Bard AI od dzisiaj w Polsce! Co oferuje konkurent Chat GPT od Google?

13.07.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Bard AI od dzisiaj w Polsce! Co oferuje konkurent Chat GPT od Google?
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Narzędzi bazujących na sztucznej inteligencji ostatnimi czasy nieustannie przybywa, a o Chacie GPT i Midjourney słyszał już niemal każdy. Google nie pozostaje obojętne na tę rewolucję technologiczną, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom internautów z własną propozycją – asystentem, znanym lepiej jako “Bard AI”. Od dzisiaj jest on dostępny również w Polsce. Poznajcie jego funkcjonalności i najnowsze modyfikacje. 

Bard AI w Polsce

Bard AI to google’owska odpowiedź na Chat GPT, która docelowo ma pełnić funkcję prywatnego asystenta, towarzyszącego nam w codziennych zadaniach i ułatwiającego zdobywanie wiedzy. Z jego pomocą otrzymacie różnego rodzaju formaty tekstowe, przetłumaczycie tekst i uzyskacie odpowiedzi na nurtujące Was pytania. 

Jeszcze w maju tego roku z Bard AI można było korzystać w aż 180 krajach. Dzisiaj dołącza do nich również Polska. Dłuższy czas oczekiwania to konsekwencja konieczności dostosowania mechanizmów narzędzia do lokalnych wymogów prawnych, zwłaszcza tych odnoszących się do ochrony danych osobowych. 

Bard AI można wypróbować przechodząc na stronę bard.google.com.

Równolegle swoją premierę mają dzisiaj inne wersje językowe Bard AI, w tym te bazujące na językach europejskich, hindi, chińskim i arabskim.

Google Bard

Bard AI – bezpieczeństwo 

W wypowiedziach przedstawicieli Google kwestie bezpieczeństwa i prywatności odmieniane są przez wszystkie przypadki. Kluczowymi wartościami, jakie przyświecały twórcom Bard AI, mają być transparentność, kontrola nad danymi znajdująca się po stronie użytkownika oraz możliwość wyboru, co dzieje się z nimi dalej – podkreśla Jacek Krawczyk, dyrektor Google Bard.

De facto idea ta sprowadza się m.in. do wprowadzenia opcji modyfikacji domyślnych ustawień chatbota zgodnie z własnymi preferencjami. I tak: co do zasady dane zapisane na koncie użytkownika usuwane są po upływie 18 miesięcy, jednak okres ten można indywidualnie skrócić – do 3 miesięcy – lub wydłużyć – na 36 miesięcy. Udostępniono także opcję całkowitego wyłączenia przechowywania danych i usunięcia swojej aktywności.

Kluczowy jest również inny aspekt bezpieczeństwa, o który zadbano w procesie uczenia maszynowego Barda. Specjalne zespoły czuwały bowiem, aby ten nie przyswajał szkodliwych lub niebezpiecznych treści. 

Nauka języka polskiego odbywała się zaś na dwóch poziomach: na podstawie udostępnionej systemowi bazy danych oraz – kontrolnie – przy wsparciu ze strony native-speakerów, korygujących błędy i prowadzących rozmowy z AI. 

Bard AI – nowe funkcje 

Przy okazji premiery zaprezentowano też nowe funkcje Bard AI, na których liście znajdziemy m.in.:

  • odsłuchiwanie odpowiedzi;
  • dostosowywanie odpowiedzi pod kątem długości i stylistyki (wypowiedź dłuższa / krótsza; mniej lub bardziej profesjonalna);
  • możliwość przesyłania obrazów w promptach; 
  • przypinanie rozmów pinezkami;
  • udostępnianie treści rozmów w social mediach.

Źródło: Google, Rzeczpospolita

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.