Huawei Mobile Services – jak działa HMS na telefonach Huawei?
HMS to autorski ekosystem usług Huawei. To bardzo podobny system do tego, który jest znany od Google – występuje on w większości smartfonów na rynku. Huawei Mobile Services jest ciągle rozwijaną platformą, która staje się standardem dla smartfonów Huawei, zegarków, telewizorów lub innych urządzeń elektronicznych. Sprawdziliśmy, jak wypada w przypadku telefonów tej marki.
- Czym jest HMS? Dlaczego go wprowadzono?
- Huawei ID, czyli alternatywna dla popularnego konta Google – jakie są jego zastosowania?
- Jakie funkcje i możliwości oferuje chmura Huawei?
- Bezpieczeństwo użytkownika – jak Huawei zadbało o ochronę wrażliwych danych?
- Zaskakująco rozbudowany sklep z aplikacjami Huawei AppGallery
- Huawei Mobile Services to także mapy Petal
- Huawei Mobile Services i HarmonyOS, czyli kompletny ekosystem dla różnych urządzeń
Czym jest HMS? Dlaczego go wprowadzono?
HMS zawiera konto (logowanie do systemu i dowolnych aplikacji), usługi związane z chmurą, sklep AppGallery oraz opcje diagnostyczne. Oczywiście usług, jakie zawiera HMS, jest znacznie więcej – to już dość rozbudowany system, który ciągle będzie poszerzany.
Przez perturbacje geopolityczne urządzenia Huawei nie mają zainstalowanych aplikacji Google. Cały zakres usług jest więc niedostępny. Dlatego właśnie powstało HMS – kompleksowy, autorski system dla sprzętów Huawei. Producent stara się tak w pełni zastąpić funkcjonalność usług Google.
Huawei ID, czyli alternatywna dla popularnego konta Google – jakie są jego zastosowania?
Wszystkie aplikacje, takie jak Google Maps, Google Play czy Gmail są zastąpione pewnymi odpowiednikami w Huawei Mobile Services. Samo konto użytkownika także ma alternatywę. HMS zawiera Huawei ID, które wykorzystuje się w każdej aplikacji czy nawet sklepie AppGallery.
To odpowiednik standardowego konta Google. Działa na dość podobnej zasadzie.
Przede wszystkim Huawei ID umożliwia automatyczne logowanie w każdej aplikacji – nie trzeba tworzyć ciągle nowych kont. Usługa Huawei Pay jest tutaj także połączona i umożliwia płatności telefonem. ID pozwala więc również na łączenie oraz zapisywanie kart płatniczych. Z pomocą tego konta można dodatkowo zbierać punkty do wydania w Huawei AppGallery.
Warto jednak wiedzieć, że producent HMS nie tylko naśladuje usługi Google. Są wprowadzane także pewne nowości. Na przykład urządzenia Huawei, dzięki ID, zapamiętują hasła do Wi-Fi. To dość wygodne przy zmianie sprzętu.
HMS to pełny ekosystem – użytkownik może zalogować się na swoje Huawei ID za pomocą kodu QR wyświetlonego na urządzeniu, gdzie już wcześniej wpisano potrzebne dane. Oczywiście są dostępne także standardowe opcje z e-mailem oraz weryfikacja dwuetapowa.
Jakie funkcje i możliwości oferuje chmura Huawei?
Oprócz Huawei ID HMS zawiera znacznie więcej elementów. Jednym z nich jest chmura, gdzie za darmo użytkownik otrzymuje standardowo 5 GB wolnego miejsca. Można tam przechowywać wszystko – producent daje dowolność. Do chmury uzyska dostęp każde urządzenie, gdzie zalogowano się na dane konto Huawei ID. Wymiana plików przebiega sprawnie i szybko. Cały proces jest także dość prosty.
Warto wiedzieć, że 5 GB to tylko podstawowa, darmowa przestrzeń. Można ją rozszerzyć w ramach abonamentu opłacanego na rok. Producent umożliwia korzystanie z nawet 2 TB przez chmurę. Huawei mocno stawia na sieciowe usługi, by użytkownikowi było wygodniej.
Bardzo często dysk w chmurze jest wykorzystywany do tworzenia kopii zapasowych systemu, aplikacji, danych logowania czy też zdjęć lub filmów. Dość ciekawą opcją, jaką daje Huawei ID, jest możliwość robienia backupu z kilku różnych urządzeń – laptopów i smartfonów. Wszystko obsługuje zaledwie jedno konto, które łączymy z każdym sprzętem.
Bezpieczeństwo użytkownika – jak Huawei zadbało o ochronę wrażliwych danych?
Funkcje związane z chmurą i każdy element systemu Huawei Mobile Services musi być odpowiednio zabezpieczony. Użytkownicy często przechowują dość wrażliwe dane na swoich smartfonach. Producent musiał więc zadbać o to, by przez cały okres korzystania z danego sprzętu, klient był bezpieczny i nie musiał się przejmować kradzieżą danych, wirusami oraz innymi zagrożeniami.
W przypadku Huawei sprawa wgląda dość prosto. Przez wszystkie perturbacje geopolityczne, jakie są związane z firmą – stawia ona teraz na przejrzyste warunki.
Producent jawnie mówi o tym, gdzie znajdują się serwery z danymi oraz opisuje certyfikaty bezpieczeństwa, jakie wykorzystano.
Dodatkowo w HMS wykorzystano funkcję podobną do Apple. Jeżeli smartfon zostanie zagubiony lub skradziony – można zdalnie usunąć z niego wszystkie dane.
Zaskakująco rozbudowany sklep z aplikacjami Huawei AppGallery
System Huawei Mobile Services nie mógłby obyć się bez sklepu z aplikacjami, czyli właśnie AppGallery. Wbrew pozorom producent ciągle go rozszerza i ulepsza, przez co to naprawdę dobra alternatywa dla Google Play. Można tam znaleźć wszystkie, najważniejsze aplikacje (wraz z bankowymi) i wygodnie je pobrać. AppGallery oferuje także ogrom promocji, zbieranie punktów czy też rabaty, dzięki czemu niektóre produkty da się dostać taniej lub nawet zupełnie za darmo.
Wśród dostępnych aplikacji można znaleźć niemal każdą kategorię – rozrywka, nawigacja, podróże, gastronomia czy też zakupy. Oczywiście AppGallery to także bogata biblioteka gier mobilnych. Obecnie ten sklep z aplikacjami można bez problemu traktować, jak “mniejsze” Google Play. Rozmiar odnosi się tu tylko do liczby dostępnych programów, a nie funkcjonalności. Mimo wszystko aplikacji będzie z czasem coraz więcej – HMS to bardzo szybko rozwijający się system.
Oprócz możliwości AppGallery warto zwrócić uwagę na aspekty wizualne. Sklep z aplikacjami prezentuje się świetnie. Wszystko podzielono na sekcje, wyszczególniono promocje i rabaty oraz wyróżniono najciekawsze programy w danym języku. Tutaj wszystko jest na swoim miejscu – z AppGallery naprawdę można komfortowo korzystać.
Sklep daje także dostęp do aplikacji najpopularniejszych banków. Dzięki temu można korzystać z płatności telefonem czy też BLIK – Huawei Mobile Services jest z nimi zintegrowane. Producent będzie dodawał brakujące banki oraz instytucje finansowe do biblioteki aplikacji AppGallery.
Huawei Mobile Services to także mapy Petal
Warto również zwrócić uwagę na alternatywę dla popularnego Google Maps, czyli mapy Petal. To nawigacja stworzona dla smartfonów Huawei. Działa naprawdę dobrze. Mapy Petal poprowadzą użytkownika pieszo, na rowerze, komunikacją miejską czy też samochodem.
To jednak nie wszystko. Producent zadbał tu o kilka autorskich pomysłów, jak opisanie liczby sygnalizacji świetlnych podczas trasy, proponowanie odpoczynku w długiej trasie lub ciemny motyw aplikacji. Petal Maps to bardzo rozbudowane narzędzie, które dodatkowo wyświetli informacje o pogodzie, zakupach czy kursach walut.
Warto tutaj zwrócić także uwagę na Petal Search, czyli swego rodzaju osobistego asystenta. Podstawowe zastosowanie tej funkcji to wyszukiwanie aplikacji, jednak to nie wszystko. Można także znaleźć dowolną usługę na mapie, znaleźć konkretne produkty czy też przetłumaczyć zdanie.
Huawei Mobile Services i HarmonyOS, czyli kompletny ekosystem dla różnych urządzeń
HMS jest pełnym systemem usług. Zawarto tam wszystko, co ma sprawić, że smartfon będzie w pełni funkcjonalny bez usług Google, ponieważ są one niedostępne dla urządzeń Huawei. Mimo wszystko to nie jest całość, jaką producent przygotował.
Kolejnym elementem jest HarmonyOS, czyli pełnoprawny system operacyjny dla urządzeń mobilnych oraz komputerów czy też laptopów lub zegarków. To program stworzony przez Huawei, który ma zastąpić Androida czy też iOS. System został przygotowany dla sprzętów producenta i tam jest wykorzystywany – wbrew pozorom radzi sobie w niektórych elementach lepiej niż konkurencja.
Może Cię zainteresować: