Google zaprezentuje płatności zbliżeniowe bez NFC

12.07.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Google zaprezentuje płatności zbliżeniowe bez NFC
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Początkowo moduł łączności bliskiego pola (NFC) miał służyć do szybkiego parowania urządzeń Bluetooth. Z czasem szybko zrezygnowano z tego zastosowania, a dziś NFC wykorzystujemy głównie tylko do płatności telefonem. Wkrótce i ta funkcja modułu NFC może jednak odejść do lamusa, przynajmniej jeśli używasz Google Wallet. Amerykański gigant opracował sposób na płacenie smartfonem bez łączności zbliżeniowej.

Kod QR zamiast łączności NFC w Google Wallet

Dotychczas na rynku pojawiło się wiele systemów płatności i platform pozwalających na bezpieczne i szybkie finalizowanie transakcji. Jedną z nich jest oczywiście Google Wallet, dawniej znany jako Google Pay. Korzystają z niego oczywiście głównie użytkownicy smartfonów i innych urządzeń z systemem Google Android. Google Wallet pozwala zarówno na wygodne płatności w Internecie i różnych aplikacjach, jak i w tradycyjnych sklepach. Dotychczas do zapłacenia Google Wallet/Google Pay w tradycyjnym terminalu, po prostu przykładaliśmy do niego swój smartfon z uruchomioną funkcją NFC. Wkrótce może się to jednak zmienić.

Alternatywą dla używania łączności zbliżeniowej NFC mają być kody QR. Smartfon może nie mieć modułu NFC, aparat ma jednak praktycznie zawsze.

Początkowo rozwiązanie zostanie przetestowane w Brazylii. Jeśli wszystko pójdzie pomyślnie, w przyszłości zapewne Google Wallet z kodami QR pojawi się też w innych krajach.

Google Wallet z kodami QR zamiast NFC
Google Wallet z kodami QR zamiast NFC

Możliwość skanowania kodu QR zamiast zbliżania smartfona do terminala sprawdzi się oczywiście głównie w przypadku osób z nieco starszymi telefonami. Także niektóre nowe telefony nie mają tej opcji, choć mówimy głównie o urządzeniach budżetowych.

Jak przebiega płatność Google Wallet z użyciem kodu QR?

Samo korzystanie z funkcjonalności, która wkrótce trafi na brazylijski rynek, jest proste. Sprzedawca wyświetli na ekranie terminala kod QR. Wystarczy zeskanować go smartfonem, w którym mamy usługę Google Wallet. Mamy możliwość wyboru źródła, z którego zostaną pobrane pieniądze – na przykład naszej karty debetowej lub kredytowej. Transakcję autoryzujemy w wybrany przez siebie sposób, na przykład korzystając z biometrii – np. odcisku palca. Środki zostaną pobrane, a my na ekranie zobaczymy krótkie podsumowanie.

Google Wallet z kodami QR zamiast NFC
Google Wallet z kodami QR zamiast NFC

Takie rozwiązanie wydaje się być nie tylko bardzo wygodne, ale też szybkie i bezpieczne. Google zapewnia, że ten sposób płatności nie odbiega pod tym względem od płacenia zbliżeniowego z NFC.

Kiedy Google Wallet bez NFC trafi do Polski?

Google zdecydowało się uruchomić usługę w pierwszej kolejności w Brazylii. Skąd taki pomysł? Trudno powiedzieć. Być może powodem jest to, że Brazylia to ogromny rynek, ale nienależący do najbardziej rozwiniętych na świecie pod względem technologii. Jeśli wiele smartfonów będących w posiadaniu Brazylijczyków nie posiada NFC, Google Wallet z kodami QR będzie strzałem w dziesiątkę.

Google Wallet dostaje w Brazylii nową funkcję - płatności kodami QR
Google Wallet dostaje w Brazylii nową funkcję – płatności kodami QR

Tu możemy łatwo przejść do odpowiedzi na pytanie, czy Google Wallet bez NFC trafi także do Europy i Polski. Google nie podało tej informacji. Wiele zależy od tego, czy brazylijskie testy zakończą się sukcesem. Jeśli tak, Google zapewne i tak przeanalizuje jednak to, jakich telefonów używają Europejczycy. Jeśli okaże się, że niewielka część to sprzęty bez NFC, być może Google Wallet z kodami QR w ogóle nie zadebiutuje na naszym rynku.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.