Google Gemini vs ChatGPT – porównanie chatbotów AI. Który lepszy?
ChatGPT, doskonale znany wielu osobom chatbot firmy OpenAI, zyskał niedawno nowego konkurenta. Mowa oczywiście o Google Gemini, nowym i zdecydowanie wydajniejszym od swojego poprzednika – Google Bard – dużym modelu językowym. Jak wypada w zestawieniu z ChatGPT? Który z chatbotów AI jest lepszy? Porównajmy Google Gemini vs ChatGPT.
- Co to jest ChatGPT?
- Czym jest Google Gemini?
- Darmowa czy płatna wersja? Co oferują ChatGPT i Google Gemini?
- ChatGPT vs Gemini – aplikacje na telefon
- ChatGPT vs Google Gemini – realne zastosowania
- Zalety i wady obu narzędzi – podsumowanie
Co to jest ChatGPT?
ChatGPT to zaawansowany model językowy AI od firmy OpenAI, który generuje tekst (a w płatnej wersji także grafiki) na podstawie tzw. promptu, czyli polecenia. Jego działanie oparte jest na technologii GPT (Generative Pretrained Transformer), co pozwala mu generować przypominające ludzkie odpowiedzi.
ChatGPT został wyszkolony na ogromnych zbiorach danych i w podstawowej, darmowej wersji 3.5, właśnie na nich głównie się opiera.
Czym jest Google Gemini?
Gemini to najnowszy duży model językowy, który Google zaprezentowało w grudniu 2023 roku, a dwa miesiące później zastąpił nim swój poprzedni produkt, czyli Barda. Wyróżnia się multimodalnością – może odczytywać, a także analizować i wyciągać wnioski na podstawie wielu różnych źródeł – tekstu, obrazów, dźwięków czy filmów. Występuje w kilku wersjach, z czego na uwagę zasługuje Gemini Ultra 1.0 (na którym opiera się płatna wersja Gemini Advanced) oraz Gemini 1.5 Pro, dostępny dla każdego.
Darmowa czy płatna wersja? Co oferują ChatGPT i Google Gemini?
Zarówno Google, jak i OpenAI udostępniają użytkownikom dwie wersje swoich chatbotów AI – płatną oraz darmową. W darmowej wersji ChatGPT odpowiada na pytania i generuje teksty – bez żadnych limitów. Nie posiada jednak dostępu do Internetu, wobec czego opiera się na informacjach, na których był szkolony (jak sam twierdzi, jego wiedza sięga do stycznia 2022 roku).
Gemini w darmowej wersji również odpowiada na pytania i generuje teksty, a do tego też umożliwia, w przeciwieństwie do darmowego narzędzia OpenAI, dodawanie do promptu obrazów. Pozwala także na obsługę głosową. Ma również dostęp do Internetu.
Google Gemini vs ChatGPT – płatne wersje
Płatna wersja, czyli ChatGPT Plus, oparty na GPT-4, oferuje już znacznie więcej za 20 dolarów miesięcznie (czyli ok. 100 zł) niż darmowa wersja. Możesz generować obrazy dzięki integracji z Dall-e, używać pluginów, zamieniać mowę na tekst czy tworzyć własne, niestandardowe chatboty AI, tak zwane GPT, lub korzystać z tych już dostępnych. Płatna wersja ma niestety limit 40 wiadomości na 3 godziny.
W przypadku płatnej wersji Google Gemini należy zapłacić 19,99 dolarów miesięcznie, jednak w tym wypadku otrzymuje się nie tylko dostęp do bardziej wydajnej i zaawansowanej wersji chatbota (przeznaczonej do bardziej skomplikowanych i wymagających zadań), ale także do dodatkowego miejsca na dysku (2 TB) i wielu produktów. Niedługo ma także zostać udostępnione Gemini w usługach Google. Gemini potrafi też generować obrazy dzięki modelowi Imagen 2 (acz na razie nie w Europie).
ChatGPT vs Gemini – aplikacje na telefon
Aplikacja Google Gemini
Jeśli chodzi o aplikację Google Gemini, jest ona już dostępna, niestety nie dla polskich użytkowników, z uwagi na unijne restrykcje. Można oczywiście ją zainstalować na swoim telefonie z iOS czy Androidem, jednak korzystając ze źródeł innych niż oficjalny sklep Google Play. Jest to dość ryzykowne, dlatego lepiej poczekać.
Co na razie potrafi aplikacja Google Gemini? Przede wszystkim prompty można tworzyć tekstowo oraz przy pomocy głosu, co działa podobnie jak wersja przeglądarkowa. Możliwe jest też zrobienie zdjęcia telefonem i dodania go do konwersacji, by chatbot np. zidentyfikował konkretny przedmiot lub podpowiedział Ci, jak go używać. Podsumuje też artykuły lub filmy oraz wykona tłumaczenie z obcego języka.
Po instalacji aplikacja zastępuje Asystenta Google, choć nie oferuje wszystkich jego funkcji. Nie potrafi np. dodawać wydarzeń do kalendarza czy odtwarzać muzyki. Podobnie jednak jak Asystent może ustawić budzik, przekazać informacje na temat aktualnej pogody, integrować się z urządzeniami smart czy wybierać numer i odpowiadać na podstawowe pytania.
Polecane telefony
Aplikacja ChatGPT
Aplikacja OpenAI jest dostępna w Polsce na telefony z systemem iOS oraz Android. Znajdziesz w niej dokładnie te same funkcje, co w wersji przeglądarkowej, a do tego jest zintegrowana z mechanizmem rozpoznawania mowy Whisper. Bezbłędnie zamienia mowę na tekst, a do tego umożliwia też prowadzenie konwersacji z chatbotem – także w języku polskim. W aplikacji możesz też dodawać i robić zdjęcia, by chatbot je przeanalizował lub podpowiedział Ci, z czym masz do czynienia.
ChatGPT vs Google Gemini – realne zastosowania
Chcąc faktycznie sprawdzić, który chatbot AI jest lepszy, warto je przetestować na różnych polach. Do porównania zostały użyte wersje płatne – ChatGPT Plus oraz Gemini Advanced (aktualnie przez dwa miesiące dostępne za darmo, więc warto skorzystać).
ChatGPT vs Google Gemini – matematyka
Zacznijmy od podstaw, czyli matematyki. Pytanie dla obu chatbotów brzmiało: “Kiedy tata Marcina miał 31 lat, Marcin miał 8 lat. Teraz wiek taty jest dokładnie dwa razy taki jak wiek Marcina. Ile lat ma obecnie Marcin?”. Oba chatboty udzieliły poprawnych odpowiedzi.
W innym przykładzie Gemini rozpisał szczegółowo swoje obliczenia i je wytłumaczył. ChatGPT poszedł trochę na skróty, acz podał prawidłowy wynik.
ChatGPT vs Google Gemini – generowanie tekstów
Oba chatboty miały za zadanie napisanie reklamacji telefonu, który nie działał po zakupie. ChatGPT wygenerował zgrabny tekst, acz zdecydowanie lepsza jest wersja Gemini. Chatbot nie tylko zaproponował spójną treść, ale także podał kilka wskazówek na koniec.
W przypadku tworzenia postu na social media, dotyczącego informacji o nowym produkcie w sklepie, powstały takie treści:
Zdecydowanie wersja zaproponowana przez Gemini lepiej nadaje się na social media, niż ta od ChatGPT, gdyż jest krótsza i konkretniejsza. Do tego chatbot Google podał dodatkowe wskazówki, co można zrobić, by post był bardziej atrakcyjny.
ChatGPT vs Google Gemini – analizowanie obrazów
Sprawdźmy, jak radzą sobie oba chatboty AI w analizowaniu obrazów. Oba dostały takie samo zadanie, czyli opisanie, co znajduje się na grafice. ChatGPT odpowiedział poprawnie, acz dość krótko:
W przypadku Gemini opis jest poprawny na początku, acz następnie przeszedł do szczegółów i dużo rzeczy powymyślał – na obrazku nie ma okna z widokiem na góry ani ogrodu. Zaletą jest tutaj na pewno wybór jednej z trzech opcji odpowiedzi, acz w każdej z nich dodał niepotrzebne i błędne informacje.
ChatGPT vs Gemini – generowanie zdjęć
Funkcja generowania obrazów nie jest dostępna w Polsce w Gemini. Na szczęście bez problemu można znaleźć “dzieła” użytkowników w sieci. Tutaj jeden pochodzący od usera z serwisu Reddit:
Zapewne grafika ta wymaga nieco pracy, by prezentowała się lepiej. Inny przykład:
Jeśli chodzi o ChatGPT, zaprezentował taką oto grafikę futurystycznego miasta:
Inny przykład od ChatGPT, bieguna północnego w artystycznym wydaniu:
ChatGPT vs Gemini – odpowiedzi na aktualne pytania
Jako że oba chatboty mają dostęp do sieci, zadałam pytanie, czy problematyczny będzie dzisiaj przejazd trasą S17 z Lublina do Warszawy i czy napotkam na drodze jakieś blokady lub strajki. Oto odpowiedzi:
ChatGPT podał dobrą odpowiedź i zgodną z aktualnymi wydarzeniami na tej trasie. Podał też źródła, z których skorzystał. Gemini za to, nie wiadomo czemu, stwierdził, że aktualnie mamy listopad 2023, a do tego jego URL-e były oznaczone jako nieprawidłowe.
Gemini vs ChatGPT – programowanie
Zadanie było proste, a mianowicie napisanie skryptu Python, który przyjmuje “Hello World”, a następnie tworzy nieskończenie powtarzający się losowy ciąg. Gemini wygenerował kod i zaproponował mi przetestowanie go w Colab.
Niestety, okazało się, że w przypadku Gemini pojawiły się błędy. Kod ChatGPT natomiast, sprawdzony w tym samym serwisie, zadziałał poprawnie.
Zalety i wady obu narzędzi – podsumowanie
ChatGPT: zalety
- Aplikacja oferuje mechanizm rozpoznawania mowy Whisper.
- Analizuje teksty i obrazy.
- Możliwość korzystania z pluginów.
- W płatnej wersji istnieje możliwość zamiany mowy na tekst, uruchamiania kodu czy generowania obrazów, a także tworzenia własnych GPT-ów.
ChatGPT: wady
- Płatna wersja ma limit 40 wiadomość na 3 godziny.
- W darmowej wersji nie ma dostępu do Internetu.
Google Gemini: zalety
- Posiada dostęp do Internetu zarówno w darmowej, jak i płatnej wersji.
- Analizuje teksty, obrazy, dźwięki i filmy.
- Odpowiada szczegółowo i podaje dodatkowe wskazówki.
- W płatnej wersji oferuje dodatkowe usługi Google.
- Integracja z usługami Google (wkrótce).
- Generowanie obrazów (w Polsce niedostępne).
Google Gemini: wady
- Nie zawsze podaje rzetelne czy prawdziwe informacje.
- W Polsce wiele funkcji jest na razie niedostępnych.
Który chatbot jest lepszy, ChatGPT czy Gemini? Cóż, odpowiedź na pewno nie jest jednoznaczna, szczególnie, że Google poczyniło spory postęp w porównaniu do tego, co oferował Bard. Gemini dobrze sprawdza się do tworzenia treści, z kolei w kwestii generowania obrazów czy ich analizy lepszy będzie ChatGPT. Chatbot Google poległ też na programowaniu, do którego ponoć nadaje się lepiej niż narzędzie OpenAI. Warto zatem przetestować oba i samodzielnie wybrać to, które będzie lepszym rozwiązaniem dla Ciebie.
Grafiki: Google Gemini, ChatGPT
Może Cię zainteresować: