Apple pracuje nad goglami AR/VR ze skanerem tęczówki oka

26.10.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Apple pracuje nad goglami AR/VR ze skanerem tęczówki oka
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Gogle do rozszerzonej rzeczywistości są znane już od wielu lat. Do dziś nie zdobyły jednak rynkowego uznania, co jeszcze kilka lat temu przewidywało wiele osób. Być może przeszkodą w staniu się rynkowym hitem jest wciąż niedoskonała, a często niewygodna budowa urządzeń, a także brak odpowiednio interesującego oprogramowania. Kolejni producenci próbują jednak zmienić ten stan rzeczy, a wkrótce dołączy do nich amerykański gigant. Co wyróżnia gogle Apple do wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości?

Gogle Apple do VR i AR

Apple najwyraźniej ma pomysł na to, by klienci wybrali właśnie gogle ich produkcji. Mowa o skanerze tęczówki oka. Pozwoli rozpoznać użytkownika gogli, a także umożliwi uwierzytelnienie tożsamości podczas płatności w Internecie, na przykład w grach lub aplikacjach. Czy ta funkcja okaże się przełomowa, a gogle Apple zdobędą uznanie klientów? Trudno powiedzieć.

Skaner tęczówki oka pozwoli m.in. na identyfikację użytkownika i uwierzytelnianie płatności.

Informował o tym już rok temu Ming-Chi Kuo, analityk i leakster, który kilkukrotnie podawał już sprawdzone informacje na temat planów Apple. Wcześniej, bo już w 2017 roku, mówiło się o przejęciu przez Apple marki SensoMotorics, która zajmowała się produkcją… okularów śledzących ruchy oczu. Najwyraźniej marka spod znaku nadgryzionego jabłka od dłuższego czasu przygotowuje się do wprowadzenia na rynek headsetu AR.

Ciekawe funkcje w goglach Apple

Apple jest znane z dodawania do swoich urządzeń funkcjonalności, które okazują się być przełomowymi, a inni producenci w późniejszych czasach je kopiują. Przykładem może być smartfon Xiaomi Civi 2 posiadający niemal identyczne wcięcie na kamerkę selfie, co zaprezentowany chwilę wcześniej iPhone 14. Na co możemy więc liczyć w przypadku owych gogli Apple?

Tak mogą wyglądać gogle Apple do VR

Największym konkurentem wśród gogli AR i VR dla nowego urządzenia Apple prawdopodobnie jest Queste Pro Meta. Gogle Apple mają mieć aż 14 kamer, z czego dwie przeznaczone do śledzenia ruchów nóg użytkownika. Tego nie ma sprzęt Meta (ma 10 kamer) ani inne modele headsetów AR.

Gogle Apple mają być zaskakująco lekkie, mimo solidnej konstrukcji z połączenia aluminium, szkła i materiału tekstylnego.

To właśnie waga gogli VR i AR w dużej mierze wpływa na komfort użytkowania ich. Kolejną cechą gogli Apple mają być wysokiej klasy wyświetlacze. Za wydajna i płynną pracę odpowiada natomiast procesor Apple M2 – znamy go z najlepszych sprzętów mobilnych tego producenta.

Kiedy premiera gogli VR Apple i jaka będzie ich cena?

Gogle do wirtualnej rzeczywistości produkcji Apple to wciąż melodia przyszłości. Wiele mówi się o możliwej premierze w 2023 roku, ale Apple nie podało oficjalnie żadnego terminu. Także szczegóły techniczne, czy wygląd gogli pochodzą z przecieków, tym samym nie są oficjalnymi informacjami.

Gogle Apple do VR i AR

Jednego możemy być pewni – cena gogli Apple nie będzie niska. Internetowe plotki wskazują na przedział 2500-3000$, czyli znacznie więcej, niż produkt Meta – Quest Pro. Wysokie ceny to jeden ze znaków rozpoznawczych Apple. co często nie staje na przeszkodzie w osiąganiu doskonałych wyników sprzedaży.

Być może poza „dużymi” goglami Apple wprowadzi też na rynek znacznie bardziej subtelne gogle AR. Według doniesień leaksterów będą pracowały pod kontrolą systemu operacyjnego realityOS.

Grafiki: wizualizacje i rendery gogli Apple przygotowane w oparciu o zapowiedzi specyfikacji.

Może zainteresują Cię też inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.