Google dodaje sztuczną inteligencję do Dokumentów Google i Gmail

20.03.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Google dodaje sztuczną inteligencję do Dokumentów Google i Gmail
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Sztuczna inteligencja w Google Docs – to odpowiedź amerykańskiego giganta na poczynania Microsoftu. Asystent Microsoft Copilot zachwycił swoimi możliwościami i tym, jak może przyspieszyć pracę biurową. Google nie pozostaje więc w tyle. Wygląda na to, że uczestnicy wyścigu o prym w dziedzinie zastosowania sztucznej inteligencji nie zwalają tempa. Jest wręcz przeciwnie – najwyraźniej Google i Microsoft włączyły piąty bieg!

Rewolucja AI dzieje się na naszych oczach

Gdy w listopadzie 2022 roku zadebiutował ChatGPT, stało się jasne, że to początek wielkich zmian. Inteligentny chatbot pokazał, jak użyteczna może być sztuczna inteligencja. Rozwiązania wykorzystujące modele językowe GPT-3.5 oraz GPT-4 wprowadziły już m.in. Opera, Microsoft, w sieci jest też MacGPT dla komputerów Apple. Nie czekając na rozwój sytuacji, najwięksi gracze na rynku IT próbują wprowadzać AI do kolejnych programów i narzędzi. Copilot jest testowany w Microsoft Office 365, a sztuczna inteligencja w Google Docs jest na niego odpowiedzią.

Google już teraz ma rozwiązania z AI w swoim pakiecie Workspace. Użyło ich już ponad 3 miliardy użytkowników!

Nie jest to jednak tak spektakularne wsparcie, jak rozwiązanie Microsoftu, czy popularny ChatGPT. Dziś Google podpowiada nam treść maila w Gmailu, może też podsumować dokument Google Docs.

Sztuczna inteligencja w Google ma jednak stać się jeszcze bardziej przydatna. Mowa między innymi o formatowaniu i poprawianiu tekstu, czy też dodaniu dalszej jego części. Korzystając z informacji zawartych w poleceniu użytkownika, sztuczna inteligencja mogłaby więc wykonać za niego sporo pracy. Sprawdzi się to podczas pisania dokumentów, wiadomości e-mail, różnych raportów i podsumowań.

Jakie nowe funkcje dostanie Google Workspace?

Nowe funkcje korzystające z algorytmów sztucznej inteligencji pojawią się w wielu programach Google Workspace.

Google Workspace AI

Nowości możemy podzielić według miejsca, gdzie je znajdziemy:

  • Dokumenty Google – tworzenie dokumentów, generowanie treści, korekta treści, formatowanie tekstu, zadania podobne do ChatGPT
  • Gmail – autonomiczne tworzenie wersji roboczych wiadomości, odpowiedzi na maile, podsumowania otrzymanej poczty, ustalanie priorytetów
  • Chat – zadania organizowane z użyciem czatu
  • Google Meet – tworzenie notatek ze spotkania, generowanie tła w czasie rozmowy wideo
  • Arkusze Google – lepsze autouzupełnianie, analizy danych, generowanie formuł, tworzenie kategorii i raportów opierając się o kontekst dokumentów
  • Google Slides – tworzenie obrazów, filmów i dźwięku

Ciekawa wydaje się też możliwość stworzenia „burzy mózgów” w ramach Dokumentów Google lub Gmail. Wygenerowane pomysły mogą być niezwykle pomocne, na przykład przy tworzeniu treści lub pisaniu maili.

Sztuczna inteligencja także w chmurze Google?

Zaawansowana, generatywna sztuczna inteligencja może też niebawem trafić do rozwiązań Google w chmurze. Chodzi o takie narzędzia, jak App Builder i Vertex AI. Dodatkowo Google zapewnia, że API aplikacji zostanie udostępnione innym twórcom. Dzięki temu oni także skorzystają z możliwości, jakie daje sztuczna inteligencja.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.