Huawei AppGallery – co to jest? Lista aplikacji App Gallery

14.12.2021 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Huawei AppGallery – co to jest? Lista aplikacji App Gallery
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Czy można korzystać ze smartfona bez dostępu do Google Play albo App Store? Okazuje się, że tak, a świetnym dowodem jest Huawei AppGallery. To dobrze wyposażony sklep z aplikacjami, z którego skorzystają użytkownicy telefonów marki Huawei. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się jego możliwościom.

Dlaczego Huawei nie ma dostępu do Google Play?

W 2019 roku świat obiegła informacja, że telefony Huawei nie będą dłużej działały na Androidzie, a co za tym idzie – użytkownicy utracą też dostęp do sklepu Google Play. Prezydent USA posądził chiński koncern o szpiegostwo na rzecz rządu Chin. W konsekwencji amerykańskie przedsiębiorstwa dostały zakaz współpracy z Huawei.

Na kilka dni po wybuchu afery wiele osób zastanawiało się, czy firma w ogóle przetrwa. Pojawiały się też pytania odnośnie nowego systemu, który będzie mógł zastąpić Androida. Przed Huawei stało trudne zadanie, a użytkownicy z dystansem i obawą patrzyli w przyszłość. Na szczęście zupełnie niepotrzebnie, bo firma ma się świetnie, a to za sprawą HMS i autorskiego systemu HarmonyOS.

Co to jest HMS (Huawei Mobile Services)

Już na wstępie warto zaznaczyć, że Huawei Mobile Service nie jest niczym nowym. HMS powstało na kilka lat wcześniej, zanim wydarzyła się afera związana z USA. To rodzaj ekosystemu, który do 2019 roku działał równoległe z usługami Google. Użytkownicy smartfonów Huawei już wtedy mogli korzystać z usług zawierających się w HMS. Wystarczył do tego identyfikator, który nazywa się Huawei ID.

Po odcięciu chińskiego koncernu od usług Google, Huawei Mobile Services zaczął rozwijać się znacznie szybciej. Firma zaczęła też mocno promować swoje autorskie rozwiązanie, organizując dla użytkowników wiele konkursów i promocji. Nie powinno to nikogo dziwić. Część osób, która mogła korzystać z Androida, nawet nie zdawała sobie sprawy z istnienia równoległego ekosystemu HMS. Dzisiaj to jedyne rozwiązanie, więc Huawei chce budować świadomość wśród swoich użytkowników.

HMS

W skład Huawei Mobile Services wchodzi:

 • Huawei ID – identyfikator, który zostaje powiązany ze wszystkimi aplikacjami i usługami w obrębie ekosystemu. Można powiedzieć, że to odpowiednik konta Google;
 • Chmura Huawei – klasyczne usługi chmurowe, w tym szybkie tworzenie kopii zapasowej, przywracanie danych i ustawień telefonu;
 • AppGallery – aplikacje wszelakiej maści, od rozrywki po narzędzia przydatne podczas pracy. Jest ich naprawdę sporo, a użytkownicy Google Play nie powinni czuć się zawiedzeni;
 • Motywy Huawei – możliwość personalizacji wyglądu telefonu za pomocą ogromnej ilości motywów i tapet. Część z nich jest płatna, ale wybór tych darmowych powinien zadowalać;
 • Przeglądarka Huawei – bardzo wygodna i intuicyjna. W moim przypadku w pełni zastąpiła Chrome;
 • Petal – narzędzie do wyszukiwania i instalowania aplikacji. W pierwszej kolejności pojawiają się wyniki z AppGallery. Jeśli nie znajdziemy tam poszukiwanej aplikacji, Petal podpowiada, z jakiego innego źródła możemy ją pobrać;
 • Huawei Assistant – osobisty asystent. W jego skład wchodzą m.in. Global Search, SmartCare i NewsFeed;
 • Huawei Wideo oraz Muzyka – autorskie centrum rozrywki z dostępem do filmów w wysokiej jakości i świetnej muzyki;
 • Mapy Petal – alternatywa dla Google Maps, która bazuje na rozwiązaniach TomToma – świetnej nawigacji.

Czym jest AppGallery?

Dla wielu użytkowników podstawą działania smartfona jest dostęp do aplikacji. W przypadku Huawei znajdziemy je właśnie w App Gallery. Już teraz wybór jest ogromny i nikt nie powinien poczuć się zawiedziony. Użytkownicy mają do dyspozycji mnóstwo aplikacji, które umilą im czas. Nie brakuje też tych, które pozwalają komunikować się ze znajomymi ani narzędzi przydatnych w pracy.

appgallery aplikacje

Co ważne, AppGallery Huawei jest bardzo intuicyjne i proste w obsłudze. Nawigowanie po sklepie nie sprawi problemów nawet mało zaawansowanym użytkownikom. Zaraz po otwarciu AppGallery znajdziemy polecane aplikacje w różnych kategoriach.

appgallery polecane aplikacje

Na dole znajduje się prosta nawigacja, która obejmuje:

 • promowane oferty,
 • aplikacje,
 • gry,
 • centrum dowodzenia nazwane “Ja”.

Wybranych aplikacji możemy szukać za pomocą tradycyjnej i znanej wszystkim lupy, która znajduje się na samej górze ekranu. Do naszej dyspozycji są również kategorie. Tych jest całkiem sporo, ale dzięki nim łatwo poruszać się po sklepie.

appgallery kategorie

Warto zajrzeć do zakładki “Ja”, bo znajdziemy w niej wiele przydatnych funkcji. Na szczególną uwagę zasługuje lista życzeń. Kiedy nie możemy znaleźć wybranej aplikacji, możemy ją dodać do listy. Jeśli trafi do AppGallery, otrzymamy powiadomienie o dostępności.

appgallery lista życzen

Z poziomu zakładki mamy też dostęp do menadżera instalacji i ciekawej opcji oczyszczania, która pozwala w prosty sposób zwolnić miejsce na telefonie.

appgallery oczyszczanie

Ile aplikacji jest w AppGallery?

Jeszcze kilka lat temu w AppGallery wybór był mocno ograniczony. Przesadą byłoby powiedzieć, że sklep od Huawei świecił pustkami, ale brakowało wielu przydatnych i często używanych aplikacji. Dzisiaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

Huawei AppGallery udostępnia ponad milion aplikacji na całym świecie, przez co stało się trzecim co do wielkości sklepem.

Czy są tam polskie aplikacje?

Polscy użytkownicy smartfonów i tabletów od Huawei mogą być spokojni. Wszystkie najpopularniejsze aplikacje znajdziemy w AppGallery.

AppGallery – lista aplikacji popularnych w Polsce:

 • aplikacje do bankowości mobilnej,
 • Allegro,
 • OLX,
 • Empik,
 • Automapa,
 • InPost,
 • Lidl,
 • Legimi,
 • CCC,
 • Audioteka,
 • a nawet Yanosik.

Czy można płacić telefonem Huawei?

Bez dostępu do Androida nie ma też Google Pay. Na szczęście dzisiaj to nie problem, bo w AppGallery znajdziemy aplikacje do bankowości mobilnej wszystkich najpopularniejszych banków. Jest ING, mBank, PKO, Nest, Alior, Millenium i wiele innych.

Jakie telefony obsługują App Gallery?

Wszystkie smartfony marki Huawei mają domyślnie zainstalowane App Gallery. Czy to oznacza, że na telefonach innych marek nie możemy z niego korzystać? Na szczęście nie. Wystarczy wejść na oficjalną stronę AppGallery i w prawym rogu kliknąć w czerwony przycisk “Zainstaluj”.

instalacja appgallery

Możemy za pomocą smartfona zeskanować kod QR (szybsze rozwiązanie) albo pobrać aplikację z rozszerzeniem .apk i przerzucić ją na telefon. AppGallery będzie działać na każdym telefonie z Androidem.

Może Cię zainteresować:

Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.