Gdzie jest burza? Najdokładniejszy radar burz i polecane mapy burzowe
Pogoda jest zmienna, a ostatnimi czasy też nieprzewidywalna. Co jakiś czas przez Polskę przetaczają się silne burze, a wiatr przybiera na sile. Teoretycznie otrzymujemy alerty RCB, które informują między innymi o trudnych warunkach pogodowych, ale jak wszyscy wiemy – to nie zawsze się sprawdza. Alternatywa? Radar burz, dzięki któremu możemy śledzić pogodę na bieżąco. Oto najlepsze radary burzowe, które poinformują cię, gdzie jest burza.
Czym jest radar burz?
Radar burz to bardzo przydatne narzędzie pozwalające szybko zlokalizować, gdzie w tym momencie jest burza, czy wkrótce nadciągnie na obszar, na którym się znajdujemy, czy jest szansa, że burza przejdzie bokiem. Na dokładnej mapie burz online umieszczone są także wszelkie inne informacje o towarzyszących burzy zjawiskach atmosferycznych tj. błyskawice, chmury, siła wiatru i opady deszczu.
Poniższy widget pogodowy umożliwia precyzyjne określenie czy czeka nas burza dziś, a nawet sprawdzenie, o której godzinie może ona wystąpić. Wystarczy skorzystać z przybliżania i oddalania mapy burz, aby zobaczyć lokalizację burzy w Polsce i Europie.
Aplikacje i strony z radarem burz online
O warunkach pogodowych poinformuje nas pogodynka albo… mapa burzowa. Bez trudu znajdziemy strony z mapami pogodowymi, które z dużą dokładnością pozwolą określić, gdzie jest burza. Radar możemy zainstalować też w formie aplikacji na telefon i z jego poziomu śledzić, czy z danej chmury spadnie deszcz.
Komu to w ogóle potrzebne? Ano, istnieją dwie grupy ludzi: miłośnicy obserwowania burz, którzy uznają je za fascynujące zjawisko i osoby paniczne bojące się grzmotów, które w czasie burzy za nic nie chcą znaleźć się na zewnątrz. Niezależnie od tego, do której grupy się zaliczasz, radary burz okażą się nad wyraz pomocne.
- Burzowe.info – radar burz na komputer
- Burzowo.info – radar burz online
- Antistorm.eu – polski radar burz
- Windy.com – strona i aplikacja do sprawdzania gdzie jest burza (Android i iOS)
- RSO – Regionalny System Ostrzegania
- Monitorburz.pl – funkcjonalny radar burzowy na Androida
- Blitzortung.org – niemiecki radar burzowy na żywo
Burzowe.info – radar burz na komputer
To strona, która pozwala monitorować pogodę w Polsce i na świecie. Mapa burzowa to nie jedyne, co możemy sprawdzić. Podejrzymy temperaturę (rzeczywistą i odczuwalną), przewidywane opady deszczy, prędkość wiatru czy ciśnienie. A wszystko to ujęte w przejrzystej graficznej formie, która nie powinna sprawiać problemów przy próbie odczytania interesujących nas parametrów.
Burzowo.info – radar burz online
Nazwa podobna do wcześniej wspomnianej strony, a jednak to zupełnie inna odsłona radaru burz. Dane burzowe pochodzą z systemu blitzortung.org oraz ich własnej stacji i są rysowane przez zmodyfikowane oprogramowanie MyBlitzortung. Na pierwszy rzut oka mapa burzowa wydaje się być mało czytelna, jednak po kliknięciu w legendę wszystko staje się jasne.
Co ciekawe, użytkownik może ustawić bezpłatne powiadomienia o nadchodzących burzach, które otrzyma na Messengera, maila lub poprzez SMS. Łapacze burz powinni czuć się usatysfakcjonowani. Czy to najdokładniejszy radar burzowy? Na pewno jeden z lepszych i bardziej rozbudowanych.
Antistorm – polski radar burz
Antistorm stworzył lekarz i pasjonat wycieczek rowerowych – Jan Górski. Strona pozwala określić, kiedy będzie burza i gdzie się kieruje. Antisorm to także radar opadów. Polska witryna informuje o danych odnośnie temperatury, aktualnego ciśnienia czy jakości powietrza.
Zasada działania jest prosta. Wystarczy przenieść kursor w wybrane miejsce na mapie, aby zobaczyć informacje o prawdopodobieństwie wystąpienia zjawiska i jego czasie pojawienia się we wskazanym obszarze. Jedną z ciekawszych zakładek radar pogodowy. Antistorm to wyjątkowo funkcjonalna strona, które zapewnia dostęp do mnóstwa przydatnych infromacji.
Mobilny Antistorm zarejestrowanym użytkownikom oferuje dostęp do aplikacji webowej. W zasadzie jest to strona internetowa, która swoją funkcjonalnością przypomina typowe aplikacje na smartfony. Można ją przypiąć jako skrót na ekranie głównym.
Windy – strona i aplikacja do sprawdzania gdzie jest burza (Android i iOS)
Windy to jedna z najbardziej rozbudowanych stron, która powie nam, gdzie są burze. Radar wyświetla nie tylko obszary burzowe, ale też wskazuje miejsca, w których pojawiły się błyskawice. Aktualizacja map odbywa się z bardzo dużą częstotliwością, co wyróżnia Windy na tle innych radarów. Na mapę możemy nakładać sporo warstw, między innymi: temperaturę powietrza i jego jakość, prędkość wiatru czy fale.
Z windy skorzystamy też na smartfonach. Aplikację pobierzemy zarówno na telefony z Androidem, jak i systemem iOS.
RSO – Regionalny System Ostrzegania
RSO to coś więcej niż radar burz, bo przekazuje nam informacje o różnych typach zagrożeń, w tym oczywiście też tych meteorologicznych. Niemniej jednak możemy być ostrzegani przed zagrożeniami hydrologicznymi czy drogowymi. Użytkownik może samodzielnie skonfigurować, jakiego rodzaju monity chce otrzymywać.
W przypadku tej aplikacji informacje wyświetlane są dla danego województwa – te również użytkownik sam wybiera. Oprócz tego, możemy skorzystać z poradników, które dotyczą podstaw udzielania pierwszej pomocy, prawidłowego zachowania w trakcie burzy czy też zagrożenia powodzią.
Monitor burz – funkcjonalny radar burzowy na Androida
Monitor Burz to propozycja dla użytkowników Androida (niestety, wersja na iOS nie istnieje). Mapy pogodowe pochodzą z różnych serwisów, dzięki czemu użytkownik może szybko porównać informacje. Aplikacja jest łatwa w obsłudze i czytelna. Jeśli ktoś nie jest zorientowany w oznaczeniach na mapie, wystarczy kliknąć w legendę i wszystko staje się klarowne. Do tego możemy skorzystać z systemu raportów i ostrzeżeń, aby na czas dowiedzieć się o nadchodzących zagrożeniach.
Blitzortung.org – niemiecki radar burzowy na żywo
Za pośrednictwem tego serwisu możemy sprawdzi na żywo, gdzie aktualnie znajduje się burza w Polsce. Jest to jeden z najstarszych, a zarazem najbardziej rozpoznawalnych, monitorów burz. Niepodważalną zaletą serwisu jest niewielkie opóźnienie, z jakim na mapy nanoszone są wszystkie wyładowania – nie tylko w Polsce, ale i na świecie.
Dźwięk charakterystycznego kliknięcia oznacza, że serwis właśnie odnotował kolejne wyładowanie. Na mapie pojawi się plusik – im jaśniejszy kolor, tym nowsze wyładowanie.
Nieznacznie inaczej wyglądają oznaczenia na aplikacji mobilnej. Miejsca wyładowania oznaczono kwadratami o różnych kolorach, gdzie im jaśniejszy, tym nowsze wyładowanie. Po kliknięciu w wybrane pole zobaczymy dokładną godzinę odnotowania wyładowania (z dokładnością co do sekundy).
Może Cię zainteresować:
- Aplikacje smogowe powiedzą ci, jaka jest jakość powietrza
- Gdzie teraz wieje? Radar wiatru online
- Temperatura wody w Bałtyku teraz – ile wynosi?
- Ciśnienie atmosferyczne – dynamiczna mapa online
- Najlepsze aplikacje pogodowe na telefon
- Zamawiaj jedzenie na dowóz szybko i wygodnie dzięki aplikacjom na telefon