ProRAW – wszystko o profesjonalnym formacie zdjęć Apple

22.10.2023 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
ProRAW – wszystko o profesjonalnym formacie zdjęć Apple
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Apple ProRAW to funkcja wprowadzona w wybranych modelach iPhone dla entuzjastów fotografii i nie tylko. Oferuje bardzo szeroki zakres możliwości, niespotykany dotąd na smartfonach. Z tego tekstu dowiesz się, co to jest Apple ProRAW, jakie modele iPhone obsługują ten format, jak go włączyć i czy warto korzystać z ProRAW.

Co to jest Apple ProRAW?

Apple ProRAW to “surowy” format zdjęć, który zawiera wszystkie informacje o obrazie uchwycone przez matrycę aparatu telefonu, bez żadnej kompresji.

Zapisane w ten sposób fotografie są znacznie bardziej szczegółowe i mogą być zmodyfikowane w o wiele szerszym zakresie niż zwykłe zdjęcia.

Tryb fotografii ProRAW przenosi funkcję zapisu obrazu RAW, znaną z profesjonalnych lustrzanek do szerszego odbiorcy posługującego się smartfonem.

Apple ProRAW różnice
Źródło: Lee Zavitz, YouTube

Czym różni się od standardowych zdjęć?

Standardowe zdjęcia na iPhone są przetworzonym, skompresowanym obrazem, poddanym systemowej obróbce. W założeniu powstałe w ten sposób zdjęcie nie powinno wymagać dalszej obróbki, bo już zostało przetworzone przez algorytmy Apple.

Apple ProRAW jest natomiast, jak nazwa wskazuje, “surowym” obrazem uchwyconym przez matrycę aparatu (w pełnej rozdzielczości matrycy) w kompatybilnym smartfonie iPhonie. W rezultacie otrzymujemy 12-bitowy obraz RAW DNG z 14 stopniami uchwyconego zakresu dynamiki, w przeciwieństwie do 8-bitowego obrazu JPEG. Innymi słowy, zdjęcia ProRAW zawierają znacznie więcej informacji o obrazie, a więc uzyskamy szczegółowsze kolory, detale, mniejszy poziom rozmycia, lepsze i naturalniejsze oświetlenie.

Dla kogo przeznaczony jest ten format?

Apple ProRAW przeznaczony jest dla profesjonalistów oraz entuzjastów fotografii, którym zależy na najwyższej jakości zdjęć oraz zaawansowanych modyfikacjach. Dzięki zmianom na poziomie balansu bieli, naświetlenia, regulacji odbłysków i cieni oraz wielu innych parametrów – uwypuklimy wszystkie walory zdjęć, a jednocześnie te modyfikacje nie doprowadzą do utraty jakości czy powstania efektu ziarna.

Jeśli więc jesteś profesjonalnym fotografem lub zależy Ci na eksponowaniu swoich zdjęć na platformach społecznościowych typu Instagram, ProRAW jest trybem dla Ciebie. Szczególnie jeśli chcesz budować rozpoznawalność swojego profilu w oparciu o jakościowe treści. Nie znaczy to jednak, że format Apple ProRAW jest wyłącznie dla zawodowych fotografów. Może i powinien z niego korzystać każdy, kto czasem chce się dla własnej ciekawości pobawić z obróbką zdjęć, ale też po to, aby przycinać interesujący fragment obrazu z materiału wyższej jakości.

Apple ProRAW - zastosowanie
Źródło: The Tech Preacher, YouTube

Jak włączyć format ProRAW w iPhone?

Włączenie funkcji Apple ProRAW jest łatwe. Aby włączyć ProRAW wystarczy jedynie wejść w aplikację Ustawienia, a potem przejść do sekcji Aparat > Formaty.

Tam znajduje się zakładka Rejestrowanie Zdjęcia, w której trzeba stuknąć pole Apple ProRAW. Tryb ten stanie się dostępny po stuknięciu w aplikację Aparat i widoczny w prawym górnym rogu ekranu.

ProRAW – najważniejsze informacje

Gdy już włączymy tryb Apple ProRAW w naszym obsługiwanym modelu iPhone’a, warto pamiętać o kilku opcjach i funkcjach związanych z tym formatem.

Otwieranie i edytowanie zdjęć ProRAW

Aby otworzyć i edytować fotografie wykonane w formacie Apple ProRAW, wystarczy systemowa aplikacja Zdjęcia z iOS. Dla osób poszukujących jeszcze większych możliwości edycji dostępne są inne aplikacje, w tym Adobe Lightroom, Halide, VSCO, ProCam 8 i Darkroom.

Wybór rozdzielczości

Funkcja ta dotyczy iPhone 14 Pro i daje nam możliwość zmiany rozdzielczości z 12 MP na 48 MP. Aby tego dokonać, wejdź w: Ustawienia -> Aparat -> Formaty i włącz Apple ProRAW, a pod spodem znajduje się opcja Rozdzielczość Apple ProRAW, gdzie masz wybór pomiędzy 12 MP lub 48 MP w zależności od potrzeb.

RawPRO - telefony
źródło: How To Do It All, YouTube

Zajmowana przestrzeń

Zdjęcia w formacie ProRAW zajmują znacznie więcej miejsca, a więc jeśli przechowujesz dużo tego typu fotografii w iCloud, zastanów się nad większym pakietem dyskowym, dzięki któremu zmieścisz komfortowo wszystkie z zapasem.

Udostępnianie zdjęć ProRAW na inne urządzenie Apple

Zdjęcia ProRAW można udostępniać na inny sprzęt marki Apple za pomocą funkcji AirDrop i używać ich na innym iPhone lub komputerze Mac czy tablecie iPad. Aby tego dokonać, należy wejść do aplikacji Zdjęcia, a następnie wybierać kolejno Udostępnij > Powiel > Edycja > Przywróć > udostępnij zdjęcie przy użyciu funkcji AirDrop.

Jakie telefony obsługują format Apple ProRAW?

Z racji tego, że format Apple ProRAW został wprowadzony w 2020 roku, nie każdy iPhone obsługuje ten specjalny tryb fotografii.

Aby korzystać z Apple ProRAW musimy mieć zainstalowany iOS 14.3 i posiadać jeden z następujących smartfonów Apple:

  • iPhone 12 Pro
  • iPhone 12 Pro Max
  • iPhone 13 Pro
  • iPhone 13 Pro Max
  • iPhone 14 Pro
  • iPhone 14 Pro Max
  • iPhone 15 Pro
  • iPhone 15 Pro Max

Podsumowując, z Apple ProRAW mogą skorzystać jedynie posiadacze iPhone wydanych od października 2020 roku z linii iPhone 12 wzwyż i wyłącznie w wariantach Pro i Pro Max.

Jeśli posiadasz iPhone w wersji regularnej, Plus, SE lub Mini – nie uzyskasz dostępu do Apple ProRAW.

Czy warto korzystać z ProRAW?

Krótka odpowiedź brzmi: tak, ale nie zawsze jest to konieczne. Apple ProRAW jest formatem, który wyniesie Twoje fotografie na wyższy poziom, aczkolwiek nie musi być on stosowany w każdej sytuacji, za każdym razem. Warto więc korzystać z tego trybu, ale najlepiej robić to z wyczuciem.

Zdjęcia ProRAW cechują się znacznie wyższą, nieskompresowaną rozdzielczością, przez co można na nich przycinać konkretne kadry bez straty jakości. Użycie trybu ProRAW może okazać się zbawienne, gdy potrzebujesz zmienić kadrowanie lub przybliżyć konkretny fragment. Nawet gdy jedynie przycinamy fragment kadru nie dokonując żadnych zmian, to uchwycony obraz będzie bardziej szczegółowy niż w przypadku zwykłego zdjęcia. Format ProRAW umożliwia szczegółową obróbkę obrazu na telefonie na poziomie najbardziej profesjonalnych narzędzi znanych z komputerów osobistych.

Apple ProRAW - czy warto korzystać
Źródło: How To Do It All, YouTube

Natomiast trzeba mieć świadomość, że zdjęcia ProRAW nie będą pokazywać tzw. Live Photos, czyli trzysekundowego podglądu uchwyconego kadru w formie ruchomego obrazu. Używanie ProRAW wiąże się również z większą ilością zapisanych danych, bo od 25 do 75 MB. Jeśli chcesz jedynie szybko i spontanicznie udostępnić zdjęcie w relacji na mediach społecznościowych, prawdopodobnie nie będziesz potrzebować tego trybu do takich sytuacji. Natomiast jeśli zależy Ci na tym, aby Twoje zdjęcia wydobywały maksimum detali i uwieczniały wyjątkowe widoki w zjawiskowy sposób – Apple ProRAW będzie Ci świetnie służył i wyróżnisz się wśród innych.

Grafika wyróżniająca: LEAP ALIFE, YouTube

Może Cię zainteresować:

Na skrzyżowaniu światów dziennikarstwa, PR-u i IT. Ma słabość do najnowszych technologii obrazu oraz dźwięku i nie byłby sobą, gdyby przestał być na bieżąco z gadżetami. Przygodę z komputerami i grami zaczął w wieku 5 lat, a teraz jest tatą małej gejmerki. Gdy nie zajmuje się żonglerką i ekwilibrystyką słowną, lubuje się w słuchaniu alt-rocka, zgłębianiu kina światowego i konsumowaniu szeroko rozumianej (pop)kultury.