Czym jest hosting? Jakie są rodzaje hostingów?

Zakup hostingu to jedna z najważniejszych czynności, którą muszą podjąć wszystkie osoby uruchamiające stronę internetową. Usługi hostingowe są mocno zróżnicowane. Decyzja o wyborze konkretnego rodzaju hostingu powinna być odpowiednio przemyślana. Ważne jest to, jakie są nasze potrzeby oraz budżet. W poniższym artykule szczegółowo wyjaśniamy, czym jest hosting i jakie są jego rodzaje.
Czym jest hosting?
Hosting to określenie dla usługi, która polega na tym, że uzyskujemy dostęp do wcześniej skonfigurowanych komputerów nazywanych serwerami. Korzystając z hostingu możemy gromadzić i udostępniać zasoby takie jak strony WWW, pliki, czy pocztę e-mail. Bez hostingu nasza strona internetowa nie mogłaby pojawić się w sieci.
W tej chwili na rynku działa wiele wyspecjalizowanych firm hostingowych, dlatego zanim zdecydujemy się na skorzystanie z jakiejkolwiek oferty warto w pierwszej kolejności szczegółowo przeanalizować poszczególne propozycje.
W tej chwili istnieje kilka rodzajów hostingu. To, na jaki typ hostingu się zdecydujemy, powinno być uzależnione od naszych możliwości finansowych a także zasięgu przedsięwzięcia, które chcemy zrealizować.
Warto zaznaczyć, że osoby tworzące strony internetowe mają do swojej dyspozycji wiele udogodnień. Mowa tutaj na przykład o kreatorach stron WWW, dzięki którym przygotowanie witryny zajmuje zdecydowanie mniej czasu.
Jakie są rodzaje hostingu?
Podstawowe rodzaje hostingu są następujące:
Hosting darmowy
Jest to typ hostingu, który umożliwia jedynie założenie niewielkiej strony internetowej. Dodatkowo, prędkość wczytywania stron postawionych na takich hostingach często pozostawia wiele do życzenia. Nieodłącznym elementem stron WWW na darmowych hostingach są też reklamy.
Dodatkowo, korzystając z darmowego hostingu nie możemy utworzyć firmowej skrzynki e-mail. Ten typ hostingu jest zatem najlepszą opcją dla osób początkujących.
Hosting współdzielony
Najpopularniejszy typ hostingu. Cechą charakterystyczną hostingu współdzielonego jest fakt, iż korzystające z niego osoby dzielą miejsce na serwerze razem z innymi. Każdy użytkownik ma przydzielone oddzielne miejsce na serwerze na gromadzenie plików, jednak pozostałe parametry takie jak wydajność procesora czy pamięć RAM są wspólne dla wszystkich użytkowników.
Ważną zaletą tego hostingu jest stosunkowo niska cena. Ma on jednak pewne wady – w związku z tym, iż dzielimy pliki i bazy danych z innymi oraz mamy wspólny adres IP, niesie to za sobą większe niebezpieczeństwo. Hosting współdzielony dobrze sprawdza się przy blogach bądź firmowych stronach, tzw. wizytówkach. Specjaliści odradzają wykorzystywanie go do prowadzenia sklepów internetowych bądź portali społecznościowych głównie ze względów bezpieczeństwa.
VPS
Jest to bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązanie aniżeli hosting współdzielony. Wyróżnia się tym, iż zasoby w dalszym ciągu są współdzielone, jednak każdy z użytkowników ma przypisaną określoną ilość pamięci RAM, wydajności procesora i pojemności na dysku. Oznacza to, że funkcjonowanie innych stron w ramach hostingu nie wpływa negatywnie na prędkość wczytywania naszej witryny.
Każdy z użytkowników takiego hostingu dysponuje indywidualnym panelem administracyjnym. Wzrost zaawansowania powoduje, że administrowanie takim hostingiem jest nieco trudniejsze niż w przypadku hostingu współdzielonego i wymaga posiadania określonych umiejętności. Jest to również droższy typ hostingu. Na VPS warto postawić wtedy, gdy potrzebujemy hostingu o większej mocy, ponieważ planujemy uruchomić portal, który w założeniu ma odwiedzać znacząca liczba użytkowników.
Serwer dedykowany
Wyjątkowo wydajny rodzaj hostingu. Wyróżnia go fakt, iż jest to osobna fizyczna jednostka, która działa wyłącznie na nasze potrzeby. Zapewnia on najwyższy poziom bezpieczeństwa oraz największe możliwości w zakresie zaawansowanej kontroli nad posiadaną przez nas stroną.
Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, iż administrowanie takim hostingiem wiąże się z koniecznością posiadania dużych umiejętności i ponoszenia wysokich kosztów. W taki serwer powinny zainwestować duże firmy, zajmujące się przetwarzaniem danych klientów i kontrahentów oraz realizujące skomplikowane projekty, wymagające dużej ilości zasobów do prawidłowego działania.
Hosting w chmurze (cloud server)
Jest to rozwiązanie, które wraz z upływem lat cieszy się coraz większą popularnością. Polega to na tym, iż klient hostingu otrzymuje miejsce nie na pojedynczym serwerze, tylko w chmurze. Ta chmura składa się z kilku połączonych ze sobą serwerów – zarówno fizycznych jak i wirtualnych.
Taki hosting cechuje się bardzo wysokimi standardami w zakresie bezpieczeństwa, przepustowości i skalowalności. Awaria jednego z serwerów nie prowadzi do wyłączenia strony, co jest jedną z najważniejszych zalet hostingu w chmurze. Ten nowoczesny typ hostingu wybierają największe serwisy internetowe. Jego nieodłączną cechą charakterystyczną jest bardzo wysoki koszt oraz konieczność posiadania specjalistycznej wiedzy do zarządzania nim.
Jaki hosting wybrać?
Jakie elementy należy wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji o wyborze hostingu dla naszej strony internetowej? Najważniejsze kwestie to:
- rodzaj strony, którą chcemy prowadzić i spodziewana liczba jej użytkowników – przy mniejszych portalach sprawdzi się serwer współdzielony, zaś przy większych przedsięwzięciach lepiej jest postawić na serwer dedykowany bądź w chmurze;
- powierzchnia na dane – w zależności od tego, jakie przedsięwzięcie chcemy realizować, musimy zdecydować o tym, jakiej powierzchni na dane potrzebujemy;
- oferowane przez hostingodawcę wsparcie – dobre firmy hostingowe oferują pomoc techniczną nawet przez 24 godziny na dobę;
- możliwość wykonywania kopii bezpieczeństwa, tzw. backupów – dzięki kopiom bezpieczeństwa jesteśmy w stanie przywrócić w razie awarii poprzednią wersję naszej strony. Częstotliwość wykonywania backupów jest bardzo ważna;
- czytelność panelu administracyjnego – powinien on być zrozumiały i prosty w obsłudze, aby z jego funkcjonalnościami mogli sobie radzić także początkujący;
- bezpłatny okres próbny – wiele firm hostingowych oferuje kilkunastodniowe bezpłatne okresy próbne, dzięki którym można sprawdzić w praktyce, jak wygląda administrowanie stroną z wykorzystaniem danego narzędzia.
Oprócz hostingu ważny jest również CMS, czyli system do zarządzania treścią. Jest to aplikacja, za pomocą której publikujemy treści na naszej witrynie WWW. Wiele tego typu systemów jest dostępnych w ramach licencji open source, np. WordPress.
Ile kosztuje hosting?
To, ile kosztuje hosting, uzależnione jest od tego, na jaki rodzaj się zdecydujemy. Każda z firm hostingowych prowadzi również własną politykę cenową, dlatego wskazanie konkretnych cen nie jest możliwe.
Z całą pewnością najtańszy jest hosting współdzielony, jednak ma on swoje ograniczenia. Droższy jest hosting VPS, gdzie mamy zapewnioną wyższą wydajność. Jeszcze droższe są serwery dedykowane.
Może Cię zainteresować: