Search icon

Nowe głośniki przenośne Xiaomi Sound Outdoor i Sound Pocket – mały i mniejszy

20.04.2024 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Nowe głośniki przenośne Xiaomi Sound Outdoor i Sound Pocket – mały i mniejszy
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Konkurencja wśród producentów elektroniki jest dziś tak duża, jak nigdy dotąd. Niektórzy, jak Xiaomi, produkują dziś tak wiele urządzeń różnego typu, że aż trudno okiełznać całą ich ofertę. Niedawno odbyła się premiera dwóch nowych głośników bezprzewodowych z łącznością Bluetooth – Xiaomi Sound Pocket i Xiaomi Sound Outdoor.

Premiera Xiaomi Sound Pocket

Mniejszy i tańszy z dwójki nowych głośniczków Bluetooth jest Xiaomi Sound Pocket. Kompaktowa konstrukcja skrywa w sobie głośnik o mocy 5 W. Nie powinniśmy więc oczekiwać imponującej jakości dźwięku czy wysokiej głośności. Nieduży sprzęt możemy jednak zabrać wszędzie ze sobą, a wygodny uchwyt (czy możliwość zawieszenia w jakimś miejscu) zapewnia wbudowany paseczek. Wymiary urządzenia to 90,8 x 74,4 x 42,6 mm, waga wynosi natomiast 200 gramów, czyli tyle, co przeciętny smartfon z ekranem około 6,5″.

Xiaomi Sound Pocket
Xiaomi Sound Pocket

Pasmo przenoszenia to od 100 Hz do 20 kHz, natomiast stosunek sygnału do szumu to >70 dB. Te dane pokazują, że nie uświadczymy w tym przypadku zbyt wielu basów, co nie dziwi przy tej wielkości urządzenia.

Xiaomi Sound Pocket kupimy tylko w jednej wersji kolorystycznej, jest natomiast całkiem atrakcyjna. Czerń obudowy przełamują jaskrawe akcenty.

Z pewnością dobrą wiadomością jest fakt, że Xiaomi Sound Pocket posiada uszczelnioną obudowę. Potwierdza to certyfikat IP67. Litowo-jonowa bateria nie jest zbyt duża, ma pojemność 1000 mAh. I tak pozwoli to na 10 godzin słuchania muzyki przy głośności ustawionej na 40%. Niestety, minusem jest dość długi czas ładowania baterii. Parametry ładowania (5V, 1A) sprawiają, że napełnienie niewielkiego akumulatora zajmie aż 3 godziny. Kupując nieduży głośniczek Xiaomi Sound Pocket, w zestawie otrzymamy jedynie kabel USB, sami musimy więc wyposażyć się w adapter (ładowarkę).

Xiaomi Sound Pocket
Xiaomi Sound Pocket

Do połączenia się ze źródłem zdjęcia używamy w tym przypadku modułu Bluetooth 5.4. W teorii oznacza to spory zasięg, wynoszący nawet 25 metrów. Xiaomi twierdzi, że mimo małych wymiarów głośnik zapewnia dźwięk stereo. Sterowanie (np. zmiana głośności) odbywa się przy pomocy wygodnych i sporych przycisków na obudowie.

Xiaomi Sound Pocket
Xiaomi Sound Pocket

Aby mimo małych rozmiarów i niewielkiej mocy poprawić wrażenia z korzystania, Xiaomi Sound Pocket posiada inteligentny sposób regulacji głośności. W zależności od jej poziomu mamy więc nieco zmienioną korekcję dźwięku – przy niskich głos ościach możemy więc liczyć na choćby odrobinę basu. Najlepsze efekty uzyskamy natomiast, gdy sparujemy jednocześnie dwa identyczne głośniczki tego typu.

Xiaomi Sound Pocket
Xiaomi Sound Pocket

Wróćmy na chwilę do wyglądu Xiaomi Sound Pocket. Jest dość prosty, ale… może się podobać. Świadczy o tym zdobycie całkiem prestiżowej nagrody Red Dot Award 2024. Jeśli szukasz więc stylowego sprzętu, który przyciągnie uwagę Twoich znajomych – być może mały głośnik BT Xiaomi okaże się ciekawszy od konkurencji, jak JBL Go, czy podobny głośnik Creative.

Xiaomi Sound Outdoor to większy z nowej dwójki głośników BT

Drugi zaprezentowany model jest nieco większy i dostępny w kilku kolorach: czarnym, niebieskim i czerwonym. Osobiście wybrałbym ten ostatni – głośnik wygląda wtedy nowocześnie i rzuca się w oczy. Jak sama nazwa wskazuje, przeznaczeniem Xiaomi Sound Outdoor jest używanie głośnika poza domem, czy innymi pomieszczeniami. Możemy zabrać sprzęt ze sobą na wycieczkę, do parku, czy na boisko. Wszędzie tam, gdzie chcemy posłuchać muzyki na świeżym powietrzu, Xiaomi Sound Outdoor powinno się sprawdzić wyśmienicie (przynajmniej jak na cenę tego głośniczka).

Obudowa Xiaomi Sound Outdoor została dodatkowo pokryta w niektórych miejscach gumą. O odporności głośnika BT na trudne warunki może też świadczyć certyfikat IP67.

Xiaomi Sound Outdoor jest więc wodoszczelny i odporny na dostęp pyłu, kurzy, czy innych zabrudzeń. Lekki deszcz, czy działanie na pokładzie takich pojazdów, jak rower wodny lub kajak nie powinny być więc zagrożeniem. W wygodnym przenoszeniu pomoże dołączony do głośnika BT pasek. Xiaomi Sound Outdoor waży 597 gramów. Wymiary to 196,6 x 68 x 66 milimetrów.

Xiaomi Sound Outdoor
Xiaomi Sound Outdoor

Nowy głośnik przenośny BT Xiaomi może pochwalić się mocą wynoszącą 30 W. Poza standardowym przetwornikiem (20 W) w obudowie znalazł się też subwoofer (również o mocy 10 W). Niskie tony podbijają też dwie pasywne membrany. Takie rozwiązanie znamy choćby z podobnych konstrukcji marki JBL (np. w modelu Flip lub Charge).

Producent deklaruje, że zadbał o niezłą jakość brzmienia także przy dość niskich poziomach głośności. Wtedy, bez dodatkowej korekcji, zwykle „tracimy” niższe tony, a brzmienie jest zbyt atrakcyjne. Xiaomi najwidoczniej zastosowało jednak filtr przypominający w swoim działaniu „Loudness” znany z innych sprzętów audio.

Xiaomi Sound Outdoor
Xiaomi Sound Outdoor

Pasmo przenoszenia to całkiem zadowalające 60 Hz – 20 kHz. Stosunek sygnału do szumu wynosi natomiast >80 dB. Możliwe jest korzystanie z tego głośniczka do rozmów telefonicznych – ma wbudowany mikrofon.

Xiaomi Sound Outdoor
Xiaomi Sound Outdoor

Długi czas pracy na baterii i nowoczesna łączność w Xiaomi Sound Outdoor

Nowy głośnik Xiaomi Sound Outdoor ma baterię o pojemności 2600 mAh. W teorii pozwoli to nawet na 12 godzin słuchania muzyki – producent deklaruje taki czas pracy przy ustawieniu głośności na połowę mocy. Ładowanie odbywa się przy użyciu kabla USB typu C, nie powinno zająć więcej, niż 2h 30 min. Moc ładowania wynosi 15 W.

Dobrą wiadomością jest obecność nowoczesnego modułu Bluetooth w wersji 5.4. Możliwe jest jednoczesne połączenie się (np. ze smartfona) z dwoma głośnikami Xiaomi Sound Outdoor, aby poprawić wrażenia akustyczne. Ciekawą możliwością wydaje się być natomiast jednoczesne odtwarzanie muzyki na nawet… 100 takich głośnikach Bluetooth. Liczba może wydawać się nieco abstrakcyjna, jednak wyobrażam sobie jednoczesne użycie dwóch lub czterech takich głośników, aby uzyskać lepsze wrażenia akustyczne, np. w większym pomieszczeniu lub na zewnątrz.

Xiaomi Sound Outdoor
Xiaomi Sound Outdoor

Dostępność i cena

Wiemy, że oba głośniczki Bluetooth zadebiutują globalnie i będą dostępne na wszystkich rynkach. Niestety, nie znamy jeszcze jednak ich ceny. Zakładam natomiast, że mniejszy model może kosztować około 100 złotych, natomiast większy – między 250 a 300 złotych.

Zobacz też inne przenośne głośniki bluetooth

Może zainteresują Cię także inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.