Google Chat to następca Hangouts. Jakie ma funkcje?
Skuteczne zarządzanie projektami to jedno, a komunikacja z zespołem to drugie. I właśnie w myśl tej zasady powstał Google Chat – narzędzie stworzone z myślą o sprawnej wymianie informacji pomiędzy członkami teamu. Podobne możliwości oferował Hangouts, czyli poprzednik Google Chat. Gigant z Mountain View wdrożył jednak kilka usprawnień. Jakich? O tym między innymi w dzisiejszym artykule.
- Google Chat – co to jest?
- Dlaczego Google Chat zastąpił Hangouts?
- Czy Google Chat jest darmowy?
- Najważniejsze funkcje Google Chat
- Jak przejść z Hangouts na Chat?
- Jak korzystać z Google Hangouts
Google Chat – co to jest?
Wszyscy znają Whatsappa i Messengera, czyli popularne komunikatory do wymiany bieżących informacji. Podobną, chociaż nie do końca tożsamą, funkcję oferuje Google Chat. Jak działa i co oferuje swoim użytkownikom? Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że to komunikator jak każdy inny. I w zasadzie w takiej roli też sprawdza się całkiem dobrze. Niemniej, narzędzie powstało z myślą o sprawnej komunikacji i wymianie informacji pomiędzy członkami zespołu.
Komunikator pozwala bezpiecznie łączyć się z innymi osobami, prowadzić czaty indywidualne i grupowe, a także wymieniać się plikami i wiadomościami odnośnie realizowanych zadań. Świetnie sprawdza się w połączeniu z aplikacjami dostępnymi w ramach Google Workspace, które w zasadzie zostały stworzone do pracy zespołowej.
To kompletne narzędzie, z którego skorzystają przede wszystkim firmy, ale też grupy znajomych czy rodziny, które chcą ułatwić sobie organizację codziennych zadań. Jak w oczach użytkowników wypada Google Chat? Opinie w zdecydowanej większości są przychylne, co nie powinno dziwić. Komunikator jest dopracowany i stwarza nowe możliwości współpracy.
Dlaczego Google Chat zastąpił Hangouts?
Na łamach portalu wspominaliśmy już o tym, że Hangouts zamienia się w Google Chat. Hangouts nigdy nie był specjalnie popularny, chociaż miał swoje wierne grono fanów. Komunikator został uruchomiony w 2013 roku jako składnik platformy Google Plus, która finalnie nie przetrwała próby czasu, a chwile później znalazł się również w Gmailu.
Google Chat powstał w 2017 jako narzędzie stworzone dla firm i korporacji. Miał więcej funkcji i dobrze przyjął się wśród użytkowników. Dla Hangouts zabrakło miejsca w gronie usług rozwijanych przez Google, więc gigant z Mountain View zdecydował się poprzestać na jednym komunikatorze.
Czy Google Chat jest darmowy?
Google sporą część swoich usług udostępnia za darmo i nie inaczej jest w przypadku komunikatora Google Chat. Aplikacja mobilna i czat dostępny z poziomu Gmaila są w zasięgu każdego użytkownika – zupełnie za darmo.
Ciekawostka: nie zawsze tak było. Kiedyś Chat, jako składnik pakietu Google Workspace (a dawniej G-Stuite), był płatny.
Najważniejsze funkcje Google Chat
Chociaż Google określamy komunikatorem, to jego funkcjonalności znacznie przekraczają to, z czym standardowy czat może się kojarzyć.
- Rozmowy grupowe i pokoje – świetne narzędzie do organizacji pracy całego zespołu. Możesz utworzyć pokój, nazwać go, a następnie zaprosić współpracowników, podając ich adresy e-mail. Jeśli chcesz, możesz pozwolić zapraszać osoby z zewnątrz – ciekawa opcja, jeśli do czatu ma dołączyć np. klient.
- Zadania – Google Chat pozwala łatwo przypisywać zadania członkom zespołu. Możesz wyznaczyć deadline i przypisać zadanie poszczególnym pracownikom.
- Integracja z aplikacjami Google Workspace – komunikator pozwala łatwo dodawać pliki z Dysku Google – wystarczy kliknąć w ikonę Google Drive. Ciekawą funkcjonalnością jest również współpraca nad Arkuszami, Dokumentami czy Prezentacjami w czasie rzeczywistym.
- Chat Bot – genialna opcja, która pozwala stworzyć chatbota i zautomatyzować rozmowy wewnętrzne albo z klientami, a tym samym usprawnić pracę.
- Powiadomienia – użytkownicy czatu otrzymują powiadomienia, ale co ważniejsze – mogą je w pełni kontrolować. Zdecyduj, czy chcesz:
- widzieć wszystkie powiadomienia,
- nowe wątki i obserwowane czaty,
- wyłącznie wzmianki (forma @nazwa_użytkownik) i czaty,
- całkowicie wyłączyć powiadomienia.
- Wyszukiwarka – Google zasłynęło ze swoich algorytmów do wyszukiwania fraz, więc takiej funkcjonalności nie mogło zabraknąć w czacie. Dzięki niej łatwo odnajdziecie wątki lub pliki. Narzędzie wyszukiwania jest całkiem zaawansowane jak na komunikator.
Jak przejść z Hangouts na Chat?
Funkcjonalności funkcjonalnościami, ale jak zacząć korzystać z Google Chat? Jak przejść z Hangouts na nowy komunikator? Proces migracji już się rozpoczął.
Google jednak uprzedza, że użytkownicy, którzy chcą zachować dawne konwersacje, powinni wykonać kopię zapasową danych za pomocą Google Takeout.
Tymczasowo możesz też korzystać z Hangouts i Chatu jednocześnie. Synchronizacja między usługami działa bardzo sprawnie. Nowe wiadomości pojawią się na jednym i drugim komunikatorze, usunięte konwersacje znikną w każdym z nich. Jeśli na Twoim Google Chat pojawią się nowe pokoje, to samo zobaczysz w Hangouts.
Jak korzystać z Google Chat?
Jeśli chcesz, już dzisiaj możesz zacząć korzystać z funkcjonalności komunikatora Google. Chat online bez problemu działa w przeglądarce i w formie aplikacji mobilnej.
Komunikator otworzysz z poziomu poczty Gmail. O tym, jak go aktywować, pisaliśmy już w artykule o Google Workspace. Czat znajduje się po lewej stronie menu głównego. Wystarczy, że klikniesz w ikonkę, a ujrzysz wszystkie konwersacje.
Możesz też korzystać z czatu w przeglądarce na osobnej karcie. Wystarczy, że wejdziesz na stronę Google Chat i zalogujesz się na konto. Z tego miejsca możesz też pobrać samodzielną aplikację czatu. Na pasku adresu kliknij po prostu zainstaluj.
Chat jest dostępny w formie wygodnej aplikacji także na urządzeniach mobilnych.
Może Cię zainteresować: