Czym jest funkcja Always On Display? Jak działa AOD?
Always On Display, czyli tak zwany niegasnący wyświetlacz, to funkcja, która w dużym skrócie polega na tym, że ekran smartfona czy smartwatcha jest cały czas włączony. W tym poradniku znajdziesz wszystko, co trzeba wiedzieć na jej temat. Odpowiemy między innymi na pytania dotyczące tego, jakie możliwości ma ta funkcja, jakie daje korzyści i jak włączyć Always On Display na różnych urządzeniach.
- Always on Display – co to jest?
- Możliwości Always on Display
- Czy Always On Display zużywa dużo baterii?
- W jakich smartfonach dostępna jest funkcja Always On Display?
- Czy iPhone ma funkcję Always On Display?
- Always on Display – jak włączyć?
Always on Display – co to jest?
Jak już wspomniano, Always On Display (lub jak ktoś woli AOD) to funkcja, dzięki której w sposób ciągły na ekranie, także zablokowanym, wyświetlane są pewne informacje.
Poza tym, niemal zawsze pojawiają się tam także powiadomienia, na przykład na temat nieodebranych połączeń czy wiadomości. Warto jednak dodać, że nowoczesne mobilne systemy operacyjne nie ograniczają się tylko do tych informacji.
Możliwości Always on Display
Funkcja Always On Display ma wiele możliwości, a rodzaj informacji, które będą ciągle wyświetlane, zależy tylko od tego, czego zażyczy sobie użytkownik.
Z pomocą przychodzą tutaj tak zwane widżety, czyli element interfejsu graficznego, który wyświetla informacje pochodzące z aplikacji. To co ciągle może wyświetlać się na ekranie, zależy przede wszystkim od tego, które aplikacje wspierają widżety. Warto jednak wspomnieć, że obecnie jest to zdecydowana większość. Na bieżąco obserwować można więc na przykład wydarzenia w kalendarzu, ostatnie posty udostępnione na portalach społecznościowych, kursy giełdowe i wiele, wiele innych niezbędnych poszczególnym użytkownikom informacji.
Jak już wspomniano, nie tylko smartfony mają Always On Display. Smartwatche także. W ich przypadku funkcja ta jest równie przydatna. Dzięki niej na wyświetlaczu nowoczesnych inteligentnych zegarków ciągle wyświetlana jest aktualna godzina. W pierwszych modelach tych urządzeń wyświetlacz aktywowany był na przykład poprzez uniesienie ręki, stuknięcie w ekran lub wciśnięcie jakiegoś przycisku.
Czy Always On Display zużywa dużo baterii?
Trzeba zacząć od tego, że funkcja Always On Display nie jest dostępna na każdym modelu smartfona czy smartwatcha. Warunkiem koniecznym do jej działania jest wyświetlacz typu OLED lub AMOLED. Trzeba wiedzieć, że w przypadku aktywnej funkcji AOD, niektóre części ekranu nie wyświetlają żadnych informacji, więc są czarne. Ekrany typu OLED i AMOLED nie wyświetlają czarnego koloru, a po prostu wyłączają niektóre piksele, dzięki czemu widać kolor czarny.
Nietrudno się zatem domyślić, że gdy część ekranu jest wyłączona, to jego zapotrzebowanie na energię jest niewielkie. Co więcej, można pokusić się o stwierdzenie, że Always On Display w pewnym sensie przyczynia się do oszczędzania energii. Dzięki ciągle widocznym informacjom nie ma konieczności aktywowania ekranu w celu ich sprawdzenia.
Kolejnym sposobem na ograniczenie zużycia baterii przez AOD jest ograniczenie częstotliwości odświeżania ekranu. Jako przykład podać można najnowsze iPhone’y 14 serii Pro, które posiadają tę funkcję. Gdy ekran jest zablokowany, to częstotliwości odświeżania ograniczona zostaje do 1 Hz. Oznacza to, że odświeża się on co 1 sekundę. Widać to na przykład w trakcie działania stopera w trybie AOD. Czas zmienia się co sekundę, a jej setne części nie są w ogóle widoczne.
W jakich smartfonach dostępna jest funkcja Always On Display?
W smartfonach funkcja ta pojawiła się w 2016 roku. Pierwszy telefonem, który posiadał Always On Display był, wyposażony w ekran AMOLED, Samsung Galaxy S7.
Obecnie funkcja ta dostępna jest w wielu modelach smartfonów i smartwatchów. Znajdziemy ją między innymi w urządzeniach takich marek jak wspomniany już Samsung, a także Xiaomi i Redmi (kompatybilnych z nakładką MIUI 11), Motorola, Sony, OnePlus, Nokia, Oppo czy Huawei.
Jeśli więc zależy Wam, aby smartfon ją miał, to przed zakupem koniecznie sprawdźcie jego specyfikację. Przykładem mogą być iPhone’y prezentowane w latach 2017 – 2021.
Czy iPhone ma funkcję Always On Display?
Pierwszym iPhonem wyposażonym w ekran OLED był model X, który zadebiutował w 2017 roku. Smartfon nie ma jednak Always On Display. Tej funkcji nie mają także wszystkie później zaprezentowane modele do czasu debiutu iPhone’ów 14 serii Pro. Po zablokowaniu ekranu i wcześniejszej aktywacji funkcji Always On Display, wyświetlacz przyciemnia się i wyświetla tapetę oraz wybrane przez użytkownika informacje.
Jako ciekawostkę dodajmy, że pierwszym urządzeniem marki Apple z funkcją Always On Display był zegarek Apple Watch Series 5, który zaprezentowany został w 2019 roku. Warto też wiedzieć, że Always On Display nie ma w podstawowych modelach iPhone’ów serii 14.
Always on Display – jak włączyć?
Jak włączyć Always On Display? To bardzo łatwe zarówno w przypadku iPhone’ów, jak i urządzeń z systemem Android.
W smartfonach marki Apple wystarczy wejść w systemowe Ustawienia i wybrać zakładkę „Ekran i jasność”.
Następnie przewinąć ekran w dół i włączyć lub wyłączyć funkcję „Zawsze wł.”.
W smartfonach z Androidem zależy to od modelu, a raczej od marki, ale w zdecydowanej większości należy także wejść w Ustawienia i znaleźć zakładkę o nazwie „Ekran blokady”, „Ekran zawsze włączony” lub podobnej.
Następnie należy włączyć tę funkcję i ją skonfigurować.
Przedstawione zrzuty ekranu pochodzą z modelu Xiaomi Redmi Note 11.
Może Cię zainteresować: