Google Tensor G4 trafi do Google Pixel 9. Rewolucji nie będzie

25.09.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Google Tensor G4 trafi do Google Pixel 9. Rewolucji nie będzie
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W najbliższych tygodniach odbędzie się premiera Google Pixel 8. Pojawi się tam nowy procesor, który wreszcie powinien „dogonić” konkurencyjne układy. Nie zdążyliśmy jeszcze dokładnie go poznać, a do Internetu zdążyły już trafić informacje na temat Google Tensor G4, czyli procesora planowanego dla Google Pixeli 9-tej generacji.

Google Pixel 8 wreszcie dostanie mocny procesor

Dotychczas autorski układy Google, czyli Tensor G1 i Tensor G2 nie były konkurencyjne dla flagowych Snapdragonów, czy tym bardziej CPU znanych z iPhone. Ciężko było im zarzucić niską wydajność, odstawały jednak od procesorów w konkurencyjnych smartfonach. Wkrótce ma się to zmienić. Najnowszy CPU Google Tensor G3 ma bardzo dobrą specyfikację, a wydajność Pixeli 8 nie powinna już odbiegać od reszty stawki.

Wydajność Google Tensor G2
Wydajność Google Tensor G2 i konkurencji

Premiera Google Pixel 8 odbędzie się już 4 października 2023 roku.

Poza nowym procesorem w smartfonie pojawi się też najnowszy system operacyjny Android 14. Jak zwykle, Google zadba o idealną optymalizację. Nic dziwnego – są w końcu twórcami oprogramowania, procesora, jak i samego smartfona.

GPU w Google Tensor G3
Google Tensor G3

Google Tensor G4 – co wiemy o CPU dla Pixeli 9?

Najnowszy układ Google trafi na rynek już za kilkanaście dni. Ma być naprawdę przełomowy, wydajny i wreszcie adekwatny do topowego telefonu renomowanej marki. Następca, czyli Google Tensor G4, najpewniej jednak będzie jego rozwinięciem, a nie kolejnym dużym krokiem naprzód.

Nie w każdym roku producenci sprzętu są w stanie prezentować przełomowe rozwiązania.

Pierwszy autorski procesor Google pojawił się w modelu Pixel 6. Tensor miał być gwarancją niezależności – Google chciało nieco odciąć się od firmy Qualcomm, z którą wcześniej współpracowało. Dwie dotychczasowe generacje procesora Google były jednak współtworzone w kooperacji z koreańskim Samsungiem. Ciężko więc mówić o zupełnej samowystarczalności producenta smartfonów Pixel. Sytuacja ta nie zmieni się jednak ani w przypadku Google Tensor G3 (dla Pixel 8), ani w Google Tensor G4 (Pixel 9, premiera w drugiej połowie 2024 roku).

Informacje na temat planów rozwoju „własnej” linii procesorów przekazuje serwis Android Authority. Przyszłoroczny chipset ma być ponownie wykonany w procesie technologicznym TSMC. Smartfon Pixel 9 początkowo miał dostać procesor o kodowej nazwie „Redondo” lub „RDO”. Zdaniem Android Authority taki układ (czyli zupełnie nowa konstrukcja) może trafić na rynek dopiero w 2025 roku (w Pixel 10?). Przyszłoroczny smartfon dostałby natomiast układ o kodowej nazwie „Zuma Pro”. Debiutujący wkrótce Tensor G3 ma natomiast kodową nazwę „Zuma”. Wprost prowadzi nas to więc do podejrzenia, że Google Tensor G3 i Tensor G4 będą do siebie bardzo podobne.

Google Pixel 8
Spodziewany wygląd Google Pixel 8

Google Tensor G4 ma być ulepszonym G3

Pamiętajmy, że tegoroczny Tensor G3 ma być naprawdę mocarnym procesorem o dużej wydajności. Być może Google uznało więc, że pewne ulepszenia i dodanie kilku nowych technologii pozwoli użyć podobnego rozwiązania również rok później.

Czy to zła wiadomość? Niekoniecznie. Ultranowoczesne procesory z najwyższej półki znacznie wpływają na wzrost ceny smartfona. Dla większości użytkowników flagowe układy sprzed 2-3 lak i tak są bardzo wydajne i wystarczające do niemal każdego zastosowania. Ciężko dojść do granic ich wydajności, chyba że mówimy o najbardziej wymagających, zaawansowanych grach mobilnych. Różnice w wydajności nowszych (i oczywiście – lepszych) układów często widzimy więc jedynie w wynikach testów benchmarkowych.

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.