HbbTV czyli telewizja hybrydowa. Co to jest? Jak oglądać?

26.12.2021 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
HbbTV czyli telewizja hybrydowa. Co to jest? Jak oglądać?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Kojarzycie telegazetę? Przez wiele lat dla milionów Polaków było to przysłowiowe okno na świat. Zwłaszcza, że kilkadziesiąt lat temu internet był dobrem luksusowym i tylko garstka mogła sobie na niego pozwolić. Dziś, w dobie cyfryzacji i postępu technicznego, telegazetę może zastąpić HbbTV. Co to jest i jakie możliwości daje?

Czym jest HbbTV?

HbbTV to telewizja hybrydowa, a sam skrót w rozwinięciu oznacza Hybrid Broadcast Broadband TV.

Nie bez powodu mówi się, że to znacznie bardziej rozwinięta telegazeta, bo HbbTV w dużym uproszczeniu można określić jako multimedialny teletekst kolejnej generacji. Co więcej, nie znajdziemy tu ograniczeń w postaci kolorów, sposobów nawigowania czy rozdzielczości grafik, a więc HbbTV wygląda też zdecydowanie lepiej.

Czym się różni od tradycyjnej telegazety? Telewizja hybrydowa to połączenie typowej emisji sygnałów telewizyjnych z treściami multimedialnymi, które dostarczane są za pośrednictwem internetu. W praktyce daje to znacznie więcej możliwości użytkownikom. HbbTV w Polsce jest w pełni darmowa.

Jak działa HbbTV?

Telewizja hybrydowa HbbTV umożliwia integrację multimedialnych treści ze standardowym przekazem telewizyjnym. Użytkownik może skorzystać z interaktywnych aplikacji, które dostarczą mu dodatkowych treści w trakcie transmisji programu.

Być może do tej pory brzmi to dość enigmatycznie. Przyjrzyjmy się w takim razie przykładowym rozwiązaniom, jakie oferuje telewizja hybrydowa.

 • Podczas transmisji meczu na żywo użytkownik może sprawdzić statystyki rywalizujących ze sobą drużyn czy poszczególnych zawodników.
 • W trakcie oglądania ulubionego serialu w dolnym rogu ekranu może wyświetlić się tzw. teaser z reklamą. Jeśli wyda się interesująca, wystarczy w nią kliknąć, aby otrzymać więcej informacji.
 • Za pomocą HbbTV stacje mogą udostępniać archiwalne materiały wideo.
 • Interaktywne konkursy, prognozy pogody czy nadawanie wiadomości na pasku w czasie rzeczywistym to też przykłady możliwości, jakie daje telewizja hybrydowa.

To tylko kilka rozwiązań, a możliwości jest znacznie więcej. Można powiedzieć, że HbbTV to po prostu wzbogacenie tradycyjnego przekazu telewizyjnego o kolejne treści.

Mozliwości hbbtv

Co jest potrzebne do oglądania telewizji hybrydowej HbbTV?

Aplikacja HbbTV nie jest niczym nowym w Polsce, a jednak w dalszym ciągu nie wszyscy mogą z niej skorzystać.

Telewizja hybrydowa – jak oglądać i co jest nam do tego potrzebne?

 • Telewizor z możliwością odbioru telewizji naziemnej z tradycyjnej anteny.
 • Możliwość podłączenia telewizora do internetu.
 • Aktywna funkcja HbbTV.

Na starszych modelach telewizorów HbbTV najprawdopodobniej nie zadziała. Chociażby przez to, że większość z nich nie pozwoli połączyć się z internetem. Czy to oznacza, że trzeba kupić nowy telewizor? Niekoniecznie, bo alternatywą może być tuner HbbTV. Warto też zaznaczyć, że wraz z wejściem nowego standardu telewizji naziemnej DVB-T2 część z nas i tak będzie zmuszona do zakupu nowego sprzętu – czy to w formie telewizora, czy dekodera.

HbbTV w Polsce

HbbTV istnieje od 2012 roku. Nie jest to nowa usługa, chociaż tak naprawdę niewielu o niej słyszało. Pierwszy prawdziwy pokaz możliwości telewizji hybrydowej można było zobaczyć w trakcie Euro 2012 i Igrzysk w Londynie. To właśnie wtedy użytkownicy zyskali dostęp do rozszerzonych statystyk i dodatkowych informacji.

Za popularyzację HbbTV odpowiada TVP. Stosunkowo niedawno za ciosem poszły też inne stacje. W 2019 roku TVN i Discovery zdecydowały się uruchomić platformę telewizji hybrydowej. Znajdziemy tam między innymi zwiastuny wideo, dodatkowe opisy i zdjęcia. Widzowie mogą również uczestniczyć w interaktywnych quizach. Od września bieżącego roku także Polsat dołączył do grona stacji, które oferują dodatkowe treści w ramach HbbTV. Jak sami wspominają:

HbbTV od Telewizji Polsat to nowy i innowacyjny serwis – te same treści, które można oglądać w Polsat Go, będą również dostępne w telewizji hybrydowej.

Kanały hbbtv

Jakie kanały obsługują HbbTV?

Obecnie nie wszystkie stacje pozwalają na dostęp do telewizji hybrydowej.

HbbTV – jakie kanały oferują dostęp do telewizji hybrydowej?

 • HbbTV TVP, czyli wszystkie kanały zawierające się Telewizji Polskiej – zarówno regionalne, jak i te ogólnopolskie,
 • Stopklatka,
 • Fokus,
 • Eska,
 • Polo,
 • VOX,
 • TVN,
 • Kanały telewizji Polsat.

Czy telegazeta zniknie?

Telegazeta jest z nami od wielu lat. Chociaż kiedyś była bardzo popularna, to dzisiaj zdecydowana większość użytkowników woli sprawdzić program w sieci. Nie zachęca też wygląd. Kolorystyka i ogromne pixele na ekranie nie są tym, czego współcześni widzowie szukają. Nie powinno zatem nikogo dziwić, że coraz mniej osób do niej sięga, a w efekcie coraz więcej stacji decyduje się zrezygnować z telegazety całkowicie. Pozostaje tylko pytanie, czy HbbTV może ją zastąpić?

Nie można tego całkowicie wykluczyć. TVP i pozostałe stacje na razie ostrożnie wypowiadają się o kwestii wyłączenia telegazety, ale jednocześnie zakładają, że wraz z popularyzacją telewizji hybrydowej nie będzie już nikomu potrzebna. Trzeba też pamiętać, że starsi widzowie raczej niechętnie podejdą do podłączenia telewizora czy dekodera do internetu. Dla takich osób telegazeta jest w dalszym ciągu dobrym źródłem informacji.

Telegazeta jeszcze przez jakiś czas nie zniknie. Być może dopiero za kilkanaście lat HbbTV stanie się na tyle popularne, że stacje zdecydują się na jej wyłączenie.

Telegazeta

Jak wyłączyć HbbTV?

Niektórzy użytkownicy nie chcą korzystać z możliwości telewizji hybrydowej. W takim przypadku każdy może wyłączyć HbbTV w dowolnym momencie. Jak to zrobić? Przedstawiamy instrukcję krok po kroku dla poszczególnych marek telewizorów.

Wyłączenie usługi HbbTV Philips:

 1. Uruchamiamy kanał, który obsługuje telewizję hybrydową.
 2. Na pilocie wciskamy przycisk Opcje.
 3. Z menu wybieramy ustawienie HbbTV na tym kanale i Wyłącz.

Wyłączenie usługi HbbTV Sony:

 1. Naciskamy przycisk Home na pilocie (główne menu).
 2. Następnie wybieramy kolejno Ustawienia – Ustawienia cyfrowe – Konfiguracji aplikacji interaktywnych.
 3. Wybieramy opcję Aplikacja interaktywna, następnie wybieramy Wyłącz.

Wyłączenie usługi HbbTV Samsung:

 1. Na pilocie naciskamy przycisk Ustawienia.
 2. Z widocznego menu wybieramy opcję Nadawanie.
 3. Kolejno przechodzimy do Ustawienia eksperckie i HbbTV.
 4. Wybieramy opcję Wyłącz.

Wyłączenie usługi HbbTV LG:

 1. Na pilocie naciskamy przycisk ustawień (zwykle wygląda jak trybik).
 2. Z menu wybieramy ikonkę z trzema kropkami, która pozwoli nam przejść do wszystkich ustawień.
 3. Kolejno przechodzimy do Kanały i HbbTV.
 4. Na pilocie wciskamy OK mając zaznaczoną w menu opcję HbbTV.

Może Cię zainteresować:

Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.