Search icon

Samsung Galaxy AI trafi również do starszych telefonów. Lista urządzeń

23.04.2024 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Samsung Galaxy AI trafi również do starszych telefonów. Lista urządzeń
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Podczas styczniowej premiery Galaxy S24 poznaliśmy nie tylko najnowsze smartfony Samsunga. Prawdziwą gwiazdą programu były bowiem funkcje przedstawione jako „Galaxy AI”. Zbiór narzędzi i opcji korzystających ze sztucznej inteligencji zawiera opcje przydatne dla każdego. Tym bardziej cieszy informacja, że trafią one również do starszych modeli koreańskiego producenta. Poznaliśmy ich listę.

Aktualizacja Samsungów Galaxy przynosi nowe funkcje

Właściwie od premiery Galaxy AI zastawiamy się nad kilkoma kwestiami. Pojawiają się pytania o przyszłość smartfonów i zmiany związane ze sztuczną inteligencję i zastanawiamy się nad tym, czy Galaxy AI będzie kiedyś dodatkowo płatną opcją. Właściciele nieco starszych „Galaktyk” rozważają natomiast na temat tego, czy nowe funkcje trafią również na posiadane przez nich modele. Okazuje się, że tak!

Poznaliśmy listę telefonów, na których pojawią się „inteligentne” narzędzia z pakietu Galaxy AI.

Już jakiś czas temu wiedzieliśmy, że najnowsze funkcje trafią do poprzednich flagowców i najnowszych „składaków”. Mówimy więc o serii Galaxy S23 (Galaxy S23, Galaxy S23+, Galaxy S23 Ultra), a także o Galaxy Z Flip 5 i Galaxy Z Fold 5.

Nie jest pewne, czy także właściciele „taniego flagowca”, czyli Galaxy S23 FE, otrzymają opcję aktualizacji i dostępu do Galaxy AI. Nowe funkcje zostaną natomiast dodane także do flagowych tabletów z zeszłego roku: Galaxy Tab S9, Galaxy Tab S9+ i Galaxy Tab S9 Ultra. Także tu nie wiadomo natomiast, co z nieco tańszymi urządzeniami (Galaxy Tab S9 FE).

Galaxy AI także na starszych telefonach Samsunga

Wielu użytkowników korzysta natomiast z urządzeń Samsung Galaxy poprzedniej generacji. Ostatnio dowiedzieliśmy się, że również oni otrzymają dostęp do Galaxy AI! Możliwe jednak, że Samsung „podzieli” użytkowników, a posiadacze starszych flagowców dostaną ograniczone funkcje (np. bez tłumaczenia rozmów telefonicznych na żywo).

Nie wiadomo też obecnie, co z opcją tworzenia filmów w zwolnionym tempie ze zwykłych materiałów (poprzez wygenerowanie „brakujących” klatek). Aktualizację dostaną takie urządzenia, jak Samsung Galaxy S22, Galaxy S22+, Galaxy S22 Ultra, Galaxy Z Fold 4 i Galaxy Z Flip 4 oraz tablety z serii Galaxy Tab S8.

Jakie narzędzia dostajemy w ramach Galaxy AI?

Na Galaxy AI składają się liczne funkcje i nowości, niedostępne wcześniej w Androidzie. Największe wrażenie robi tłumaczenie rozmów telefonicznych w czasie rzeczywistym. Być może nie działa obecnie idealnie, szczególnie przy bardziej złożonych kwestiach. Na liście obsługiwanych języków jest natomiast również polski, co daje spore nadzieje na przyszłość. Kolejną nowością jest opcja tworzenia podsumowań tekstów, co może nieco przypominać ChatGPT. Wirtualny asystent pomoże też w tworzeniu nowych treści, jak notatki, czy wiadomości e-mail.

Ciekawie wygląda opcja „Zakreśl aby wyszukać„, czyli nowy sposób przeszukiwania Google. Wystarczy zaznaczyć palcem wybrany fragment ekranu, np. z tekstem lub obrazkiem, a następnie przejść do wyszukiwania. Oczywiście, nie zabrakło też ulepszeń w galerii zdjęć – m.in. opcji wymazywania niechcianych obiektów, przesuwania osób i przedmiotów na zdjęciu, czy zmiany ich rozmiary. Wśród funkcji AI jest też generator tapet, asystent pisania, wyszukiwania i tłumaczenia, a także zamiana plików głosowych na tekst (transkrypcja).

Aktualizacja do Android 14 z OneUI 6.1 dla wielu modeli, ale… bez Galaxy AI

Wiemy już, że posiadacze smartfonów z 2022 i 2023 roku otrzymają funkcje Galaxy AI. Pojawią się po aktualizacji do najnowszej wersji systemu operacyjnego Android 14 i nakładki systemowej Samsung OneUI 6.1. Jest jednak cała lista modeli Samsunga, które również otrzymają to oprogramowanie, ale bez Galaxy AI. Mowa m.in. o wielu smartfonach Samsung Galaxy A, Samsung Galaxy M, a nawet flagowcach sprzed 4 lat – Galaxy S20. Na liście znajdują się choćby tak popularne modele, jak Galaxy A52, Galaxy M33, czy tanie Galaxy A04.

Telefony z serii Samsung Galaxy S24

Może zainteresują Cię także inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.