Premiera HTC Viverse – platformy VR do gier, nauki i pracy

02.03.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Premiera HTC Viverse – platformy VR do gier, nauki i pracy
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Większość z nas kojarzy HTC z bardzo porządnymi smartfonami, które cechowały ciekawe rozwiązania. Dziś na rynku właściwie prawie nie ma już nowych telefonów HTC, co nie oznacza że firma całkiem zakończyła swoją działalność. Producent z Tajwanu pojawił się na targach Mobile World Congress w Barcelonie.

Na stoisku HTC dominował sprzęt związany z wirtualną rzeczywistością. VR w wykonaniu HTC jest rozwijany od wielu lat i jest dziś jedną z głównych gałęzi działalności firmy. Poza sprzętem nie zabrakło także nowego oprogramowania. Premiera HTC Viverse oznacza powstanie zupełnie nowej platformy do pracy, rozrywki i edukacji.

Premiera HTC Viverse – nowe doświadczenia w wirtualnej rzeczywistości

Wirtualna rzeczywistość w przypadku HTC związana jest z systemem HTC Vive. Podczas targów MWC w Barcelonie został uzupełniony o nową, wielofunkcyjną platformę. Premiera HTC Viverse oznacza bowiem możliwość wykorzystania VR do celów rozrywkowych, biznesowych i edukacyjnych.

Fot: HTC

Otwarta platforma HTC Viverse i setki zaangażowanych programistów mają zwiększyć liczbę nowych aplikacji VR.

  • Beatday – wirtualna rzeczywistość HTC wykorzystuje między innymi hologramy. To je zobaczymy po wejściu do pierwszej na świecie holograficznej platformy z muzyką. Beatday jest dostępny z poziomu VR, ale także smartfonów, tabletów i komputerów PC.
  • Engage jest natomiast nową platformą do komunikacji. Można na niej między innymi przeprowadzać szkolenia, a uczestnikami mogą być osoby z całego świata.
  • VRChat – poza tym HTC udostępni użytkownikom platformę gamingową
  • Vive Sync – rozwiązanie dla biznesu, pozwalające na prowadzenie spotkań i wideokonferencji z użyciem VR.

Kompaktowe okulary VR – idealne do zajęcia pasażerów samochodu lub samolotu

Bardzo ciekawą premierą są także okulary VR – HTC VIVE Flow. Są lekkie, wygodne i mają kompaktowe wymiary. Dzięki temu są wygodne nawet podczas długotrwałego używania.

HTC VIVE Flow z uruchomioną aplikacją Holoride pozwoli pasażerom samochodu na zupełnie nowe doświadczenia. System dopasuje wyświetlany obraz do prędkości jazdy, a nawet aktualnego zachowania samochodu i lokalizacji. Producent zapewnia, że osoby borykające się z chorobą lokomocyjną nie odczują jej skutków w okularach VR.

HTC VIVE Flow
HTC Vive Flow (fot. HTC)

Gry i aplikacje pozwalające na doświadczenie wirtualnej rzeczywistości będą natomiast związane z długością i rodzajem zaplanowanej trasy. Okulary mogą się więc okazać niezastąpionym towarzyszem niejednej podróży. Jeżeli rzeczywiście będą dobrze oddawać zachowanie się pojazdu w trakcie jazdy (odczucie przyspieszenia, przeciążeń, przechyłu), mogą być niemałą rewolucją.

HTC Holoride

HTC Vive Focus 3 – VR na otwartym terenie

Gogle do wirtualnej rzeczywistości HTC Vive Focus 3 korzystają z Local Based Entertainment.

LBE oznacza możliwość rozrywki VR w różnych grach na otwartym terenie o powierzchni nawet 1000 metrów kwadratowych.

W porównaniu z konkurencyjnymi rozwiązaniami, teren nie musi mieć regularnego (zwykle kwadratowego) kształtu. Może zostać dość dowolnie określony jako wielokąt.

Okulary HTC Vive Focus 3, a także technologia Local Based Entertainment zostaną wprowadzone m.in. do oferty Europa Parku – drugiego największego parku rozrywki w Europie, który znajduje się w południowo-zachodnich Niemczech.

Zestaw gogli VR HTC Focus 3 kosztuje około 6500-7500 złotych w zależności od wybranego wariantu.

HTC Vive Focus 3
Premiera HTC Vive Focus 3 (fot. HTC)

Rozrywka i bezpieczeństwo

Poza prezentacją nowego sprzętu i oprogramowania, HTC duży nacisk położyło na zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa VR. Dla biznesu oznacza to zagwarantowanie szyfrowanej transmisji danych. Wiele firm i przedsiębiorców z pewnością zapewni możliwość wykonywania poufnych rozmów, czy wideokonferencji.

  • HTC Vive Business Training – platforma pozwala na odbywanie się szkoleń w VR. Oprogramowanie powstało z wykorzystaniem wiedzy specjalistów budowlanych Skanska. Platforma może pokazać różne ryzyka i zagrożenie na placu budowy.
  • HTC Vive Guardian – HTC zadbało także o bezpieczeństwo dzieci, które korzystają z VR. Rodzice mogą na swoim smartfonie podejrzeć, co aktualnie wyświetlane jest w ramach wirtualnej rzeczywistości.

Zobacz także inne premiery na MWC 2022 w Barcelonie

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.