Porównanie Google Pixel 8 vs iPhone 15. Który smartfon jest lepszy?
Na łamach naszego portalu już nie raz wspominaliśmy o tym, że smartfony Google Pixel uznawane są za odpowiedniki iPhone’ów w świecie systemu Android. W obu przypadkach zarówno za sprzęt jak i za oprogramowanie odpowiada jedna firma. Co więcej, w ostatnim czasie premierę miały kolejne generacje obu smartfonów. Google Pixel 8 czy iPhone 15? Który smartfon wybrać? Porównujemy oba urządzenia i staramy się podpowiedzieć, który wybrać, bo odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista.
Google Pixel 8 vs iPhone 15 – specyfikacja
Rozpocznijmy od specyfikacji technicznej, choć porównywanie suchych cyfr już dawno wyszło z mody. Nie jest tajemnicą, że smartfony marki Apple mają zazwyczaj teoretycznie gorszą specyfikację, na przykład mniejszą ilość pamięci RAM, a lepiej wypadają w testach benchmarkowych i w codziennym użytkowaniu niż większość telefonów z Androidem. Oto specyfikacja obu smartfonów:
iPhone 15 – parametry
- Ekran: 6,1-calowy Super Retina XDR z matrycą OLED
- Rozdzielczość: 2556 na 1179 pikseli
- Odświeżanie: 60 Hz
- Procesor: A16 Bionic
- Tylne kamery: główna 48 MP (f/1,6), ultraszerokokątna 12 MP (f/2,4)
- Przednia kamera: 12 MP
- Pamięć RAM: 6 GB
- Pamięć magazynowa: 128 GB, 256 GB, 512 GB
- Akumulator: 3349 mAh
Google Pixel 8 – parametry
- Ekran: 6,2-calowy Actua z matrycą OLED
- Rozdzielczość: 2400 na 1080 pikseli
- Odświeżanie: 60 – 120 Hz
- Procesor: Tensor G3
- Tylne kamery: główna 50 MP (f/1,68), ultraszerokokątna 12 MP (f/2,2)
- Przednia kamera: 10,5 MP
- Pamięć RAM: 8 GB
- Pamięć magazynowa: 128 GB, 256 GB
- Akumulator: 4375 mAh
iPhone 15 vs Pixel 8 – wygląd i rozmiary
Oba smartfony nie różnią się wiele od swoich poprzedników. Smartfony marki Google charakteryzują się metalową ramką, która stanowi podstawę obudowy, a zarówno przedni jak i tylny panel pokryte zostały odpornym na uszkodzenia mechaniczne szkłem Gorilla Glass Victus. Charakterystyczna dla tych smarfonów jest także (przechodząca przez całą szerokość tylnego panelu) wyspa, na której umieszczono dwa obiektywy – główny oraz ultraszerokokątny. Smartfon charakteryzuje się matowym wykończeniem i dostępny jest w trzech wariantach kolorystycznych:
- czarnym,
- srebrnym,
- różowym (łososiowym).
Ramka obudowy podstawowego modelu iPhone’a serii 15 wykonana została z barwionego aluminium lotniczego. Tył iPhone’a 15 pokryty jest barwionym szkłem, które także charakteryzuje się matowym wykończeniem. Ekran pokryty jest przez warstwę o handlowej nazwie Ceramic Shield, która skutecznie chroni go przed uszkodzeniami. Wyspa, na której umieszczono dwa tylne obiektywy jest kwadratowa, a zlokalizowano ją w lewym górnym rogu. iPhone 15 dostępny jest w pięciu kolorach:
- różowym,
- żółtym,
- zielonym,
- niebieskim,
- czarnym.
Z tyłu oba smartfony łatwo rozróżnić na podstawie wyglądu modułu aparatów. W przypadku Google Pixel 8 przy górnej krawędzi ekranu znajduje się niewielki otwór na przedni aparat, a iPhone 15 posiada Dynamic Island, czyli interaktywne pole, które domyślnie przybiera kształt pastylki.
iPhone 15 waży 171 g, a jego wymiary to:
- wysokość: 147,6 mm
- szerokość: 71,6 mm
- grubość: 7,8 mm
Waga Google Pixel 8 wynosi 187 g. Jego wymiary wynoszą:
- wysokość: 150,5 mm
- szerokość: 70,8 mm
- grubość: 8,9 mm
Pixel 8 czy iPhone 15 – który ma lepszy aparat?
Liczba obiektywów w obu smartfonach jest taka sama. Dwa z tyłu oraz jeden z przodu. Podobna jest także ich specyfikacja.
Aparaty w iPhone 15
W przypadku iPhone 15 obiektyw główny charakteryzuje się rozdzielczością wynosząca 48 MP i przysłoną f/1,6. W przypadku obiektywu ultraszerokokątnego parametry te wynoszą odpowiednio 12 MP oraz f/2,4. Pierwszy z wymienionych obiektywów może pochwalić się 2-krotnym przybliżeniem optycznym. Nowością są także zdjęcia o wysokiej rozdzielczości – domyślnie 24 MP, ale wybrać można także 48 MP (wtedy mają one znacznie większy rozmiar). Warto wspomnieć także o systemie OIS z automatyczną stabilizacją matrycy oraz udoskonalonych portretach z funkcją kontroli punktu i głębi ostrości. Ostatnia funkcja w praktyce oznacza, że po wykonaniu zdjęcia można zmienić obiekt, na którym skupiona ma być ostrość. Poprawiono także jakość zdjęć wykonywanych w słabym oświetleniu.
Parametry przedniego aparatu to 12 MP oraz f/1,9. Zastosowano tu między innymi technologie Retina Flash (lampa błyskowa z wykorzystaniem wyświetlacza), Deep Fusion, Inteligentny HDR 5 do zdjęć, a także wspomniane już udoskonalone portrety z funkcją kontroli punktu i głębi ostrości.
Aparaty w Google Pixel 8
W smartfonie Google Pixel 8 także próżno szukać teleobiektywu. Jak w przypadku iPhone 15, z tyłu umieszczono dwie soczewki. Główna ma rozdzielczość wynoszącą 50 MP i przysłonę f/1,68, a jej kąt widzenia to 82 stopnie. Dzięki rozwiązaniu o nazwie Super Res Zoom możliwe jest uzyskanie 8-krotnego zbliżenia, ale nie jest to zoom optyczny. Aparat ultraszerokokątny ma 12-megapikselowy sensor światła i przysłonę f/2,2, a jego kąt widzenia to 125,8 stopnia.
W tym przypadku także długa jest lista technologii, które mają sprawić, że zdjęcia będą wyglądać oszałamiająco. Warto wymienić chociażby Ultra-HDR, Best take, 10-bitowy HDR, tryby nocne i autoportret.
Przednia kamera ma rozdzielczość 10,5 MP i przysłonę f/2,2.
Oba smartfony nieźle radzą sobie także z nagrywaniem filmów. W obu przypadkach maksymalne parametry nagranego materiału to rozdzielczość wynosząca 4K przy 60 kl./s.
Google Pixel 8 vs iPhone 15 – wyświetlacz
Kilka słów o wyświetlaczach. Matryca OLED w iPhone 15 otrzymała nazwę Super Retina XDR. Długość jej przekątnej to 6,1 cala, a rozdzielczość wynosi 2556 na 1179 pikseli, co przekłada się na 460 ppi (pikseli na cal kwadratowy wyświetlacza).
Zastosowano między innymi technologię HDR oraz True Tone, która dostosowuje wyświetlane kolory do warunków otoczenia. Poza tym wyświetlacz charakteryzuje się kontrastem wynoszącym 2 000 000:1, szeroką gamą kolorów P3 oraz szczytową jasnością wynoszącą 2000 nitów.
Długość przekątnej wyświetlacza OLED o nazwie Actua, w który wyposażono smartfon Google Pixel 8, to 6,2 cala. Jego rozdzielczość to Full HD+, która wynosi 2400 na 1080 pikseli. Daje to zagęszczenie wynoszące 428 ppi – nieco mniej niż w przypadku iPhone’a, ale różnica nie jest widoczna „gołym okiem”. Szczytowa jasność także wynosi 2000 nitów. Wyświetlacz w tym telefonie może pochwalić się także 24-bitową głębią koloru oraz kontrastem wynoszącym 1 000 000:1.
Przewagą nad smartfonem marki Apple jest adaptacyjna częstotliwość odświeżania w zakresie od 60 do 120 Hz, w porównaniu do 60 Hz, którymi dysponuje najnowszy iPhone.
Bateria i ładowanie
Bateria, a co za tym idzie czas pracy na jednym ładowaniu, nie była nigdy najmocniejszym punktem smartfonów marki Apple, ale w przypadku kilku ostatnich generacji sytuacja znacznie się poprawiła. Choć pojemność akumulatora wynosi 3349 mAh, to producent sugeruje, że zapewnia on 29 godzin odtwarzania wideo lub 25 godzin odtwarzania wideo przesyłanego strumieniowo.
Akumulator naładować można od 0 do 50% w około pół godziny zasilaczem o mocy 20 W lub wyższej. Istnieje także możliwość ładowania bezprzewodowego za pośrednictwem magnetycznych akcesoriów MagSafe i Qi. Maksymalna moc ładowania wynosi wówczas 15 W.
Nieco lepiej jest w przypadku Google Pixel 8. Pojemność akumulatora jest o wiele większa i wynosi 4575 mAh. Tak jak w przypadku iPhone’a od 0 do 50% naładować ją można w około 30 minut, ale potrzebny jest do tego zasilacz o mocy wynoszącej co najmniej 27 W. Dostępna jest także funkcja ładowania bezprzewodowego, która także wypada lepiej niż w iPhone, ponieważ odbywa się z mocą wynoszącą maksymalnie 18 W.
Google Pixel 8 vs iPhone 15 – wydajność
iPhone 15 wyposażony został w układ Apple A16 Bionic, który w ubiegłym roku montowany był w iPhone’ach 14 serii Pro – najbardziej wydajnych wówczas smartfonach na rynku. Czip ma 6‑rdzeniowe CPU z 2 rdzeniami zapewniającymi wydajność i 4 energooszczędnymi rdzeniami oraz 5‑rdzeniowe GPU i 16‑rdzeniowy system Neural Engine, dzięki któremu funkcjonuje technologia uczenia maszynowego.
Apple nigdy nie chwali się ilością pamięci RAM, ale w iPhone 15 zastosowano 6 GB. Jak wspomniano we wstępie, większa ilość pamięci operacyjnej w smartfonach z Androidem nie przekłada się bezpośrednio na wyższą wydajność. System iOS może pochwalić się wysokim stopniem optymalizacji, dzięki czemu bardziej efektywnie wykorzystuje zainstalowaną pamięć.
Sercem smartfona Google Pixel 8 jest 9-rdzeniowy procesor Tensor 3. Składa się on z jednego rdzenia Cortex X3 (3,0 GHz) czterech rdzeni Cortex A715 (2,45 GHz) oraz czterech rdzeni Cortex A510 (2,15 GHz). Jak w przypadku iPhone’a, mamy więc do czynienia zarówno z wysokowydajnymi rdzeniami, jak i tymi zapewniającymi oszczędność energii. Zastosowany układ graficzny to Immortalis-G715s MC10. Ilość pamięci operacyjnej to 8 GB.
iPhone 15 vs Pixel 8 – dodatkowe funkcje
Wśród dodatkowych funkcji iPhone 15 warto wspomnieć między innymi o Face ID, czyli świetnie działającej technologii rozpoznawania twarzy, która służy do autoryzowania użytkownika na przykład w przypadku odblokowywania smartfona czy realizowania płatności Apple Pay. Kolejna rzecz to ultraszerokopasmowy czip drugiej generacji umożlwiający precyzyjne lokalizowaniem smartfona.
W przypadku Google Pixel 8 należy zwrócić uwagę na Magic Editor, czyli funkcję usuwania obiektów ze zdjęcia wykorzystującą sztuczną inteligencję. Druga rzecz to Magic Eraser, czyli usuwanie niepożądanych hałasów, na przykład szumów, z nagranego materiału wideo. Jako kolejną funkcję warto wymienić Audio Zoom, która działa jak mikrofon kierunkowy.
Google Pixel 8 vs iPhone 15 – cena
Tutaj znacznie lepiej wypadają smartfony marki Google, ale nie są one jeszcze powszechnie dostępne w Polsce. Cena Google Pixel 8 obowiązująca w Niemczech kształtuje się następująco:
- Google Pixel 8 128 GB – 799 euro (około 3532 zł na 17.10.2023)
- Google Pixel 8 256 GB – 859 euro (około 3797 zł na 17.10.2023)
iPhone 15 jest droższy, ale bez problemu można kupić go w Polsce. Oto jego ceny:
- iPhone 15 128 GB – 4699 zł
- iPhone 15 256 GB – 5299 zł
- iPhone 15 512 GB – 6499 zł
Pixel 8 czy iPhone 15 – który model wybrać?
Trudno wskazać tutaj faworyta. Jeśli zastanawiacie się jaki smartfon kupić – Pixel 8 czy iPhone 15, to warto spojrzeć na swoje poprzednie smartfony oraz inne urządzenia, z których korzystacie.
Nie dość, że interfejs systemu iOS się nie zmienia, więc nie będzie problemów z obsługą nowego smartfona, to skorzystają oni także z dobrodziejstwa tak zwanego ekosystemu Apple, czyli współpracy różnych rodzajów urządzeń tej marki.
Może Cię zainteresować: