HDMI 2.1 – jakie korzyści oferuje nowy standard? Na co uważać?

27.12.2021 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
HDMI 2.1 – jakie korzyści oferuje nowy standard? Na co uważać?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

High-Definition Multimedia Interface (HDMI) to rodzaj interfejsu, który pozwala na przesyłanie danych. Transmisja odbywa się w sposób całkowicie cyfrowy, a jej największą zaletą jest duża przepustowość. Za pomocą kabla HDMI można jednocześnie transmitować obraz oraz dźwięk, dzięki temu to rozwiązanie stało się standardem, wykorzystywanym do łączenia telewizorów, konsol, do gier kina domowego i innych urządzeń audio i wideo. Jeżeli jednak HDMI dobrze spełnia swoją rolę, czym jest HDMI w wersji 2.1?

Czym jest HDMI 2.1?

Tak, jak w przypadku innych standardów (np. USB i jego kolejnych wersji rozwojowych), HDMI także przechodzi pewne modyfikacje, które mają na celu osiągnięcie jeszcze lepszych parametrów. Nowy standard HDMI 2.1 mimo podobnego wyglądu, posiada znacznie lepsze właściwości, niż zwykły interfejs HDMI.

Specyfikacja HDMI 2.1 wskazuje na cztero- lub nawet pięciokrotnie większą przepustowość w stosunku do poprzedniej wersji. Wprost przekłada się to na możliwość przesyłu obrazu i dźwięku w jeszcze lepszej jakości.

korzyści hdmi 2.1

Specyfikacja techniczna standardu HDMI 2.1

Jednym z podstawowych parametrów, którym można określić specyfikację HDMI 2.1jest przepustowość. Najlepiej zestawić ją z poprzednimi wersjami interfejsu:

  • Popularne HDMI 1.4 ma przepustowość 10,2 Gbit/s.
  • Nowsza wersja HDMI 2.0 oferuje już 18 Gbit/s.
  • Nowy standard HDMI 2.1 pozwala na przesył danych z przepustowością 48 Gbit/s.

Dzięki temu nie tylko można przesyłać obraz o świetnych parametrach  – rozdzielczość 8K w 60fps lub 4K w nawet 120fps. Udało się także zastosować efektowne nowe technologie.

Przesyłając obraz z wykorzystaniem technologii HDMI 2.1 możemy więc liczyć na wsparcie dla dynamicznego HDR, który znacznie poprawia kontrast obrazu i zwiększa głębię kolorów.

Technologia QMS odpowiada za eliminację opóźnień w generowaniu obrazu. Dzięki funkcji VRR częstotliwość odświeżania obrazu może być natomiast dynamicznie zmieniana, co pozwoli na eliminację tzw. “lagów”, na przykład podczas grania.

Za jeszcze lepszą płynność wyświetlania obrazu zadba technologia QFT, zmniejszająca do minimum opóźnienie podczas generowania kolejnych klatek. Podobne zadanie ma funkcja Auto Low Latency Mode.

Nowy standard HDMI 2.1 wprowadza również poszerzony kanał zwrotny audio e-ARC, co pozwoli na wysyłanie dźwięku w świetnej jakości w obu kierunkach. To szczególnie istotne w przypadku systemów kina domowego i zaawansowanych soundbarów współpracujących z kodekami Dolby Atmos i DTS-X.

Jakie korzyści daje nowy standard HDMI 2.1?

Urządzenia wspierające nowy standard HDMI 2.1 zachwycają jakością obrazu i dźwięku. Możliwość przesłania bardzo dużej ilości danych przekłada się na fenomenalne możliwości. Obraz w 4K może być wyświetlany  z klatkowaniem 120 FPS.

Specyfikacja HDMI 2.1 pozwala także na pokazanie obrazu w jakości 8K, czyli z ogromną szczegółowością. Przy ekranach o dużej przekątnej obraz wyświetlany w rozdzielczości 8K robi piorunujące wrażenie.

HDMI 2.1 - jakie daje korzyści?

HDMI 2.1 – jakie znaczenie ma dla graczy?

Możliwość wyświetlania wideo w bardzo dużej rozdzielczości i z wysoką częstotliwością odświeżania będzie szczególnie istotna dla graczy. Największą różnicę poczują w grach z najbardziej dynamiczną rozgrywką – strzelankach, wyścigach lub grach sportowych. W pozostałych grach także zwiększona płynność i dokładność obrazu pozwolą na czerpanie jeszcze większej przyjemności z gry, a także osiąganie lepszych wyników w starciach z innymi graczami.

Bardzo dobre parametry, które zapewnia nowy standard HDMI 2.1 będą także odczuwalne dla pozostałych użytkowników domowego centrum rozrywki. Obraz wyświetlany przy pomocy sprzętu w specyfikacji HDMI 2.1, a także wysokiej jakości dźwięk z pewnością zrobią wrażenie na wielu osobach.

Kabel HDMI 2.1 – czy muszę kupić nowy?

Trzeba pamiętać, że aby obraz był pokazywany z wykorzystaniem pełni możliwości, które daje nowy standard HDMI 2.1,  wszystkie urządzenia wykorzystywane do generowania i wyświetlania muszą wspierać tę technologię. Zarówno ekran – na przykład telewizor, jak i podłączone urządzenie – konsola do gier, odtwarzacz multimedialny.

W jaki sposób je połączyć? Niestety kable HDMI nie są zazwyczaj opisane numerami, co wskazywałoby na kompatybilność z konkretną wersją standardu HDMI. W parametrach konkretnego modelu kabla HDMI często są natomiast podane jego parametry, w tym maksymalna obsługiwana częstotliwość. Ta powinna być zgodna ze specyfikacją HDMI 2.1minimum 48Gbit/s. Gwarancję wsparcia dla najnowszego HDMI dają natomiast kable opisane jako Ultra High Speed.

Czy konsole nowej generacji wspierają ten standard?

Jednym z wyróżników konsol nowej generacji jest wykorzystanie nowego standardu HDMI 2.1. Oznacza to możliwość grania w rozdzielczości 4K przy 120, a nawet 144 klatkach na sekundę lub rozgrywkę w 8K przy standardowym odświeżaniu 60fps. Nowe konsole mogą także generować obraz z dynamicznym HDR, co sprawi, że będzie jeszcze bardziej efektowny.

Zarówno najnowszy XBox, jak i PlayStation 5 pozwolą zatem na rozrywkę w najwyższej, obecnie dostępnej jakości wideo.

Kontrowersje związane z HDMI 2.1

Pewien czas po wprowadzeniu na rynek nowego standardu HDMI 2.1 pojawiło się niemałe zamieszanie. Okazało się, że organ udzielający licencji (określający, czy sprzęt spełnia wymogi specyfikacji HDMI 2.1) zaczął kwalifikować w ten sposób urządzenia, które wspierały dotąd technologię HDMI 2.0.

Brakujące technologie (dynamiczny HDR, wsparcie e-ARC i – przede wszystkim – obsługa 8K oraz 4K w 120FPS) zostały określone jako “opcjonalne”.

Nie umniejsza to w niczym jakości sprzętu, który pozwala na pełne wykorzystanie nowych technologii.

Warto jednak mieć powyższy fakt na uwadze i podczas zakupu sprzętu sprawdzić, czy posiada wsparcie wszystkich nowych technologii (nie kierować się jedynie oznaczeniem 2.1).

Może Cię zainteresować:

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.