Schowek w telefonie – czym jest? Gdzie możesz go znaleźć?

18.01.2024 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Schowek w telefonie – czym jest? Gdzie możesz go znaleźć?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Schowek w telefonie to funkcja, która jest dostępna w każdym smartfonie. Ze schowka korzystamy bardzo często, choć wcale nie musimy być tego w pełni świadomi. Czym dokładnie jest schowek i jak znajdziemy go w swoim telefonie?

Czym jest schowek w telefonie?

Schowek w telefonie to wirtualna przestrzeń, w której przechowywane są tymczasowo skopiowane elementy, takie jak tekst, obrazy czy linki. Umożliwia ich szybkie i łatwe wklejanie w dowolnym miejscu w telefonie.

Inaczej mówiąc, schowek to bardzo przydatne narzędzie, które umożliwia łatwe kopiowanie informacji w obrębie telefonu.

Każdy z nas często potrzebował powielić dane i przenieść je w inne miejsce – na przykład adres strony internetowej przesyłany bliskiej osobie na Messengera.

Ile elementów możemy przechowywać w schowku? W większości przypadków tylko jeden. Oznacza to, że gdy nowa treść zostanie skopiowana, to, co dotychczas było umieszczone w schowku, zniknie.  Są jednak wyjątki. Niektóre klawiatury oferują możliwość przechowywania większej liczby elementów, np. klawiatura Gboard dla Androida pomieści do 10 zdjęć, linków czy tekstów.

Schowek w telefonie zapewnia nam możliwość przesyłania dalej linków, treści, ale też dzięki temu narzędziu mamy możliwość przechowywania istotnych i wrażliwych informacji, jak haseł czy loginów.

Dowiedz się więcej o bezpiecznym przechowywaniu haseł:
Menadżer haseł
Najlepsze menedżery haseł. Ranking TOP 10

Gdzie możesz znaleźć schowek w telefonie?

W jaki sposób możemy uruchomić narzędzie schowek w naszym smartfonie? Niestety nie ma tutaj jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od modelu telefonu, a także rodzaju klawiatury, w jaką wyposażony jest smartfon. Najczęściej schowek otworzysz korzystając z opcji klawiatury.

Jeśli dysponujemy modelem smartfona obsługiwanym przez klawiaturę typu SwiftKey, schowek uruchomi się po kliknięciu w ikonę trzech kropek lub symbolu plusa (+).

Często jednak nasz smartfon dysponuje innym typem klawiatury – Gboard. W tym wariancie do otwarcia schowka niezbędne będzie odnalezienie symbolu G.

W telefonie z iOS z klawiaturą Apple schowek znajduje się w menu aplikacji. Aby go otworzyć, wejdź w menu aplikacji i wybierz opcję Schowek.

To sprawdzone sposoby na to, by szybko uruchomić funkcjonalność schowka i sprawdzić, co się w nim znajduje. Należy jednak pamiętać, że każdy producent wprowadza swoje własne autorskie rozwiązania w zakresie uruchomienia schowka, dlatego najlepszym sposobem będzie dokładne sprawdzenie sposobu na otwarcie schowka bezpośrednio w materiałach źródłowych producenta urządzenia.

jak otworzyć schowek w telefonie

Jak kopiować rzeczy do schowka?

Czy kopiowanie informacji do schowka jest trudne? W żadnym wypadku. Praktycznie każda skopiowana przez nas na ekranie telefonu informacja trafia do schowka. Pozwolimy sobie jednak dokładnie wytłumaczyć, jak kopiować rzeczy do schowka na telefonach z systemem operacyjnym Android.

Przede wszystkim interesujący nas tekst, wypowiedź, wiadomość lub link musimy zaznaczyć, naciskając palcem na konkretne miejsce na ekranie. Można też użyć rysika – dotknąć i przytrzymać wybrany element, a następnie przeciągnąć rysikiem po ekranie, aby zaznaczyć interesujący nas fragment. Po chwili ukaże nam się niebieski znak na ekranie z opcją kopiowania wszystkiego lub kopiowania tylko zaznaczonego precyzyjne fragmentu tekstu. Gdy wybierzemy już zakres treści i wybierzemy opcję kopiuj, możemy bez problemu opuścić dany ekran strony lub komunikatora i przejść do aplikacji, w której dane te mają zostać wklejone. W polu wiadomości naciśnijmy palcem na ekran, aż w końcu pojawi się opcja wklej. Po wybraniu tej opcji cały zaznaczony wcześniej tekst zostanie wklejony do nowego okna. W praktyce to wystarczy nam, by efektywnie korzystać z funkcjonalności schowka.

Reasumując, by kopiować rzeczy do schowka należy:

  1. Zaznaczyć treść, która ma być skopiowana, trzymając dłużej palec na ekranie smartfona;
  2. Po ukazaniu się niebieskiego znaku zaznaczyć opcję kopiuj wszystko lub skopiować konkretny fragment;
  3. Opuścić ekran aplikacji lub przeglądarki i przejść do aplikacji, w której tekst ma być wklejony;
  4. Przytrzymać palec na ekranie w miejscu edycji wiadomości i po chwili nacisnąć opcję wklej.
gdzie jest schowek w telefonie

Czy rzeczy w schowku znikają?

Schowek to w swojej podstawowej wersji narzędzie dość ograniczone, które pozwala nam edytować zawartość jednorazowo. Zazwyczaj więc w naszym schowku jest przestrzeń umożliwiająca przechowanie tylko jednego obiektu (lub do 10 w klawiaturze Gboard dla Androida). Jeśli po kilku chwilach skopiujemy kolejny tekst, dane poprzednio skopiowane zostaną usunięte z narzędzia. 

Pamiętajmy jednak, że na rynku są dostępne specjalne aplikacje, zaprojektowane przez producentów smartfonów, które pozwolą w większym stopniu wykorzystać potencjał tego narzędzia. Jest to przydatna informacja, jeśli schowka chcemy przykładowo użyć do przechowywania większej liczby istotnych danych. W celu rozszerzenia funkcjonalności schowka w telefonie możemy sięgnąć po aplikację Clipper lub Clipboard Manager, które zwiększą potencjał tego narzędzia.

Jeśli jednak poprzestaniemy na tradycyjnej, domyślnej funkcjonalności schowka, warto sprawdzić, ile elementów mieści nasz schowek i czy są one nadpisywane przez kolejne skopiowane treści.

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.