Historia komputerów – jak rozwijały się pierwsze pecety i laptopy?

20.08.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Historia komputerów – jak rozwijały się pierwsze pecety i laptopy?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Kiedy powstał pierwszy komputer i jaka jest historia urządzeń, bez których dzisiaj wielu z nas nie wyobraża sobie życia? Od momentu powstania pierwszego komputera minęło kilkadziesiąt lat. Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci komputery niezwykle się rozwinęły i zmieniły nie do poznania. Urządzenia, z których dziś korzystamy na co dzień, niczym nie przypominają pierwszych modeli komputerów. Poznaj historię komputerów.

Eniac – pierwszy komputer na świecie

ENIAC, pierwszy komputer na świecie, zaprezentowano w 1946 roku. Był ogromną i – na tamte czasy – niezwykle skomplikowaną maszyną, mającą powierzchnię ponad 160 metrów kwadratowych i ważącą 27 ton! Ponadto komputer Eniac posiadał aż 17,5 tys. lamp elektronowych, a uruchomiony wydawał ogromny huk. To właśnie Eniac zapoczątkował technologiczną rewolucję, dzięki której dziś mamy komputery nie tylko wydajniejsze, ale również mobilne i wielofunkcyjne.

pierwszy komputer - eniac

Eniac – kto skonstruował pierwszy komputer i do czego służył?

Eniac skonstruowany został przez naukowców z Uniwersytetu w Pensylwanii – J.P. Eckerta i J.W. Mauchly’ego, a jego przeznaczeniem była produkcja tablic balistycznych. Maszyna, jak na ówczesne czasy, pracowała z ogromnym taktowaniem – 0,1 MHz. Dziś może wydawać się to banalne, ponieważ – dla porównania – obecne procesory wielordzeniowe mogą osiągać taktowanie rzędu nawet kilkunastu tysięcy MHz. Co ciekawe, do obsługi pierwszego komputera – głównie ze względu na jego gabaryty – konieczny był sztab ludzi i jak nietrudno się domyślić – nie był on dostępny dla użytkowników domowych.

Historia komputerów – pierwsze komputery stacjonarne

Pierwsze komputery stacjonarne zaczęły pojawiać się w naszych domach dopiero w latach 80. XX wieku. Minęło zatem kilkadziesiąt lat od powołania do życia pierwszego komputera, jednak desktopy z lat 80. były już wydajniejsze, nie zajmowały aż tak dużej powierzchni i były dostępne dla użytkowników domowych.

Co ważne, już na początku lat 80., a konkretnie w 1982 roku, na komputerach PC zadebiutował system operacyjny Microsoft Windows 1.0, który był pierwszym środowiskiem firmy Microsoft wykorzystującym interfejs graficzny. Wtedy właśnie naprawdę rozpoczęła się era desktopów.

Commodore 64 – komputery z lat 80.

Jednym z najpopularniejszych komputerów wspomnianych czasów był Commodore 64. To pecet o znacznie mniejszych gabarytach, który z łatwością można było zmieścić na biurku. Co najważniejsze –Commodore 64 miał również dużo większe możliwości niż pierwsze komputery. Komputer oferował:

  • Podstawowe oprogramowanie biurowe
  • Częstotliwość taktowania procesora 1 MHz
  • 64 KB pamięci RAM
  • Zewnętrzny napęd dyskietek 5,25 cala

Ponadto na Commondore można była również zagrać w pierwsze, proste gry.

Commodore 64

Historia komputerów – Compaq Deskpro

Nieco później na rynku zaczęły pojawiać się kolejne modele, które dzięki wyposażeniu w procesory typu 386, stały się prawdziwą rewolucją na rynku komputerów. Zresztą jeden z modeli tych urządzeń – Compaq Deskpro – jest najstarszym modelem, z którego powszechnie korzystano w domach.

Był to komputer posiadający 32-bitowy procesorczęstotliwości 16 MHz, co umożliwiało zabawę w gry typu Wing Commander w rozdzielczości 640×480 w aż 256 kolorach.

Compaq deskpro

Historia komputerów – pierwsze laptopy

Rozwój komputerów stacjonarnych trwał w najlepsze jeszcze w latach 90. XX wieku. W tym samym dziesięcioleciu jednocześnie nastąpił kolejny krok w przód na rynku komputerowym, czyli produkcja laptopów. Co ważne, pierwszy przenośny komputer – Grid Compass Computer 1109 – pojawił się już pod koniec lat 70. Konstrukcja ta nie weszła jednak do powszechnego użytku i rzeczywisty boom na laptopy przypada na lata 90.

Przez wiele lat laptopy uważane były za kres możliwości technologicznych. Jednak lata pracy i rozwoju technologicznego sprawiły, że współczesne komputery to dużo bardziej wydajne urządzenia o wielu funkcjach, niewielkich rozmiarach i – co również ważne – naprawdę atrakcyjnym designie.

Grafiki: Wikipedia

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.