Kiedy jest Halloween? Skąd nazwa? Mity i zwyczaje związane z Halloween

19.10.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Kiedy jest Halloween? Skąd nazwa? Mity i zwyczaje związane z Halloween
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Halloween kojarzy się przede wszystkim z wydrążonymi dyniami, zbieraniem cukierków przez dzieci i przebierańcami. W ten jeden dzień w roku bez problemu spotkasz groźne wiedźmy, przerażające mumie czy postaci znane z horrorów. Mimo że z każdym rokiem święto zyskuje na popularności w Polsce, nie jest niestety wolne od mitów, które wzbudzają mnóstwo obaw u wielu osób. Sprawdźmy zatem, skąd wzięło się święto Halloween, kiedy jest obchodzone i w jaki sposób się je świętuje.

Czym jest Halloween?

Halloween obchodzone jest co roku jesienią, dzień przed Uroczystością Wszystkich Świętych. Powszechnie uważa się, że zwyczaj ten pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, jednak jego tradycja sięga znacznie dalej. Na ten temat istnieje wiele teorii, a najpopularniejsza z nich mówi, iż Halloween wywodzi się od wierzeń celtyckich, a konkretnie od święta Samhain, którego nazwa oznacza koniec lata.

co to jest Halloween?

Celtowie, niegdyś zamieszkujący obecne obszary Wielkiej Brytanii oraz północnej Francji wierzyli, że tego dnia zacierają się granice między światem żywych i umarłych. Ludzie ubierali się wówczas w stare, podarte ubrania, aby odgonić od siebie te duchy, które nie odeszły w zaświaty i stanowiły zagrożenie. Aby uniknąć rozpoznania przez te wzbudzające strach istoty, wkładano maski i podarte ubrania.

Obecnie zwyczaj ten nie kojarzy się już z uciekaniem przed duchami, a raczej z dobrą zabawą. Halloween w Polsce pojawiło się w 90. latach XX wieku i od tego czasu z każdym rokiem zyskuje u nas coraz większą popularność.

Skąd się wzięła nazwa święta Halloween?

Wiemy już, co to jest Halloween, jednak skąd w ogóle wzięła się ta nazwa? U swoich początków święto to nazywało się Samhain i jak już było wspomniane, był to dzień oznaczający koniec lata dla Celtów.

W momencie, gdy północna Europa została schrystianizowana, przetłumaczono tę nazwę na język angielski i tak powstało “All Hollow’s Eve”, co w tłumaczeniu na polski oznacza “Wigilię Wszystkich Świętych”. Z czasem nazwa ta uległa skróceniu i stąd mamy obecnie Halloween.

Halloween w Polsce i na świecie

Kiedy wypada Halloween w 2023 roku?

Święto ma swoją stałą datę w kalendarzu i bez wątpienia każdy z nas jest w stanie zorientować się, kiedy jest Halloween – w sklepach wówczas zaczynają pojawiać się straszne maski, różne akcesoria oraz ozdoby.

Co roku obchodzimy je 31 października, dzień przed Wszystkich Świętych. W 2023 roku będzie to wtorek.

Jak obchodzone jest Halloween?

Podczas Halloween zarówno dorośli, jak i dzieci przebierają się za różne potwory, np. wampiry, duchy, wiedźmy czy postaci znane z horrorów. Tego dnia królują kolory czarny i pomarańczowy, domy są przystrojone w nietoperze oraz pajęczyny i bez problemu można napotkać nieodłączny atrybut Halloween, czyli Jack-o’-lantern – lampion z wydrążonej dyni. Obecnie jest to standard, jednak w początkach tradycji do stworzenia lampy używano głównie rzepy i buraków.

kiedy jest Halloween i jak obchodzi się święto?

Kolejną tradycją Halloween jest też wędrowanie dzieci od domu do domu w poszukiwaniu słodkości. Zawołanie “cukierek albo psikus” (ang. “Trick or treat”) pochodzi z Australii. Jednak nie tylko dzieci doskonale bawią się w Halloween – dla dorosłych często organizowane są pochody, tematyczne imprezy lub maratony filmowe z horrorami w roli głównej.

Warto wspomnieć jeszcze o przysmakach Halloween. Najbardziej tradycyjnym są jabłka otoczone w karmelu, ale też wiele osób przygotowuje różne potrawy stylizowane na rekwizyty z horrorów – mogą to być np. ciasteczka przypominające pająki lub obcięte palce.

Mity związane ze świętem Halloween

Halloween nie jest wolne od kontrowersji i zwyczaj ten jest krytykowany przez część osób w Polsce. Warto zatem rozwiać najpopularniejsze mity.

święto Halloween - mity

Halloween pochodzi ze Stanów Zjednoczonych

Tradycja Halloween sięga znacznie dalej niż kolonizacja Ameryki Północnej, zatem nie można powiedzieć, że jest to typowa “moda, która przyszła do nas z Zachodu”. Do USA zwyczaj ten przybył z irlandzkimi imigrantami w latach 40. XIX wieku i zyskał tam ogromną popularność.

Halloween jest niebezpieczne i zwiększa szansę na opętanie

Niektórzy uważają, że Halloween to złowieszcza zabawa, podczas której można zostać zaatakowanym przez demona lub ducha. Już pomijając, jak bardzo nieprawdopodobnie to brzmi, w jaki sposób samo wzięcie udziału w tematycznych przyjęciach, przebranie się w strój czarownicy czy rozwieszenie dekoracji mają wystawić kogokolwiek na atak złych mocy?

Halloween wywodzi się z satanistycznych kultów

Halloween nie ma żadnych związków z kultem szatana, a wywodzi się z wielu tradycji religijnych, w tym chrześcijańskiej wigilii “All Hallows’ Eve” i celtyckiego święta Samhain. Święto to bywa wykorzystywane przez różne sekty lub grupy, jednak w taki sam sposób mogą użyć jakiegokolwiek innego dnia i nie będzie to oznaczać, że nagle stanie się on okultystyczny czy satanistyczny.

Dyniowy lampion przyciąga demony

Lampy dyniowe podczas Samhain, z którego wywodzi się Halloween, miały odstraszać duchy, które chciały wyrządzić krzywdę. Wydrążony lampion nie ma zatem żadnego związku z przyciąganiem złych mocy, a wręcz przeciwnie.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.