Search icon

Telefony Nokia – historia legendarnej marki

14.05.2023 |
| Clock Przeczytasz w 6 Minuty
Telefony Nokia – historia legendarnej marki
Przeczytasz w 6 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

„Japończycy stworzyli najmniejsze, Amerykanie najlżejsze, ale Finowie najlepsze” – tak Nokia reklamowała w 1992 roku jeden ze swoich wczesnych telefonów. Coś w tym jest. Jak wyglądała historia marki Nokia od najwcześniejszych lat po dziś dzień?

Nokia – historia i początki technologicznego giganta 

Nokia narodziła się w 1865 roku, kiedy świat nawet nie śnił jeszcze o telefonach, a fińska firma handlowała masą papierniczą.

Jak to się stało, że Nokia przeszła od zagubionej w lasach celulozowni, przez handel gumowymi kaloszami i produkcję kabli do giganta sprzedającego dziesiątki milionów telefonów komórkowych rocznie?

pierwsze logo nokia

Wszystko zaczęło się, kiedy inżynier Knut Fredrik Idestam, właściciel pokaźnych bokobrodów wraz ze wspólnikiem przenieśli działalność celulozowni do miasteczka Nokia (stąd nazwa przedsiębiorstwa). Lata mijały, a biznes rozwijał się – firma weszła w produkcję energii elektrycznej, a potem rozpoczęła współpracę z fabrykami kabli i wyrobów gumowych.

Nokia taką jaką znamy powstała w 1967 roku. Korporacja wyspecjalizowała się w produkcji elektroniki (m.in. telewizorów), kabli telekomunikacyjnych oraz wojskowego sprzętu radiotelegraficznego.

U szczytu potęgi, w 2010 roku, Nokia była warta 40 miliardów dolarów, a ponad 39 proc. wszystkich sprzedawanych telefonów komórkowych nosiło jej logo.

Nokia i jej pierwsze telefony: Senator, Cityman, 1011 i 2110

Nokia zaczęła od telefonu do samochodu (1982). Mobira Senator robił (wówczas) wrażenie swoją mobilnością choć zestaw tworzyła słuchawka i walizka ważąca 10 kg.

Finowie nie spoczęli na laurach. W 1987 roku wypuścili na rynek Mobira Cityman 900 – to była pierwsza Nokia do obsługi jedną dłonią. Telefon zwano “Gorba” na cześć Michaiła Gorbaczowa, szefa ZSRR, który dał sobie zrobić zdjęcie ze słuchawką w dłoni.

nokia cityman

Początek lat 90-tych ubiegłego wieku to czas rewolucji. Premier Finlandii jako pierwszy na świecie rozmawiał przez telefon Nokii w standardzie GPS. Chwilę później firma wysłała do sklepów pierwsze naprawdę małe telefony komórkowy – Nokię 1011.

Pierwszy masowo produkowany telefon GSM ważył niemal pół kilo, i jak łatwo się domyślić, nie miał żadnych funkcji znanych z dzisiejszych smartfonów. Służył tylko do rozmowy (przez 1,5 godziny), a w pamięci mieścił 99 numerów telefonów.

Nokię 1011 reklamował filmik wykorzystujący fragment utworu Francisco Tárregi z początku XX wieku. Melodia stała się sławna jako Nokia Tune, pierwszy raz użyta z Nokii 2110 w 1994 roku. Przez wiele lat Nokia 2110 uchodziło za najlepszy telefon biznesowy – wraz z wersją 2110i sprzedał się w 20 milionach egzemplarzy.

Szczyt popularności i kultowe telefony Nokia – 8110, 6110, 3210, 3310

W 1998 roku Nokia była już liderem sprzedaży telefonów komórkowych (z tronu zrzuciła Motorolę). Dwa lata wcześniej kolejny telefon – Nokia 8110 – zasłynął dzięki filmowi “Matrix”.

Nokia 8110 to kultowy “banan”, z którego połączenia odbierało się po zsunięciu pokrywy. Zakrzywiony telefon lepiej pasował do dłoni, miał graficzny wyświetlacz LCD z matrycą punktową. Waga? Zaledwie 145 g. Urządzenie pozwalało na 5 godzin rozmowy na jednym ładowaniu.

nokia - matrix

Filmowy model został podrasowany – klapka otwierana przez mechanizm sprężynowy pojawiła się dopiero w Nokii 7110. Kultową Nokię 8110 można teraz kupić na platformach sprzedażowych za ok. 400 zł.

Słynny rozsuwany “banan” powrócił w 2018 roku jako żółta Nokia 8110 4G. To model dla fanów marki, oczywiście z wysuwaną klapką.

Nokia 8110
krystof.k (Twitter)

Nokia to nie tylko “Matrix” i słynny dzwonek. Pamiętacie lub słyszeliście o grze Wąż (Snake), która pożerała czas nie tylko pracowników biurowych? Pierwszy raz została umieszczona w Nokii 6110 wypuszczonej w 1997 roku.

nokia snake

Dwa lata później o Nokii znowu mówiono używają przymiotnika “pierwszy”. Tym razem za sprawą modelu 7110, który miał połączenia WAP i był pierwszym na świecie urządzeniem z dostępem do Internetu.

Fascynację młodych ludzi telefonami komórkowymi rozpoczęła Nokia 3210. To pierwszy model Nokii, z którego mogłeś wysłać grafikę SMS-em i był rzeczywiście mały. Jednak innowacyjność polegała na wymiennych panelach, Nokia dawała coś, co teraz jest oczywiste – możliwość personalizacji telefonu. Sprzedaż urządzenia biła rekordy. Tylko w 2000 roku Nokię 3210 kupiło, bagatela, 160 mln osób.

Równie rozchwytywana była Nokia 3310 z 2000 roku – Finowie sprzedali 126 mln sztuk tego słynącego z wytrzymałości modelu. Warto dodać, że Nokia 3310 miała funkcję czatu opartego na SMS-ach.

W 2005 roku najlepiej sprzedającym się telefonem był Nokia 1100. Dzięki niemu producent ustanowił rekord 1 mld sprzedanych telefonów. Ponoć rekordowy egzemplarz został sprzedany w Nigerii. Nokia 1100 miała imponująco silną baterię, która pozwalała na 7 dni użytkowania (200 minut rozmów) i ponad 16 dni w trybie czuwania.

Nokia – smartfony z Symbianem

Nokia nie ustawała w innowacjach. W 2002 roku wypuściła Nokię 7650 – pierwszy telefon z systemem operacyjnym Symbian i pierwszy w Europie z wbudowanym aparatem fotograficznym (640×480 pikseli). Urządzenie miało też kolorowy wyświetlacz i dostęp do sieci.

Inwestycja w Symbian okazała się dla Nokii strzałem w dziesiątkę. Największy producent telefonów stał się właścicielem najbardziej popularnego systemu operacyjnego na urządzenia przenośne.

Flagową serią Nokii była wprowadzona w 2005 roku linia Nseries z bardzo nowoczesnymi jak na tamte czasy smartfonami. Urządzenia obsługiwały 3G, mogły odtwarzać muzykę, pozwalały na robienie zdjęć (wiele modeli miało świetną optykę Carl Zeiss) i oglądanie filmów. Wysokiej klasy smartfonem była np. Nokia N95 (okrzyknięty w 2007 roku “najlepszym mobilnym urządzeniem do przetwarzania obrazu”) z m.in. wyświetlaczem 2,6 cala, aparatem cyfrowym 5 MP, wbudowanym GPS do obsługi map.

nokia N95
Steve Jurvetson

Jednak dotychczas dobrze naoliwiona maszyna zaczęła zgrzytać. Porażką okazał się np. długo wyczekiwany Nokia N97 (2009).

Ostatnim modelem z Symbianem był Nokia 808 PureView z 2012 roku. Przyszedł czas na współpracę z Microsoftem.

Warto jeszcze wspomnieć o nieudanym romansie Nokii z Androidem, który zaowocował słabym Nokia X i zakończył się w roku, w którym się zaczął – 2014.

Współpraca z Microsoftem – Nokia Windows Phone, Nokia Lumia

Nokia postanowiła zawalczyć z rozpychającą się konkurencją i w 2011 roku połączyła siły z amerykańskim gigantem.

Pierwszym flagowcem z Windows Phone 7 był Nokia Lumia 800 (2011). W recenzjach chwalony m.in. za solidne wykonanie oraz jakość zdjęć i wideo (HD 720p), a krytykowany za słabą baterię, brak gniazda na karty pamięci i niedopracowany system operacyjny.

nokia lumia 800
Petar Milošević

Lepiej oceniany był Nokia Lumia 920 z 2012 roku z technologią PureView.

Jednak Nokia nadal traciła udziały w rynku, sprzedaż topniała, a straty rosły. Finowie ratowali się wyrzucając za burtę balast – ciążący im dział telefonów komórkowych sprzedali Microsoft w 2013 r. W ten sposób zamknął się rozdział Nokia Windows Phone.

Microsoft Mobile przetrwał zaledwie trzy lata. Amerykanie sprzedali prawo do znaku towarowego Nokia fińskiej firmie HMD Global, która teraz produkuje smartfony pod słynną marką.

Kryzys i upadek Nokii

Dlaczego Nokia upadła? Na początku XXI wieku inżynierowie i projektanci z Nokii wiedzieli, jakie telefonu potrzebują klienci. Zaledwie kilka lat później przegapili zmianę zainteresowań użytkowników i Nokia ustąpiła miejscu Apple, który wywrócił stolik wprowadzając iPhone.

Nokia już wcześniej ponosiła przykre porażki. Pomyłką była np. Nokia N-Gage z 2003 roku dla fanów multimediów i graczy, która przegrała pojedynek z konsolami Nintendo i PlayStation Portable. Jednak takie potknięcia nie mogły równać się z głębokim kryzysem, który ogarnął fińską firmę.

Telefony Nokii przestały przyprawiać użytkowników o szybsze bicie serca, a Android i iOS pokonał Symbiana.

Wyraźnym dowodem na kryzys Nokii była fala zwolnień pracowników. W latach 2012-2013 pracę w zakładach Nokii straciło ponad 10 tys. osób.

Nokia w 2023. Czy smartfony Nokia powrócą?

Chociaż Nokia zrezygnowała z produkcji smartfonów, to jednak całkiem nieźle radzi sobie na rynku usług telekomunikacyjnych, m.in. wybuduje na zlecenie NASA sieć komórkową 4G dla astronautów na księżycu. Niedawno doczekaliśmy się też zmiany legendarnego logo marki, która ma symbolizować zmianę profilu firmy.

nowe logo nokia

Warto jeszcze raz podkreślić, że nadal można kupić telefony Nokia, ale za ich produkcję odpowiada firma HMD Global (pierwszym modelem był Nokia 6 z 2017 roku), która wykorzystuje jedynie markę legendarnego producenta.

Nowe Nokie są całkiem przyzwoitymi, solidnie wykonanymi urządzeniami z Androidem – do wyboru mamy kilkanaście modeli – choć Nokia ma teraz tylko 1 proc. udziału w rynku. Nadal pojawiają się nowe modele, np. Nokia X30 5G, wykonanej z aluminium i plastiku w dużej mierze pochodzących z recyklingu. Wygląda zatem na to, że pogłoski o śmierci Nokii są przesadzone.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Copywriter, autor, pisarz. Kocha thrillery i góry. Pasjonuje się tym, jak nowe technologie zmieniają nas i świat, w którym żyjemy.