

Na rynku jest dostępnych kilka wersji smartwatcha Huawei GT 3, mianowicie: Elegant na bransolecie ze stali nierdzewnej, Classic na skórzanym pasku oraz Active z paskiem wykonanym z fluoroelastomeru.

Podczas gdy  Huawei GT 3 ma tył stworzony z materiału kompozytowego z włókna polimerowego, tylną obudowę w nowszym modelu smartwatcha wykonano z włókna węglowego. Huawei Watch GT 4 różni się także pod względem masy – bez paska zegarek waży 47-48 g (w zależności od wersji), podczas gdy masa Huawei GT 3 wynosi 42,6 g bez paska.

Huawei Watch GT 4 - porównanie wersji
Huawei Watch GT 4

Na rynku jest dostępnych kilka wersji smartwatcha Huawei GT 4, mianowicie: Active na pasku z fluoroelastomeru, elegancki Elite na bransolecie, Green z tkanym paskiem z kompozytu oraz Classic na brązowym skórzanym pasku.

Huawei Watch GT 4 vs Huawei Watch GT 3: wyświetlacz

Oba smartwatche zostały wyposażone w podświetlany, dotykowy ekran AMOLED z funkcją Always on Display. Rozdzielczość jest w obu modelach taka sama i wynosi 466 x 466 pikseli.

Huawei Watch GT 3 - wyświetlacz
Huawei Watch GT 3

W porównaniu Huawei Watch GT 4 vs Huawei Watch GT 3 pod kątem wyświetlacza delikatną różnicę robi większa przekątna ekranu w przypadku nowszego modelu. Wynosi ona 1,44 cale (a w przypadku Huawei Watch GT 3 – 1,4 cale. Mamy tutaj także zapewnioną lepszą ochronę wyświetlacza w postaci zaokrąglonego szkła 3D.

Huawei Watch GT 4 - wyświetlacz
Huawei Watch GT 4

Huawei Watch GT 4 vs GT 3: bateria i czas pracy

W nowszych modelach smartwatchy stosowane są zwykle bardziej pojemne baterie. Tak też jest w tym przypadku. Podczas gdy w GT 3 pojemność baterii wynosi jedynie 292 mAh, w Huawei Watch GT 4 zastosowano ogniwo 530 mAh.

Paradoksalnie bateria w Huawei Watch GT 4 zapewnia do 14 dni pracy w trybie ultraoszczędnym oraz do 3 dni przy regularnym użytkowaniu, natomiast w GT 3 na jednym ładowaniu zegarek także działa do 14 dni, mimo mniejszej baterii. Wynika to z mniejszego obciążenia aplikacjami i funkcjami, które w przypadku GT 4 są bardzo energochłonne.

Huawei Watch GT 4 vs GT 3: tryby sportowe i funkcje związane z monitorowaniem parametrów zdrowotnych

Porównywane zegarki dysponują licznymi rozbudowanymi trybami sportowymi (jest ich ponad 100). Wśród nich znalazły się między innymi: jazda na rowerze, joga, bieganie, pływanie, jazda na nartach czy nawet wędrówka górska. Oba smartwatche oceniają postępy sportowe w oparciu o szereg analizowanych parametrów, takich jak np. tętno, tempo czy przebyty dystans.

Jeśli chodzi o monitorowanie parametrów istotnych dla zdrowia, niezależnie od tego, czy kupimy Huawei Watch GT 4 czy GT 3, użytkownik może korzystać między innymi z:

  • krokomierza;
  • licznika kalorii;
  • monitorowania czasu i jakości snu;
  • monitoringu natlenienia krwi;
  • możliwości śledzenia cyklu menstruacyjnego;
  • pomiaru pulsu;
  • pomiaru temperatury skóry.
Huawei Watch GT 3 - funkcje

W Huawei Watch GT 4 zastosowano jednak aktualizacje dotyczące monitorowania zdrowia i kondycji, snu, a także zarządzania cyklem menstruacyjnym. Nad dokładnością pomiarów w nowszym modelu z serii Huawei Watch GT czuwa technologia TruSleep 3.0 (w Huawei GT 3 zastosowano TruSleep 2.0).

Huawei Watch GT 4 - funkcje

Huawei Watch GT 4 vs Huawei Watch GT 3: funkcje smartwatchowe

Smartwatche z niniejszego porównania Huawei Watch GT 4 vs GT 3 można połączyć ze smartfonem poprzez Bluetooth. Posiadają one wbudowany głośnik i mikrofon, dzięki czemu można z ich pomocą prowadzić rozmowy bez wyciągania telefonu z kieszeni.

Oba inteligentne zegarki oferują łączność LTE za sprawą eSIM, natomiast w nowszym modelu możemy korzystać takżę z funkcji NFC do płatności zbliżeniowych, czego brak w Huawei Watch GT 3.

Jeśli chodzi o GPS, zarówno w Huawei Watch GT 4 jak i Huawei Watch GT 3 zastosowano dokładną nawigację offline. Smartwatche obsługują także 2-zakresową nawigację satelitarną oraz aż 5 systemów nawigacji: GPS, GLONASS, Galileo, Beidou i QZSS.

Huawei Watch GT 4 vs Huawei Watch GT 3: dodatkowe funkcje

Porównując Huawei Watch GT 4 vs Huawei Watch GT 3 pod kątem dodatkowych funkcji, różnice wydają się niewielkie. Oba zegarki są wodoszczelne w klasie 5 ATM, wyposażono je także w zestaw czujników, takich jak np. akcelerometr, barometr, czujnik światła, optyczny czujnik tętna czy żyroskop.

Huawei Watch GT 4 vs GT 3: cena

Jeśli chodzi o cenę, w zestawieniu Huawei Watch GT 4 vs Huawei Watch GT 3 korzystniej wypada oczywiście starszy model smartwatcha. Przykładowo Huawei GT 3 w wersji Active kupimy już za 799 złotych.

Z kolei ceny Huawei Watch GT 4 zaczynają się od 999 złotych. Najdroższy jest Huawei Watch GT 4 Elite, za elegancki inteligentny zegarek na bransolecie zapłacimy 1599 złotych, a więc 2-krotnie więcej niż w przypadku Huawei Watch GT 3 Active.

Huawei Watch GT 4 vs Huawei Watch GT 3: który model wybrać?

Smartwatch Huawei Watch GT 4 to ulepszona wersja poprzednika, czyli Huawei Watch GT 3. Zastosowano tutaj mocniejsze parametry, co przekłada się na wydajność, zaktualizowano także wiele funkcji smartwatcha, by wykonywane przez  niego pomiary były jeszcze dokładniejsze. Nowszy model z serii Huawei Watch GT wyróżnia większa liczba wersji, materiałów i wzornictwa do wyboru, a także ulepszone monitorowanie snu i cyklu miesiączkowego, co jednak wiąże się z wyższym kosztem zakupu tego modelu.

W przypadku obu porównywanych modeli zegarków mamy podobne parametry związane z wyświetlaczem, wodoodpornością, trybami sportowymi, czujnikami czy obsługą połączeń. Porównywalny jest także czas pracy po naładowaniu (pomimo większej baterii w Huawei GT 4). Zatem jeśli dopiero zaczynamy przygodę ze smartwatchami lub mamy ograniczony budżet, Huawei Watch GT 3 w zupełności wystarczy do naszych potrzeb. Natomiast gdy lubimy być na bieżąco z nowościami i szukamy lepszego smartwatcha, warto zainwestować w nowszą wersję, czyli Huawei Watch GT 4.

W drugiej z wymienionych sytuacji i przy większym budżecie do dyspozycji warto zainteresować się także wersjami Pro wspomnianych modeli inteligentnych zegarków Huawei. Tego typu smartwatche oferują jeszcze lepszą wydajność i bardziej zaawansowane funkcje. Inteligentne zegarki Huawei w wersji Pro mogą być stosowane przez profesjonalnych sportowców, mogą także dobrze posłużyć osobom chorującym przewlekle do monitorowania stanu zdrowia i zapobiegania zawczasu ewentualnym pogorszeniom.

Grafiki: Huawei

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Z wykształcenia biolog — antropolog, zawodowo od 2017 roku zajmuje się tworzeniem contentu dla różnych marek. Wcześniej pracowała w branży eventowej. Stara się dużo podróżować, przede wszystkim górskimi szlakami, kocha psy (najbardziej swojego setera szkockiego!), jest również miłośniczką gier planszowych oraz gier video, w szczególności z gatunku action-RPG.