Ważna zmiana dla użytkowników Kindle. Format MOBI znika z usługi Send to Kindle

10.10.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Ważna zmiana dla użytkowników Kindle. Format MOBI znika z usługi Send to Kindle
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Niedawno Amazon poinformował o tym, że funkcja „Send to Kindle” będzie działać nieco inaczej niż dotychczas. Przestanie wspierać format MOBI. Co dalej z e-bookami w tym formacie?

Send to Kindle bez formatu MOBI

Dziś e-booki najczęściej mają format .EPUB, .MOBI lub .PDF. Każdy z nich ma pewne zalety, a także ograniczenia technologiczne. MOBI jest autorskim formatem, wykorzystywanym w czytnikach Amazon Kindle. Warto jednak dodać, że nie jest to najnowszy format. W przeszłości czytniki Amazona mogły nie nie czytać konkurencyjnego formatu EPUB. Niewątpliwym plusem formatu MOBI była zatem gwarancja, że na każdym czytniku Amazon Kindle tekst książki będzie wyglądał równie dobrze. Użytkownicy czytników Amazona nierzadko konwertowali książki z formatu EPUB (lub z PDF) właśnie do MOBI. Wkrótce się to jednak zmieni.

Amazon zapowiedział, że funkcja Send to Kindle przestanie obsługiwać format MOBI już 1 listopada tego roku. Zmiany mogą rozciągnąć się w czasie i powinny się zakończyć 20 grudnia 2023 roku.

Nie jest to żadne zaskoczenie. Czytniki Amazona już dawno zaczęły być w pełni kompatybilne z nowszym i popularniejszym formatem EPUB. Amerykańska firma już jakiś czas temu zapowiadała też plan pozbycia się formatu MOBI z narzędzia do przesyłania ebooków do czytnika.

Teraz najwyraźniej jedyną opcją będzie konwertowanie ebooków i innych treści do formatu ePUB.

O swojej decyzji Amazon poinformował użytkowników wiadomością e-mail. Jako argument podano informację, że MOBI jest już przestarzałym formatem. Amazon jako zamiennik zaleca teraz wykorzystanie plików w formacie EPUB. Historia najwyraźniej zatacza koło – dawniej oba formaty konkurowały ze sobą, a amerykański gigant promował własny format MOBI.

Z jakich narzędzi zniknie format MOBI?

Format MOBI ma całkowicie zniknąć z narzędzi Amazon Send to Kindle:

  • Aplikacji Send To Kindle na komputery z systemem Windows i Mac
  • Aplikacji Send To Kindle na smartfony Android i iOS
  • Send to Kindle for E-mail umożliwiająca wysyłanie plików mailem.
Czytnik ebook

Co się zmieni po 1 listopada 2023?

Po 1 listopada 2023 roku (choć cały proces może potrwać do 20 grudnia) nie wyślemy już bezprzewodowo pliku MOBI na swój czytnik Kindle. Dotyczy to także ebooków kupionych w księgarniach. W praktyce nie stanowi to na szczęście większego problemu, gdyż księgarnie od dawna sprzedają ebooki formacie EPUB.

Trzeba jednak dodać, że pliki w formacie MOBI, które już są zapisane na naszym koncie Amazon, nie znikną. Wciąż będziemy mieć też możliwość korzystania z nich. Jeśli wciąż zależy nam też na korzystaniu z plików MOBI (np. mamy zgromadzoną kolekcję ebooków na dysku komputera), nadal odczytamy je na czytniku.

Zmiana dotyczy jedynie sposobu wysyłania plików do Amazon Kindle. Wciąż możemy więc wysłać taki plik, łącząc się z czytnikiem przewodem USB. Nie przyzwyczajajmy się jednak za bardzo do tej nowej-starej metody przesyłania plików. W ten sposób nie wyślemy bowiem plików w formacie EPUB – te trzeba wysyłać za pomocą funkcji Send to Kindle.

Amazon Kindle 11 64 GB
Amazon Kindle 11

Najwyraźniej pozostaje nam więc pożegnać stworzony ponad 20 lat temu format MOBI.

Może zainteresują Cię też inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.