Search icon

Jak zmienił się iPhone na przestrzeni lat? Wszystkie modele iPhone od 2007 do 2024 roku

13.09.2023 |
| Clock Przeczytasz w 13 Minuty
Jak zmienił się iPhone na przestrzeni lat? Wszystkie modele iPhone od 2007 do 2024 roku
Przeczytasz w 13 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Pierwszy model iPhone’a zaprezentowany został przez Steve’a Jobsa w 2007 roku. Było to wówczas rewolucyjne urządzenie, ale z perspektywy czasu wiadomo, że do ideału brakowało mu całkiem sporo. Oto historia iPhone w telegraficznym skrócie, która pozwoli Wam na zapoznanie się z ewolucją tego smartfona. Przedstawiamy po kolei wszystkie modele iPhone i wskazujemy, czym różniły się poszczególne generacje iPhone.

Wszystkie modele iPhone:

Pierwszy model to kolos na glinianych nogach

Zanim przejdziemy do opisu wszystkich modeli iPhone po kolei, warto chwilę zatrzymać się na prezentacji pierwszej generacji tego smartfona. Steve Jobs zasugerował, że w dniu premiery tego smartfona zaprezentowane zostaną trzy produkty – iPod, telefon i komunikator internetowy, a następnie dodał, że nie są to trzy osobne urządzenia, tylko jedno, które nazwane zostało właśnie „iPhone”.

Mało kto wie, że prezentacja pierwszego smartfona marki Apple była doskonale zaaranżowana.

W trakcie jej przebiegu Steve Jobs korzystał z prototypu, który nie był w pełni działającym egzemplarzem smartfona. Niedaleko sali konferencyjnej, w której odbywała się prezentacja, ustawiono maszt telekomunikacyjny, który miał zapewnić dobre połączenie prezentowanego prototypu z siecią komórkową.

Ciekawostką jest także to, że kolejne funkcje przedstawiane musiały być w ustalonej wcześniej kolejności. W innym przypadku smartfon by się zawiesił.

iPhone pierwszej generacji, czyli iPhone 2G (2007)

historia iphone - pierwszy iphone 2g

Zaprezentowany w 2007 roku smartfon miał kilka wad, a raczej brakowało mu kilku podstawowych funkcji. Nie potrafił wysyłać wiadomości MMS, nie posiadał modułu Bluetooth oraz nie obsługiwał wtyczki Flash (o ile jeszcze ktoś w ogóle ją pamięta).

Nie było nawet przedniego aparatu, służącego obecnie do robienia jakże popularnych selfie czy prowadzenia rozmów wideo. Smartfon wyposażony był w wyświetlacz o przekątnej 3,5 cala i rozdzielczości 480 × 320 pikseli. Innowacją tamtych czasów była technologia multi-touch, pozwalająca na obsługę ekranu więcej niż jednym palcem. Nie lada gratką była także możliwość łączenia się z siecią Wi-Fi.

iPhone 3G (2008)

historia iphone - iphone 3g

Druga generacja smartfona marki Apple to przede wszystkim dwa, ale jakże istotne ulepszenia względem poprzednika. Chodzi o obsługę sieci 3G i funkcję GPS. Te dwie zmiany sprawiły, że ze smartfonów zaczęliśmy korzystać tak, jak robimy to obecnie. Szybki Internet komórkowy pozwolił na komfortowy dostęp sieci wszędzie tam, gdzie był zasięg, a w połączeniu z modułem GPS iPhone 3G mógł być wykorzystywany jako nawigacja samochodowa, co wcześniej nie było możliwe.

Warto dodać, że wraz z premierą tego modelu pojawił się sklep App Store. W przypadku pierwszej generacji nie było możliwości zainstalowania aplikacji w tak łatwy sposób. Małe zmiany zaszły także w wyglądzie – zmienił się kolor obudowy i w zasadzie tylko po tym na pierwszy rzut oka można było rozróżnić te dwa modele.

iPhone 3GS (2009)

historia iphone - iphone 3gs

Kolejny etap ewolucji modelu 2G. Mówiło się, że przyrostek „S” w nazwie odnosi się do słowa „speed”, czyli do „prędkości”. iPhone 3 GS wyposażony został w zdecydowanie bardziej wydajne podzespoły niż jego poprzednicy. Posiadał między innymi 256 MB pamięci RAM, maksymalnie 32 GB pamięci masowej (dwa razy więcej niż starsze modele) oraz lepszy układ o architekturze ARM, na który składał się między innymi klasyczny procesor (CPU) i układ graficzny (GPU).

Wiele zyskała także tylna kamera. Jej rozdzielczość zwiększono do 3 megapikseli, a nowymi funkcjami były między innymi autofocus oraz możliwość nagrywania wideo w rozdzielczości VGA przy 30 kl./s. Specyfikacja ekranu oraz wygląd smartfona nie uległy zmianie w porównaniu do poprzednika.

iPhone 4 (2010)

iphone 4

Zaprezentowany w 2010 roku iPhone 4 to pierwsza rewolucja w historii tych smartfonów. Zmieniło się niemal wszystko. Wprowadzony został ekran Retina, którego rozdzielczość wynosiła 960×640 pikseli, do 5 megapikseli zwiększono rozdzielczość tylnego obiektywu, dodano lampę błyskową, po raz pierwszy pojawił się przedni obiektyw oraz znana i lubiana do dziś przez użytkowników sprzętu Apple aplikacja Face Time.

Ponownie dwukrotnie zwiększono pamięć RAM, a firma zastosowała opracowany przez siebie układ Apple A4. Kształt obudowy uległ radykalnej zmianie, a jej tylna część wykonana została ze szkła, choć próżno szukać w tym smartfonie bezprzewodowego ładowania.

iPhone 4s (2011)

historia iphone - iphone 4s

Rok po rewolucji Apple nieco zwolniło. Model 4s był tylko i aż lepszą wersją swojego poprzednika. Po raz pierwszy zastosowano dwurdzeniowy układ ARM o nazwie Apple A5, który był następcą dobrze przyjętego układu A4. Taka zmiana istotnie wpłynęła na poprawę wydajności.

Po raz pierwszy zaczęto także oferować wariant z pamięcią masową o pojemności 64 GB. Co ciekawe, obecnie, czyli 12 lat później, nadal kupić można iPhone’a z taką ilością pamięci.

Kolejny raz ulepszony został tylny obiektyw – jego rozdzielczość zwiększyła się do 8 megapikseli. Oferował on nagrywanie filmów w rozdzielczości HD. Dużą nowością, która nadal nie cieszy się popularnością w Polsce, było wprowadzenie asystenta głosowego Siri.

iPhone 5 (2012)

historia iphone - iphone 5

Kolejny rok to mała, ale jednak rewolucja. iPhone urósł, a przekątna jego ekranu miała długość 4 cali, czyli pół cala więcej niż w przypadku poprzedników, co na tle konkurencji i tak wypadało marnie. Zmieniła się przy tym rozdzielczość wyświetlacza z 960×640 na 1136×640 pikseli.

Co ważne, wprowadzono możliwość obsługi sieci 4G/LTE. Pojawiło się także złącze Lightning, które najprawdopodobniej w tym lub w przyszłym roku odejdzie do lamusa.

iPhone’a 5 wyposażono w szybszy układ Apple A6 oraz 1 GB pamięci RAM. Specyfikacja aparatów była taka sama jak w modelu 4s. Warto dodać, że firma zrezygnowała ze szklanego panelu z tyłu obudowy i zastąpiła go aluminiowym elementem, co między innymi znacznie obniżyło wagę i grubość tego smartfona.

iPhone 5s i 5c (2013)

Po raz pierwszy na rynku pojawiły się dwa modele tej samej generacji. 20 września 2013 roku Apple zaprezentowało iPhone’a 5c oraz 5s. Pierwszy był odpowiednikiem poprzednika, który przeznaczony został dla mniej zamożnej części odbiorców, co później okazało się totalną biznesową klapą.

historia iphone - iphone 5c
iPhone 5c

Specyfikacja modeli 5 i 5c była niemal identyczna. Główna różnica to plastikowa obudowa, w którą wyposażony był drugi z wymienionych smartfonów, dostępna w wielu wariantach kolorystycznych – między innymi zielonym, żółtym czy niebieskim.

historia iphone - iphone 5s
iPhone 5s

Model 5s to ulepszona wersja poprzednika z 64-bitowym układem Apple A7 oraz lepszym aparatem. Dodajmy, że w tym smartfonie zadebiutował czytnik linii papilarnych Touch ID, który okazał się strzałem w dziesiątkę i na zawsze zmienił sposób korzystania z iPhone’a.

iPhone 6 i iPhone 6 Plus (2014)

historia iphone - iphone 6

W 2014 roku Apple postanowiło dogonić konkurencję pod względem wielkości ekranu w smartfonach i zaprezentowało dwa znacznie większe od poprzedników modele – 6 oraz 6 Plus.

Pierwszy wyposażony był w wyświetlacz o przekątnej 4,7 cala, a drugi był jeszcze większy. Jego ekran miał aż 5,5 cala.

Oba modele wyposażone były w układ Apple A8 oraz 1 GB pamięci RAM. Różnica dotyczyła także możliwości aparatów fotograficznych. 8-megapikselowa matryca w mniejszym modelu miała cyfrową stabilizację obrazu, a 6 Plus wyposażony został w funkcję optycznej stabilizacji.

Nowością był też moduł NFC umożliwiający realizację płatności zbliżeniowych.

iPhone 6s i iPhone 6s Plus (2015)

historia iphone - iphone 6s

2014 rok to moment, w którym Apple zaczęło komplikować nazwy swoich smartfonów, a później pod tym względem było już tylko gorzej. Modele 6s i 6s Plus wyglądały tak samo, jak ich poprzednicy.

Skupiono się przede wszystkim na ulepszeniu aparatu. W obu przypadkach dostępne były obiektywy z 12-megapikselową matrycą, która umożliwiała nagrywanie filmów w rozdzielczości 4K przy 30 kl./s. Przednia kamera zyskała rozdzielczość 5 MP.

Poprawiono także wydajność obu smartfonów. Kolejny raz podwojona została ilość pamięci RAM, tym razem do 2 GB. Nowością była funkcja 3D Touch. Zainstalowany w smartfonie silniczek Taptic Engine imitował efekt wciskania fizycznego przycisku podczas korzystania z ekranu dotykowego.

iPhone SE 1. generacji (2016)

historia iphone - iphone se

Choć w 2015 i na początku 2016 roku plotki o modelu SE pojawiały się w sieci dość często, to chyba mało kto wierzył, że Apple powróci do mniejszego iPhone’a.

Zaskoczenie przyszło 31 marca 2016 roku, kiedy to firma z Cupertino zaprezentowała smartfona, który wyglądał niemal tak samo, jak 4 lata starszy iPhone 5, ale był znacznie tańszy od ówczesnych topowych modeli, czyli serii 6s.

iPhone SE posiadał 4-calowy ekran, ale wykorzystano w nim układ A9 znany ze wspomnianych już modeli 6s i 6s Plus oraz 2 GB pamięci RAM. Przednia kamera miała rozdzielczość 1,2 MP, ale tylny aparat był niemal taki sam jak w przypadku 6s.

To stawiało model SE na bardzo dobrej pozycji. Za dużo niższą cenę można było kupić smartfona wyposażonego niemal tak jak topowe modele – trzeba się było pogodzić tylko z mniejszym ekranem.

iPhone 7 i iPhone 7 Plus (2016)

historia iphone - iphone 7

Rok 2016 był bardzo pracowity dla osób zaangażowanych w rozwój smartfonów marki Apple. Poza modelem SE, który pojawił się w marcu, we wrześniu zadebiutowały iPhone’y 7 i 7 Plus.

Wyglądały niemal tak samo jak poprzednicy, ale firma znowu postawiła na poprawę wydajności na różnych płaszczyznach. Wyposażone były między innymi w nowy układ A10 Fusion, 2 GB pamięci operacyjnej RAM oraz ulepszony modem do obsługi sieci LTE.

Warto podkreślić, że 7 Plus to pierwszy iPhone z dwoma obiektywami umieszczonymi z tyłu oraz wsparciem dla trybu portretowego, czyli rozmytego tła. Dodajmy też, że to właśnie przy okazji tej premiery firma na zawsze zrezygnowała ze złącza słuchawkowego jack. Modele 7 i 7 Plus były także odporne na negatywne działanie wody i pyłów, co potwierdzało spełnienie wymagań normy IP67.

iPhone 8, iPhone 8 Plus i iPhone X (2017)

Podobnie jak dwa lata wcześniej, w 2018 roku także pojawiły się trzy modele: 8, 8 Plus i X, czyli „dziesiątka”. Dwa pierwsze wyglądały tak samo, jak ich poprzednicy.

historia iphone - iphone 8
iPhone 8

Wszystko było nieco lepsze niż rok wcześniej, ale Apple zdążyło już nas do tego przyzwyczaić. Warto odnotować pojawienie się technologii True Tone oraz powrót do szklanego panelu z tyłu, który tym razem dał możliwość bezprzewodowego ładowania smartfonów.

Rewolucją był iPhone X, który zadebiutował 10 lat po modelu 2G. To właśnie ten smartfon zapoczątkował wzornictwo, z których iPhone’y słyną do dzisiaj.

historia iphone - iphone x
iPhone X

Pozbyto się okrągłego przycisku Home, co pozwoliło na znaczne zwiększenie powierzchni ekranu względem przedniego panelu smartfona. iPhone X był mniejszy od 8 Plus, ale jego ekran był większy – przekątna miała długość 5,8 cala. Po raz pierwszy zastosowano także ekran typu OLED. Wraz z iPhonem X zadebiutował także system rozpoznawania twarzy Face ID, który zastąpił czytnik linii papilarnych Touch ID.

iPhone XS, iPhone XS Max i iPhone XR (2018)

Po raz kolejny w jednym roku pojawiły się trzy modele. XS był lepszą wersją X, a XS Max otrzymał jeszcze większy ekran o przekątnej 6,5 cala, dzięki czemu Apple wreszcie dogoniło pod tym względem konkurencję.

historia iphone - iphone xs
iPhone XS

W obu przypadkach zastosowano ekran Super Retina HD. Jako ciekawostkę dodajmy, że rozmiar modeli XS Max i 8 Plus był niemal identyczny, a jak już wspomniano ten pierwszy miał znacznie większy wyświetlacz. Oba smartfony miały dwa obiektywy z tyłu, każdy o rozdzielczości 12 megapikseli, a przednia kamera FaceTime mogła pochwalić się 7-megapikselową matrycą. Po raz pierwszy w iPhone’ach pojawiła się funkcja DualSIM, z zastrzeżeniem, że jedna z kart będzie w wersji eSIM.

historia iphone - iphone xr
iPhone XR

W cieniu wyżej opisanych modeli pojawił się jeszcze iPhone XR. Był od nich dużo tańszy, a cechował się podobną konstrukcją. Posiadał 6,1-calowy wyświetlacz, jeden tylny aparat o rozdzielczości 12 megapikseli i baterię o długiej żywotności.

iPhone 11, iPhone 11 Pro i iPhone 11 Pro Max (2019)

W 2019 roku zaczęła się kształtować obecna linia smartfonów marki Apple. Z niewielkimi zmianami wyglądały one niemal tak samo, jak bieżąca generacja tych urządzeń. Co ważne, wszystkie trzy modele wyposażone zostały w ten sam układ Apple A13, który oferował ówcześnie najlepszą wydajność na rynku.

historia iphone - iphone 11
iPhone 11

iPhone 11 miał wyświetlacz LCD o przekątnej 6,1 cala, a modele 11 Pro i 11 Pro Max to odpowiednio 5,8 oraz 6,5 calowy panel typu OLED.

historia iphone - iphone 11 pro
iPhone 11 Pro

Modele 11 serii Pro to pierwsze iPhone’y, które wyposażone zostały w trzy tylne obiektywy – szerokokątny, ultraszerokokątny i teleobiektyw z dwukrotnym zoomem optycznym. Każdy z nich miał rozdzielczość 12 megapikseli, podobnie zresztą jak przednia kamera Face Time. iPhone 11 miał z tyłu dwa obiektywy – w odróżnieniu od serii Pro nie posiadał teleobiektywu.

iPhone SE 2. generacji (2020)

historia iphone - iphone se 2 generacji

W kwietniu 2020 roku firma Apple postanowiła jeszcze raz zrobić ukłon w stronę tych, którzy nie lubią dużych smartfonów. Można pokusić się o stwierdzenie, że ten model to odświeżony iPhone 8, który był swego czasu niezwykle popularny.

Oba urządzenia wyglądały niemal tak samo, ale nowy SE wydajnością dorównywał modelom serii 11. Posiadał układ A13 Bionic, 3 GB pamięci RAM oraz możliwość bezprzewodowego ładowania. Tylny obiektyw mógł pochwalić się rozdzielczością wynoszącą 12 megapikseli, a przedni miał 7 megapikselową matrycę. Naturalne było, że spotkał się z krytyką wynikającą między innymi z jego designu, który nie pasował do 2020 roku.

iPhone 12 mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max (2020)

Od premiery iPhone’ów serii 12 minęły już ponad 2 lata, ale wydaje się, jakby to było wczoraj. Powrócono do płaskich krawędzi obudowy znanych między innymi z modeli z 2012 czy 2013 roku, co wbrew pozorom nadało tym smartfonom nowoczesnego wyglądu.

historia iphone - iphone 12
iPhone 12

Po raz pierwszy pojawił się model mini z ekranem o przekątnej 5,4 cala, który jak się później okazało, zbyt długo nie zabawił na rynku. Wszystkie cztery modele wyposażone zostały w wyświetlacz Super Retina XDR typu OLED oraz układ Apple A14 Bionic. Podstawowe modele posiadają 4 GB pamięci RAM, a seria Pro o 2 GB więcej.

historia iphone - iphone 12 pro
iPhone 12 Pro

Nowością było wprowadzenie rozwiązania o nazwie MagSafe, czyli magnetycznych ładowarek i innych akcesoriów, które zyskują na popularności i już w niedalekiej przyszłości staną się rynkowym standardem, którego prekursorem będzie właśnie firma Apple.

iPhone 13 mini, iPhone 13, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max (2021)

Modele serii 13 to ulepszone wersje ubiegłorocznych smartfonów. Wyższą wydajność zapewniał układ A15 Bionic oraz 4 GB RAMu w podstawowych modelach i 6 GB w obu wersjach Pro.

historia iphone - iphone 13
iPhone 13

Wraz z premierą iPhone’ów 13 serii Pro zadebiutowała technologia ProMotion, czyli adaptacyjne odświeżanie ekranu w zakresie od 10 do 120 Hz. Takie rozwiązanie miało zniwelować wpływ wyższej częstotliwości na żywotność baterii poprzez jej regulację w zależności od typu wyświetlanych treści.

historia iphone - iphone 13 pro
iPhone 13 Pro

Przy okazji tej premiery na dobre rozpętała się krytyka designu wynikająca ze stosowania notcha. W 2021 roku większość producentów stosowała otwory na obiektyw, nawet w budżetowych modelach.

iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max i iPhone SE 3 (2022)

W marcu ubiegłego roku firma Apple przedstawiła kolejny model iPhone’a SE, ale nie warto poświęcać mu zbyt wiele uwagi. To niemal kopia modelu SE drugiej generacji z lepszą wydajnością dzięki układowi A15 Bionic i 4 GB pamięci RAM.

We wrześniu pojawiły się najnowsze obecnie iPhone’y serii 14. Zrezygnowano z modelu mini, a zamiast niego pojawił się Plus.

historia iphone - iphone 14
iPhone 14

W ofercie są zatem dwa smartfony z ekranem o przekątnej 6,1 cala i 6,7 cala. Podstawowe modele posiadają układ A15 Bionic, a seria Pro najnowsze układy A16 Bionic.

W smartfonach 14 Pro i 14 Pro Max pozbyto się notcha, a jego miejsce zajęła Dynamic Island, czyli interaktywne pole, które zmienia swój kształt i rozmiar w zależności od wyświetlanych informacji, a przy okazji sprytnie ukrywa przedni obiektyw.

historia iphone - iphone 14 pro
iPhone 14 Pro

We wspomnianych modelach zastosowano także Always On Display, czyli ekran, który stale wyświetla niektóre informacje. Warto na koniec dodać, że główny aparat w serii Pro ma matrycę o rozdzielczości 48 megapikseli, a teleobiektyw posiada trzykrotny zoom optyczny.

iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro, iPhone 15 Pro Max

Tradycyjnie we wrześniu zaprezentowano nowe modele telefonów. Seria iPhone 15 jest ewolucją poprzedniej generacji. Oznacza to, że już chyba na dobre zrezygnowano z modelu Mini. Nie pojawił się też ani model Ultra, ani tym bardziej składany iPhone.

Największą nowością i zmianą w tegorocznej edycji wydaje się zmiana złącza Lightning na USB-C. Doczekaliśmy się wreszcie ustandaryzowania tego elementu we wszystkich urządzeniach na rynku od różnych producentów i duże ułatwienie życia dla użytkowników.

iPhone 15
iPhone 15

Podstawowe warianty to iPhone 15 i iPhone 15 Plus. Wyposażono je w ekrany OLED o przekątnej odpowiednio 6,1 i 6,7 cala z obsługą HDR10 i Dolby Vision. Co ciekawe, Dynamiczna Wyspa jest już obecna we wszystkich modelach, a nie tylko serii Pro, jak w ubiegłym roku.

Telefony otrzymały też lepsze aparaty – główny o rozdzielczości 48 Mpix i ultraszerokokątny 12 Mpix. Znacznie poprawiono oprogramowanie aparatów, co ma przełożyć się na większe możliwości fotograficzne, a także pozwoli na edycję zdjęcia już po jego wykonaniu.

Za wydajność telefonów odpowiada procesor Apple Bionic A16 (w zeszłym roku napędzały modele Pro).

iPhone 15 Pro
iPhone 15 Pro

Pozostałe dwa smartfony to oczywiście Apple iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max. Te z kolei wyposażono w najnowszy układ Apple A17 Pro wykonany w 3 nanometrowym procesie technologicznym. Zastosowano tutaj ekrany Super Retina XDR o przekątnej 6,1 i 6,7 cala. Są to wyświetlacze OLED z częstotliwością odświeżania do 120 Hz i szczytową jasnością aż 2000 nitów.

Ponownie ulepszono aparaty – główny o rozdzielczości 48 Mpix, szerokokątny 12 Mpix i teleobiektyw 12 Mpix (w wersji 15 Pro z 3-krotny zoomem, a w modelu 15 Pro Max z 5-krotnym zoomem). Ciekawostką jest możliwość kręcenia filmów przestrzennych, do których obejrzenia trzeba będzie skorzystać z gogli Apple Vision Pro.

Modele iPhone 15 Pro i 15 Pro Max także otrzymały złącze USB-C. Nowością jest natomiast zastąpienie bocznego fizycznego przycisku wyciszania telefonu nowym rozwiązaniem o nazwie Action Button. Domyślnie jego naciśnięcie będzie miało takie samo działanie, ale teraz można do niego będzie przypisać także inne funkcje np. uruchomienie konkretnej aplikacji, np. aparatu.

Grafiki: Apple

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Bloger technologiczny z zamiłowania. Od 2011 roku korzysta z urządzeń marki Apple i interesuje się perypetiami tej firmy, ale nie straszne mu inne tematy związane z nowoczesną technologią użytkową.