Horrory Netflix – przerażające, straszne i klasyczne. Ranking TOP 10

20.08.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Horrory Netflix – przerażające, straszne i klasyczne. Ranking TOP 10
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Ostrzegamy: znajdziecie tu rzeczy, o których Wam się nie śniło – i miejmy nadzieję, nigdy się nie przyśni. Od klasyki po współczesne odsłony kina grozy. Od wampirów, przez opętania, po horrory o duchach. Od największych chwil trwogi po przebłyski uśmiechu. Od wytworów wyobraźni twórców po historie oparte na faktach. Prezentujemy najbardziej przerażające horrory Netflixa w 2022 roku. Macie odwagę zajrzeć dalej? Nasze TOP 10 już tam na Was czeka.

TOP 10 fajnych horrorów na Netflix

Wczuj się mocniej w filmowy klimat z dobrymi słuchawkami

1. Egzorcysta

Najstraszniejsze horrory Netflixa otwiera klasyka. Pochodzący z 1973 roku “Egzorcysta” stał się punktem odniesienia dla swoich następców, do dziś wywołując wśród widzów dreszczyk emocji. Oparto go na rzekomo prawdziwej historii opętania kilkunastoletniego chłopca z Iowa w 1949 roku.

Bohaterkami tytułu są aktorka i matka – Chris MacNeil (Ellen Burstyn) oraz jej córka Regan (Linda Blair), która z dnia na dzień zaczyna zachowywać się w niepokojący sposób. Diagnoza lekarska nie wykazuje jednak żadnych nieprawidłowości, wobec czego sprawa zostaje powierzona w ręce duchownych. Wkrótce ksiądz Karras (Jason Miller) stwierdza, że ma do czynienia z opętaniem; wzywa więc na pomoc doświadczonego egzorcystę, ojca Merrina (Max von Sydow). Nie będzie to równa walka.

2. Obecność

Decyzja o przeprowadzce do zaniedbanego domu na wsi dla małżeństwa Rogera (Ron Livingston) i Carolyn Perronów (Lili Taylor) miała być szansą na zapewnienie bezpieczeństwa ich pięciu córkom. Nie mogli się bardziej pomylić.

Wkrótce na miejscu dochodzi bowiem do wielu dziwnych zdarzeń. Zaniepokojeni zwracają się więc do najsłynniejszej pary badaczy zjawisk paranormalnych – Eda i Lorraine Warrenów.

Ci odkrywają, że niegdysiejszą lokatorką posiadłości była wiedźma o imieniu Bathsheba, której duch teraz niepokoi mieszkańców. Postanawiają zorganizować egzorcyzmy, co wymaga jednak kościelnej zgody. W międzyczasie mroczna zjawa ujawnia się po raz kolejny.

3. Dziewiąte wrota

Niniejszy tytuł to owoc pracy naszego rodzimego twórcy – w pewnym sensie na podium znalazł się więc polski horror Netflixa!

Roman Polański w “Dziewiątych wrotach” przenosi na ekran powieść “Klub Dumas” Arturo Pérez-Reverte’a. Po “Dziecku Rosemary” jest to drugi obraz reżysera o tematyce satanistycznej.

Produkcja przybliża nam dwóch bohaterów: Deana Corso (Johnny Depp) – specjalistę od starodruków oraz Borisa Balkana (Frank Langella) – kolekcjonera starych ksiąg o tematyce satanistycznej.

Ten drugi posiada w swoich zbiorach niezwykle cenny nabytek – jeden z trzech istniejących egzemplarzy „Dziewięciu wrót królestwa cieni”. Chcąc upewnić się co do jego autentyczności, zleca Deanowi zadanie, polegające na odnalezieniu pozostałych ksiąg i porównaniu ich z tą, którą on posiada. Wkrótce zawarte w niej przepowiednie zaczynają się spełniać.

4. Pogromcy duchów

W kategorii “fajne horrory Netflixa” nie znajdziecie lepszej propozycji niż ta komedia grozy. Balansujący na krawędzi groteski i horroru tytuł zorientowano wokół zmagań trzech doktorów parapsychologii: Venkmana (Bill Murray), Stantza (Dan Aykroyd ) i Spenglera (Harold Ramis). Gdy uniwersytet wdrożył cięcia kadrowe w zatrudniającej ich dotychczas katedrze, ci postanowili założyć działalność w branży zwalczania duchów.

I idealnie się składa, gdyż wkrótce Nowy Jork nawiedza sumeryjski bóg Gozer, dążący do unicestwienia całego świata. W obliczu takich okoliczności początkowy sceptycyzm władz względem naszych bohaterów ustępuje – okazuje się bowiem, że są ostatnią deską ratunku nie tylko dla miasta, ale i całej ludzkości.

5. Van Helsing

Kinowa historia postaci profesora Abrahama Van Helsinga sięga roku 1931, kiedy to Tod Browning zdecydował się przenieść na ekran powieść „Drakula” Brama Stokera. Z klasyki zaczerpnął również “Van Helsing”, którego akcję osadzono pod koniec XIX wieku. Tytułowy bohater jest tajnym agentem Watykanu, likwidującym wszystko, co diabelskie. Tym razem ma wyruszyć do rumuńskiej Transylwanii, obierając za cel mrocznego hrabiego Draculę. Na swojej drodze spotka też dzieło Frankensteina, wilkołaki oraz dziedziczkę rodu, który od pokoleń zmaga się z tamtejszym krwiopijcą. Zobacz pozostałe propozycje filmów o wampirach. Przygotowaliśmy również ranking seriali z wampirami, które zdecydowanie warto zobaczyć.

6. Rytuał

Kiedy pewien młody diakon – Michael Kovak (Colin O’Donoghue) – stawia pod znakiem zapytania własne powołanie, trafia do Watykanu, gdzie poznaje ekscentrycznego i dalekiego od ortodoksji księdza – ojca Lucasa (Anthony Hopkins). Ten zaś odsłania przed nim nieznaną, mroczną twarz Kościoła.

Horror powstał na podstawie książki autorstwa Matta Baglio – „Obrzęd. Tajemnice współczesnych egzorcystów”.

7. To

Siódma propozycja w naszym rankingu – horror Netflixa pt. “To” – adaptuje powieść Stephena Kinga z 1986 roku pod tym samym tytułem.

Miasteczko Derry od lat doświadcza tajemniczych zniknięć. Historia powtarza się również tym razem, czego świadkami jest kilkoro naszych dziecięcych bohaterów. Na drodze staje ich największy koszmar – bestia, przyjmująca postać tego, co przeraża ich najbardziej: zmarłego brata, ogromnego ptaka lub klauna. Czy zdołają przezwyciężyć swoje największe słabości?

8. Nawiedzony dwór w Bly

W tej utrzymanej w gotyckim klimacie i przyprawiającej o dreszcz grozy romantycznej historii dawno pogrzebane tajemnice o miłości i stracie cierpliwie czekają na odkrycie. Dwór Bly to miejsce, w którym umarli wcale nie odeszli – głosi opis produkcji, stworzonej na podstawie prozy Henry’ego Jamesa. Jej bohaterami są mieszkańcy tytułowego dworu w Bly – posiadłości w Wielkiej Brytanii.

Henry Wingrave (Henry Thomas) zatrudnia nową nianię (Victoria Pedretti) do opieki nad dwojgiem swoich bratanków i sierot (Amelie Bea Smith, Benjamin Evan Ainsworth). Ta nie ma jednak pojęcia, że dom, do którego przybywa, jest nawiedzony. Wkrótce przekona się o tym na własnej skórze.

9. Czarownica: Bajka ludowa z Nowej Anglii

“»Czarownica« mnie wystraszyła jak diabli. To jest prawdziwy film – pełen napięcia, prowokujący do myślenia i emocjonalny” – o tytule mówił sam Stephen King. Jego obecność w zestawieniu obejmującym najlepsze horrory Netflixa w 2022 roku zdecydowanie nie jest więc kwestią przypadku.

Nowa Anglia, 1630 rok. Po tym, jak William z rodziną zostali wygnani z kontrolowanej przez kościół Kolonii Plymouth, zdecydowali się na życie na odludziu, nieopodal złowieszczego lasu. Ich nowy początek zwiastował jednak zaledwie zupełnie nowe pasmo nieszczęść.

Wrogie zwierzęta, brak plonów, zniknięcie jednego i opętanie drugiego dziecka jednoznacznie wskazują, że z tym miejscem jest coś nie tak. Nasi bohaterowie winy szukają jednak gdzie indziej, napędzając wzajemną paranoję. Czy rodzina zdoła przetrwać tę próbę?

10. Zbaw nas ode złego

Straszne horrory Netflixa niejednokrotnie czerpały inspirację z prawdziwych wydarzeń. Tym razem punktem odniesienia dla twórców okazała się książka autorstwa Ralpha Sarchiego – niegdysiejszego sierżanta NYPD oraz tradycjonalistycznego demonologa katolickiego – który relacje z prowadzonych przez siebie spraw zawarł w książce „Strzeż się nocy”.

Głównym bohaterem horroru Netflixa jest mężczyzna o tym samym imieniu i nazwisku (Eric Bana), próbujący rozwikłać serię niewyjaśnionych morderstw. W rozwiązaniu sprawy pomaga mu ksiądz (Edgar Ramirez), dopatrujący się u jej źródła działania sił nieczystych, które stopniowo zniewalają miasto.

Źródło: materiały prasowe

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.