Seriale hiszpańskie na Netflixie. 10 tytułów, które warto obejrzeć

16.09.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 minuty
Seriale hiszpańskie na Netflixie. 10 tytułów, które warto obejrzeć
Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Zastanawiacie się, jakie są najlepsze hiszpańskie seriale Netflixa? Nadciągamy z odpowiedzią, prezentując subiektywny przegląd produkcji z biblioteki giganta streamingu. TOP 10 naszych propozycji (z małym bonusem) znajdziecie poniżej.

1. Dom z papieru

“Dom z papieru” to zdecydowanie najpopularniejsza pozycja, jeśli chodzi o hiszpańskie seriale. Co więcej, to właśnie ona rozpoczęła szał na punkcie tamtejszych produkcji. Jeżeli jednak nie mieliście jeszcze okazji zapoznać się z zaprezentowaną tu historią, pozwólcie, że uczynimy do niej mały wstęp.

Ten thriller akcji w odcinkach śledzi poczynania zorganizowanej grupy przestępczej pod dowództwem tzw. “Profesora” (Álvaro Morte). Bohaterowie uskuteczniają skok kolejno na hiszpańską mennicę i Bank Hiszpanii. W międzyczasie sprawy jednak się komplikują – również między samymi uczestnikami napadów.

Twórcą serii jest Álex Pina (“Uwięzione”, “Sky Rojo”). W planach jest też jej spin-off – “Berlin” – który na Netfliksie zadebiutuje w grudniu tego roku. Nadto w serwisie znajdziecie już koreańską wariację na temat tytułu – “Dom z papieru: Korea”.

2. Uwięzione

Przed Wami „Orange Is the New Black” w hiszpańskim wydaniu. Dramat pt. “Uwięzione” ukazuje zupełnie nowy rozdział w życiu Macareny Ferreiro (Maggie Civantos), która – wskutek skazania za przestępstwo podatkowe – trafia do więzienia. Z tą chwilą rozpoczyna walkę o przetrwanie.

W obsadzie znaleźli się również Najwa Nimri i Alba Flores, które możecie kojarzyć z “Domu z papieru”. Twórcami serii są Iván Escobar (“Statek”, “Rodzina Serrano”) i Esther Martínez Lobato (“Dom z papieru”, “Sky Rojo”).

3. Królowa południa

Hiszpańskie seriale kryminalne (ściślej mówiąc, hiszpańskie koprodukcje) reprezentuje “Królowa południa” – tytuł podążający śladem Teresy Mendozy (Kate del Castillo). Bohaterka przechodzi wewnętrzną przemianę z chwilą, gdy dowiaduje się, że jej narzeczony był przestępcą narkotykowym, zginął z ręki mafii, a następna w kolejce jest ona sama. Świadoma szans i zagrożeń związanych z sytuacją, w jakiej się znalazła, Teresa sięga po władzę i pieniądze.

Serial powstał na podstawie hiszpańskiego bestselleru “La Reina del Sur” autorstwa Arturo Pérez-Revertego.

4. Życie bez pozwolenia

Najlepsze hiszpańskie seriale chętnie sięgają do wątków kryminalnych i nie inaczej jest w tym przypadku. “Życie bez pozwolenia” to historia szefa galicyjskiego kartelu narkotykowego, który w związku z wyniszczającą go chorobą poszukuje swojego następcy. Rodzinna saga przeplata się tu z gangsterskimi porachunkami. Jeżeli więc pociąga Was taka mieszanka, koniecznie dajcie szansę temu tytułowi.

W roli głównej: José Coronado. Twórcą serii jest Aitor Gabilondo (“Niema cisza”, “Patria”).

5. Telefonistki

“Telefonistki” to tytuł obowiązkowy dla każdego, kto ceni hiszpańskie seriale kostiumowe. Ta pierwsza oryginalna seria hiszpańska Netflixa przeniesie Was bowiem do Madrytu z lat 20. ubiegłego wieku.

Ukazane w niej wydarzenia zorientowano wokół otwarcia w centrum miasta siedziby państwowej spółki telefonicznej – upragnionego miejsca zatrudnienia dla ówczesnych kobiet z aspiracjami. Serial śledzi perypetie czterech z nich, którym udaje się urzeczywistnić to marzenie. Nie oznacza to jednak, że teraz wszystko pójdzie z górki…

Produkcję współtworzyli Ramón Campos (“Grand Hotel”, “Pełne morze”) i Teresa Fernández-Valdés (“Grand Hotel”, “Velvet”). Jej gwiazdami są Blanca Suárez, Nadia de Santiago, Ana Polvorosa i Maggie Civantos.

6. Niewinny

Jeżeli interesują Was stosunkowo nowe hiszpańskie seriale, debiutujący przed dwoma laty “Niewinny” może się sprawdzić. I tym razem mamy do czynienia z tytułem kryminalnym. Fakt ten jest jednak kwestią przypadku, który przytrafia się Mateo (Mario Casas).

Dziewięć lat temu mężczyzna interweniował w trakcie bójki, przypadkowo stając się mordercą. Poniósł już konsekwencje swojego czynu i po odsiadce – z ciężarną żoną u boku – próbuje ułożyć swoje życie na nowo. Pewien telefon niweczy jednak te plany.

Produkcja stanowi adaptację powieści Harlana Cobena o tym samym tytule. Wyreżyserował ją Oriol Paulo (“Trup”, “Krzywe linie Boga”).

7. Szkoła dla elity

Młodzieżowe seriale hiszpańskie to z kolei kategoria, w której niezaprzeczalnie króluje “Szkoła dla elity”. Jak sam tytuł wskazuje, jego bohaterami uczyniono grupę uczniów elitarnej placówki oświatowej, którzy przeżywają wzloty i upadki okresu dojrzewania. Romanse, narkotyki, a nawet morderstwa to codzienność w Las Encinas. Jakie jeszcze tajemnice skrywają mury szkoły?

Twórcami serialu są Carlos Montero (“Easy Money”, “Bałagan, jaki zostawisz”) i Darío Madrona (“Ktoś z nas kłamie”, “Życie bez pozwolenia”).

8. Smak stokrotek

Seriale hiszpańskie Netflixa z dreszczykiem uzupełnił również “Smak stokrotek”. Bohaterką tytułu jest funkcjonariuszka Straży Obywatelskiej, która podejmuje się śledztwa w sprawie zaginięcia nastolatki, wywodzącej się z hermetycznej, galicyjskiej społeczności. Równolegle bada też inną, niewyjaśnioną sprawę morderstwa. Prawda na temat niegdysiejszych wydarzeń okazuje się bardziej skomplikowana, niż można by się spodziewać i dotyczy śledczej bezpośrednio.

W roli głównej: María Mera.

9. Smiley

Nowe, hiszpańskie seriale o miłości to określenie zdecydowanie pasujące do “Smiley”. Ubiegłoroczna komedia romantyczna obnaża przed widzem najskrytsze dylematy Alexa (Carlos Cuevas).

Po tym, jak porzucił go chłopak, z którym wiązał spore nadzieje, Alex nagrywa wiadomość z żądaniem wyjaśnień. Ta przez pomyłkę ląduje jednak na poczcie głosowej nieznajomego o imieniu Bruno (Miki Esparbé). Zdarzenie to daje początek serii innych, które na zawsze odmienią życie bohaterów.

10. Śnieżna dziewczyna

W odpowiedzi na potrzeby widzów w serwisie Netflix nieustannie pojawiają się nowe hiszpańskie seriale. W tym roku dołączyła do nich “Śnieżna dziewczyna” – thriller kryminalny z motywem śledztwa. To toczy się w sprawie zaginięcia Amayi – córki Martínów, która przepadła bez wieści w tłumie podczas Pochodu Trzech Króli. Równolegle sprawę bada Miren (Milena Smit), dziennikarka na stażu.

Produkcja bazuje na bestsellerowej powieści Javiera Castillo.

11. Narcos

W naszym zestawieniu bonusowo znalazło się też miejsce dla serialu “Narcos”. Ten co prawda powstał w amerykańsko-kolumbijskiej koprodukcji, jednak nagromadzenie w nim języka hiszpańskiego w połączeniu z echem, jakim odbił się w świecie, przekonały nas do przyznania mu wyróżnienia w ramach kategorii.

Tytuł kreśli przed widzem historię narkotykowych bossów z końca lat 80. – Pabla Escobara i członków kartelu z Cali – z którymi przyszło się zmierzyć najróżniejszym grupom społecznym – od policji i wojska, przez prawników i polityków, aż po zwykłych Kowalskich.

W obsadzie serii znaleźli się m.in.: gwiazda “The Last of Us” i “The Mandalorian” – Pedro Pascal – oraz Boyd Holbrook i Wagner Moura. Współtworzyli ją zaś Carlo Bernard i Doug Miro, współpracujący również przy tytułach, takich jak “Książę Persji: Piaski czasu” i “Uczeń czarnoksiężnika”.

Źródło: materiały prasowe

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.