Funkcja Take a Break na Instagramie – zrób sobie przerwę od aplikacji!

03.06.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Funkcja Take a Break na Instagramie – zrób sobie przerwę od aplikacji!
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W dzisiejszych czasach zachowanie higieny cyfrowej staje się coraz trudniejsze. Wszechobecne powiadomienia, czy aplikacje zachęcające do spędzania w nich wielu godzin każdego dnia „atakują” nas z każdej strony. Wielu nastolatków ma z tym problem, co zauważają także ich rodzice. Z myślą o nich serwis Instagram przygotował ciekawą funkcję, która teraz jest dostępna także w Polsce. Take A Break na Instagramie to funkcjonalność, która podpowie, kiedy użytkownik aplikacji powinien na chwilę od niej odpocząć.

Take A Break na Instagramie

Dotychczas funkcja Take A Break na Instagramie była dostępna dla użytkowników na innych rynkach, między innymi w Stanach Zjednoczonych. Dziś dostępna jest już też w naszym kraju. Oczywiście twórcy Instagrama, który należy dziś do Facebooka (a właściwie do META) chcieliby, aby użytkownicy spędzali w aplikacji jak najwięcej czasu. Problemem mogą być jednak między innymi rodzice nastolatków, którzy chcą uchronić młodych użytkowników aplikacji od iście nałogowego spędzania czasu na Instagramie. To między innymi do nich kierowana jest funkcja Take A Break. Z pewnością jednak przyda się także użytkownikom, którzy po prostu spędzają zbyt wiele czasu na przeglądaniu aplikacji.

Instagram poinformuje Cię, że spędzasz przed ekranem smartfona zbyt wiele czasu.

Użytkownik ma możliwość ustawienia długości przerwy na 10, 20 lub 30 minut. Funkcję można oczywiście także wyłączyć.

Take a Break na Instagramie
Take A Break na Instagramie

Przerwa od Instagrama – co wtedy robić?

Instagram nie pozostawia swoich użytkowników samych z tym pytaniem. Podczas sugerowanej przerwy otrzymamy bowiem kilka propozycji. Instagram przekieruje nas do odtwarzacza muzyki, czy do listy zadań do zrobienia. Dostajemy też propozycję zrobienia kilku głębokich oddechów.

META informuje, że po włączeniu funkcji Take a Break na Instagramie 90% nastoletnich użytkowników korzysta z niej na stałe.

Takie statystyki pokazują, że funkcjonalność spotyka się z pozytywnym przyjęciem.

instagram

Take A Break nie jest pierwszą funkcją, która pozwala na poprawę higieny cyfrowej. Już wcześniej użytkownicy mogli bowiem ustawić dzienny limit czasu, jaki mogą spędzać w aplikacji. Pozwalała na to funkcja Daily Limit.

Jak włączyć funkcję Take A Break?

Jeśli uważasz, że funkcjonalność przypominająca o konieczności zrobienia sobie przerwy jest dla Ciebie, możesz już z niej korzystać. W tym celu należy włączyć aplikację Instagram i przejść do menu (w prawym, górnym rogu ekranu). Wtedy wybieramy opcję „Twoja Aktywność„. Funkcjonalność „Take A Break” znajdziesz na pierwszym miejscu.

Dlaczego warto skorzystać z tej funkcji? Według badań w ciągu ostatnich dwóch lat ponad 60% dzieci spędza więcej czasu w serwisach social media. Zbyt duża (i częsta) aktywność w sieciach społecznościowych może prowadzić do problemów ze snem, a nawet pojawienia się depresji. Oczywiście trzeba też wspomnieć o tym, że czasu spędzonego w serwisach społecznościowych nie przeznaczymy na inne aktywności – naukę, sport, spotkania z rodziną i przyjaciółmi, a także po prostu odpoczynek.

Może zainteresują Cię także te artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.