Gdzie oglądać tureckie seriale po polsku? 5 najlepszych tureckich seriali

30.10.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Gdzie oglądać tureckie seriale po polsku? 5 najlepszych tureckich seriali
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Tureckie seriale podbiły serca widzów kilka lat temu. Ta fascynacja trwa do dzisiaj, co widać w poszerzaniu oferty programowej zarówno telewizji stacjonarnej, jak i popularnych platform streamingowych. Gdzie oglądać tureckie seriale? I jakie tytuły są aktualnie na topie? Podpowiadamy.

Gdzie oglądać tureckie seriale po polsku?

Fani tureckiej kinematografii zazwyczaj musieli liczyć na wprowadzenie nowych tytułów do kin. Dla tych, którzy zakochali się w tureckich serialach, sytuacja była bardziej skomplikowana – jeszcze do niedawna nie dało się niemal nigdzie, poza platformami internetowymi, obejrzeć odcinkowej fabuły. Po fenomenie „Wspaniałego stulecia” oferta tureckich tytułów dostępnych w języku polskim znacznie się zwiększyła.

tureckie seriale - gdzie oglądać?

1. Telewizja Polska

To właśnie w telewizji pojawiło się słynne „Wspaniałe stulecie”, które zapoczątkowało modę na tureckie seriale. Od tamtej pory odcinki z kraju półksiężyca na stałe zagościły w telewizyjnej ramówce. „Elif”, „Więzień miłości”, „Zranione ptaki” czy „Zakazany owoc” – to tylko kilka z propozycji oferowanych przez programy TVP1 i TVP2.

2. Netflix

Najpopularniejsza platforma streamingowa również przygotowała dla polskich widzów kilkanaście tytułów tureckich seriali. Dzięki temu w ofercie Netflixa znajdziemy takie dzieła jak: „Atiye”, Fatma” oraz „Rozkwit imperiów: Osmanowie”.

3. VOD TVP

Internetowa wersja kanałów Telewizji Polskiej pozwala na oglądanie filmów na żądanie, czyli w dowolnym momencie, w którym mamy na to ochotę. Platforma ma o wiele większą bazę filmową, serialową i programową niż wersja naziemna, stąd też obejrzeć można darmowe seriale tureckie takie jak: „Miłość i przeznaczenie” czy „Mehmed Zdobywca”. Dodatkowo dostępna jest w formie aplikacji TVP GO, dzięki czemu możemy oglądać wybrane tytuły również za pośrednictwem smartfona.

4. CDA

14-dniowy okres próbny pozwala na obejrzenie darmowo tureckich filmów i seriali. W wersji premium baza dostępna jest dla użytkowników przez cały czas opłacania subskrypcji. W ten sposób z tureckich telenowel można obejrzeć m.in. „Słodką zemstę”, „Rannego ptaszka” oraz „Nadzieję i miłość”.

5. DIZI

Jedyny i dedykowany specjalnie tureckim serialom kanał telewizyjny w Polsce. Według danych z początku 2022 roku ma ponad 2 miliony odbiorców. DIZI dostępne jest dla użytkowników posiadających usługę WP pilot oraz PLAY NOW. Dodatkowo można obejrzeć go w wersji online. „Narzeczona ze Stambułu”, „Burza namiętności” oraz „Braterska rozgrywka” – to kilka dostępnych tytułów.

Najpopularniejsze tureckie seriale – TOP 5

Wspaniałe stulecie

Serial, który rozpoczął polską fascynację turecką kinematografią. Baśniowa sceneria pełna barwnych strojów oraz klejnotów, a do tego rodzinne potyczki na samym dworze królewskim. Saga o życiu sułtana Sulejmana Wspaniałego to jeden z najdroższych seriali w historii świata, na którego odcinek przypadał milion złotych.

Elif

Historia życia dziewczynki, której rodzicom nie było dane być razem. Intrygi babci ze strony ojca doprowadziły do rozpadu związku Melek oraz Kenana. Po latach życie postanawia skrzyżować ich losy ponownie właśnie z powodu młodej Elif.

Zraniona miłość

Pierwsza wojna światowa, Izmir, 1918 rok. Wojenna zawierucha wpływa na losy jednej z rodzin. Major Cevdet otrzymuje wezwanie na front, czego skutki odczuje cała jego rodzina, szczególnie gry grecka armia naciera ponownie.

Atiye – The Gift

Thriller psychologiczny o malarce ze Stambułu. Wraz z archeologiem Erhanem natrafia na symbol w ruinach jednej ze świątyń, który okazuje się nawiązywać do jej przeszłości. Z czasem Atiye zaczynają nachodzić przerażające wizje.

Wieczna miłość

Kolejna z historii w stylu Romea & Julii. Kemal i Nihan kochają się ponad życie, jednak pochodzą z zupełnie innych sfer. Intrygi rodzin doprowadzają do ich rozstania. Po kilku latach Kemal wraca jako człowiek sukcesu, który może starać się o rękę ukochanej, jednak Nihan musi podjąć trudną decyzję.

Dlaczego tureckie seriale są bardzo popularne w Polsce?

Na przełomie XX i XXI wieku Polacy zakochali się w telenowelach latynoamerykańskich, obecnie to uwielbienie przenieśliśmy na tureckie seriale.

Długie, wolno budowane napięcie, wielowątkowa opowieść i spora pula bohaterów – to wszystko elementy, dzięki którym widzowie zżywają się z postaciami. 

Dodatkowymi elementami wpływającymi na odbiór tureckich seriali są: brak wulgaryzmów, eliminacja scen erotycznych czy wymazywanie używek – dzięki czemu odcinki mogą być oglądane przez całe rodziny. Z perspektywy polityczno-społecznej ma to związek z wszechobecną w kraju znad Bosforu cenzurą.

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.