Google Wear OS 4 – co nowego w systemie do smartwatchy?

07.06.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Google Wear OS 4 – co nowego w systemie do smartwatchy?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Google zapowiedziało aktualizację systemu operacyjnego używanego w zegarkach smart. Wear OS 4 przyniesie kilka przydatnych nowości. Spójrzmy więc na listę zmian w najnowszej wersji oprogramowania.

Lista nowości w Google Wear OS 4

O planowanej aktualizacji do Wear OS 4 dowiedzieliśmy się podczas konferencji Google I/O 2023. Zmiany w oprogramowaniu do smartwatchy były nieco w cieniu wielkich premier: pierwszego tabletu Pixel Tablet, składanego Pixela Fold, czy niezłego Pixela 7a. Warto jednak przyjrzeć się nieco bliżej systemowi Wear OS 4.

Od premiery Wear OS 3 minęły już dwa lata, Google kazało więc długo czekać na aktualizację.

Dziś całkiem dużo zegarków smart pracuje właśnie pod kontrolą tego systemu. To najlepszy znak dla Google, że nadeszła pora na aktualizację. Jedną z ciekawszych zmian w Wear OS 4 ma być obsługa sprzętów w ramach inteligentnego domu. Pozwoli na to połączenie smartwatcha z Google Home. Dzięki temu możemy m.in. zobaczyć na zegarku powiadomienia z inteligentnych urządzeń, a także sterować nimi. Pojawi się m.in. opcja zdalnego odblokowania drzwi, czy sterowania światłem.

Wear OS 4 pozwoli na sterowanie różnymi urządzeniami
Wear OS 4 pozwoli na sterowanie różnymi urządzeniami (źródło: Google)

Zegarki z Wear OS 4 na pokładzie dostaną możliwość dostępu do Kalendarza i poczty Gmail. Bezpośrednio ze swojego nadgarstka wyślemy odpowiedzi na e-maile, czy dodamy informacje do Kalendarza. Łatwiejsze będzie też opanowanie WhatsAppa – także dzięki nowej wersji samego komunikatora. Wear OS 4 pozwoli na głosowe wpisywanie wiadomości. Pojawi się też możliwość odebrania połączenia. Nie trzeba już w tym celu wyciągać smartfona z kieszeni lub torebki.

Lepsza obsługa aplikacji z muzyką z zegarka smart i nowe opcje dla aktywnych

Przydatną zmianą będą też nowe kafelki do sterowania aplikacją Spotify. Poprawią wygodę sterowania muzyką bezpośrednio z ekranu smartwatcha. Będziemy mogli nie tylko zmienić utwór, zatrzymać muzykę lub ustawić głośność. W Wear OS 4 pojawi się też możliwość przejścia do wygenerowanych dla nas playlist, czy przełączanie odcinków podcastu. Usprawnień doczeka się również aplikacja YouTube Music. Google zapewnia, że z ekranu zegarka otrzymamy dostęp do całej biblioteki.

Aktualizacja Wear OS 4
Źródło: Google

Nowa funkcja Peleton pozwoli sprawdzić postępy w codziennych treningach bezpośrednio z kafelka na ekranie zegarka.

Z pewnością to nie koniec zmian w Wear OS 4. Ich kompletną listę poznamy jednak dopiero w momencie premiery nowego systemu. Kiedy się to stanie? Nie ma dziś potwierdzonej przez Google daty debiutu Wear OS 4. Być może nowy system zadebiutuje w drugiej generacji zegarka giganta z Mountain View. Niestety, daty premiery Google Pixel Watch 2 również nie znamy.

Google Wear OS 4
Google Wear OS 4 (źródło: Google)

Wiele wskazuje na to, że zegarek zostanie pokazany przez Google równolegle z kolejną generacją smartfonów – Pixel 8. Niestety, możemy tylko przypuszczać, że najnowszy telefon z mocnym procesorem Tensor G3 trafi na rynek jesienią 2023 roku.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.