Nowości w ChatGPT: GPT-4 Turbo i własne wersje czatbota

14.11.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Nowości w ChatGPT: GPT-4 Turbo i własne wersje czatbota
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Chatbot ChatGPT szturmem wdarł się na rynek. Od niemal roku stał się bardzo przydatnym narzędziem, wykorzystywanym przez naprawdę wiele osób. Służy do pracy, zabawy i nauki. Teraz OpenAI dodało do ChatGPT kilka nowości. Sprawdźmy więc, co nowego oferuje.

ChatGPT z nowymi funkcjami

Nowości pojawiły się w darmowej wersji ChatGPT (bazującej na modelu językowym GPT-3.5, jak i w płatnym ChatGPT Plus. Dzięki nowościom chatbot będzie działał szybciej, a jego baza wiedzy została zaktualizowana. Dla wielu developerów tworzących oprogramowanie w oparciu o ChatGPT Plus najważniejszą zmianą jest „zaciągnięcie” nowych danych z Internetu. Teraz są o wiele bardziej aktualne, a ChatGPT w nowej wersji GPT-4 Turbo zna informacje opublikowane w sieci do kwietnia 2023 roku.

Niestety, dotyczy to jedynie modelu językowego GPT-4. Użytkownicy darmowej wersji z GPT-3.5 wciąż mogą korzystać z około dwa lata starszych informacji (dodanych przed wrześniem 2021 roku). W ten sposób OpenAI chce zachęcić kolejne osoby i firmy do wykupienia płatnej subskrypcji.

ChatGPT Plus z aktualnymi informacjami i lepszym modelem językowym GPT-4 kosztuje 20$ miesięcznie (niecałe 90 złotych).

Już jakiś czas temu OpenAI dodało do ChatGPT Plus opcję generowania obrazów AI, przy korzystaniu z narzędzia DALL-E 3. Możemy więc za pomocą wpisywanych tekstowo do ChatGPT promptów utworzyć grafiki, często w zdumiewająco dobrej jakości.

ChatGPT z usprawnionym modelem językowym GPT-4 Turbo pozwoli natomiast na wprowadzanie promptów o imponującej długości. Szacuje się ją na objętość… książki mającej 300 stron!

Możliwość stworzenia własnego, spersonalizowanego ChatGPT

Widząc taką potrzebę, OpenAI pozwoli użytkownikom na tworzenie autorskich wersji modelu językowego GPT. Pojawi się nawet możliwość udostępnienia ich w sklepie, czyli do pobrania dla innych użytkowników. Różne spersonalizowane i przerobione wersje GPT mogą lepiej odpowiadać potrzebom konkretnych osób. Poza samymi customowymi modelami językowymi w sklepie OpenAI pojawią się też boty oparte o ChatGPT – również stworzone przez firmy trzecie.

OpenAI zapowiedziało, że twórcy najlepszych wersji GPT i przydatnych botów mogą liczyć w przyszłości na dodatkowe wynagrodzenie.

Najwyraźniej OpenAI dostrzegło, że wielu użytkowników ich narzędzi tworzy bardzo udane modyfikacje ChatGPT i modelu GPT. Zaproszenie ich do współpracy i możliwość zarabiania wydają się więc bardzo dobrym krokiem.

ChatGPT z dostępem do Internetu

ChatGPT będzie łatwiejszy w obsłudze

Każdy bardziej zaangażowany użytkownik ChatGPT wie, jak dużą rolę w uzyskaniu dobrego efektu pracy ma skuteczny prompt. Zapytania wpisywane w oknie chatbota mogą być bardzo krótkie, ale też całkiem rozbudowane. Im lepiej opiszemy zadanie dla narzędzia AI, tym lepszą odpowiedź możemy otrzymać. Prompt nie powinien przy tym powodować zbyt wolnej pracy mechanizmów sztucznej inteligencji. Nierzadko użytkownicy ChatGPT, jak i pozostałych narzędzi AI, zapisują swoje najlepsze prompty, aby użyć ich w przyszłości. Najnowsza wersja chatbota pozwoli usprawnić ten proces.

Funkcja „Actions” w ChatGPT umożliwia nadanie dostępów do treści dostępnych w Internecie, ale też w DALL-E, Canvie, czy innym oprogramowaniu.

Będziemy zatem mogli podpiąć ChatGPT do naszych e-maili lub niemal dowolnej bazy danych lub zaciągać informacje z innych źródeł.

Czas pokaże, czy zmiany w ChatGPT okażą się tak przydatne, jak twierdzi OpenAI. Narzędzie już dziś cieszy się gigantyczną popularnością. Z pewnością cieszyć może natomiast fakt, że dodatki i nowe funkcje trafiają też co jakiś czas do darmowej wersji narzędzia.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.