Filtr światła niebieskiego – jak działa? Czy warto z niego korzystać?

Czy spędzanie wielu godzin przed komputerem wiąże się z sukcesywną utratą wzroku? Czy światło emitowane przez ekrany faktycznie może prowadzić do poważnych problemów z oczami? I w końcu – czy da się temu jakkolwiek zaradzić, na przykład poprzez filtr światła niebieskiego? Sprawdź sam, co jest prawdą, a co fikcją.
- Czy jest światło niebieskie?
- Czy światło niebieskie jest niebezpieczne dla zdrowia?
- Filtr światła niebieskiego – co to jest i jak działa?
- Filtr niebieskiego światła – gdzie się go stosuje?
- Jak włączyć filtr światła niebieskiego w telefonie?
- Czy warto korzystać z filtra światła niebieskiego?
Czy jest światło niebieskie?
Zanim przejdziemy do konkretów o tym, co to jest filtr światła niebieskiego, sięgnijmy do podstaw i powiedzmy sobie, czym w ogóle samo światło niebieskie jest. Mówiąc w dużym uproszczeniu, to jeden z kolorów światła widzialnego, na które składają się fale elektromagnetyczne w zakresie widzialnym. Podkreślmy też, że światło niebieskie to naturalna część światła słonecznego. Co za tym idzie – mamy z nim kontakt każdego dnia.
Ze światłem niebieskim zderzymy się również podczas kontaktu z powszechnymi technologiami: diody LED, monitory komputerów, ekrany smartfonów czy telewizory. Można więc powiedzieć, że współczesny człowiek otoczony jest światłem niebieskim zewsząd. Czy to dobrze?
Czy światło niebieskie jest niebezpieczne dla zdrowia?
Przyjęło się mówić, że nadmierna ekspozycja na niebieskie światło może mieć negatywny wpływ na sen i zdrowie oczu, dlatego zaleca się ostrożność i korzystanie z filtrów lub trybów ochrony przed niebieskim światłem, zwłaszcza wieczorem.
U osób wrażliwych na światło niebieskie mogą pojawić się zaburzenia snu i problemy z zaśnięciem. Zbyt długie wpatrywanie się w monitory lub ekrany smartfonów może powodować suchość oczu i podrażnienia – człowiek zaczyna mrugać z coraz mniejszą częstotliwością, przez co nie zapewnia nawilżenia potrzebnego oczom.
Nigdy nie wykazano natomiast, że jakiekolwiek światła emitowane przez ekran powodują jakąkolwiek chorobę oczu.
Potwierdzono natomiast, że ilość światła niebieskiego bezpośrednio przekłada się na rytm dobowy organizmu. Co jest w miarę oczywiste, skoro światło niebieskie jest naturalnym składnikiem światła słonecznego. Jeśli dostarczamy jego nadmiar wieczorem, czyli w momencie, kiedy naturalnie nie występuje, zaburzamy funkcjonowanie organizmu.
Filtr światła niebieskiego – co to jest i jak działa?
Filtr niebieskiego światła to specjalna technologia (albo materiał), który stosuje się w przypadku ekranów urządzeń elektronicznych, okularów, a nawet soczewek. Jego kluczowym celem jest zmniejszenie ekspozycji na światło niebieskie.
Jak działa filtr światła niebieskiego? Na różne sposoby, w zależności od urządzenia, rodzaju filtra i zastosowania. Wśród głównych zadań musimy wymienić:
- zdolność do absorpcji lub pochłaniania niebieskich fal świetlnych, przez co znacznie mniejsza ilość dociera do oczu.
- Rozpraszanie przez co światło niebieskie nie jest skierowane wprost w nasze oczy, a rozchodzi się w różnych kierunkach.
- Refleksja, czyli odbijanie światła niebieskiego, przez co nie zostaje ono przepuszczone przez soczewki okularów lub ekrany.
Filtr niebieskiego światła – gdzie się go stosuje?
Filtr światła niebieskiego może być używany w różnych zastosowaniach. Zacznijmy od okularów, bo filtry mogą pojawić się zarówno w okularach korekcyjnych, przeciwsłonecznych, jak i tzw. zerówkach czy nawet soczewkach. W ten sposób ogranicza się ilość światła niebieskiego, które dociera do naszych oczu.
Takie samo zadanie mają filtry stosowane w urządzeniach elektronicznych. W smartfonach możemy włączyć tę funkcję w ustawieniach, podobnie jak w niektórych monitorach. Znajdziemy również specjalne folie do naklejenia na ekran komputera, które redukują ilość światła niebieskiego, jakie dociera do oczu, a przy okazji redukują odblaski.
Jak włączyć filtr światła niebieskiego w telefonie?
Niemalże wszystkie nowsze smartfony zostały wyposażone w funkcję redukcji światła niebieskiego. Jeśli kiedykolwiek mieliście ją włączoną, mogliście zauważyć, że ekran ma wtedy bardziej stłumione barwy i więcej żółtych odcieni.
Jak włączyć filtr światła niebieskiego w smartfonach z Androidem?
- Wejdź w ustawienia i wybierz sekcję Ekran lub Wyświetlacz.
- Poszukaj opcji związanych z filtrem światła niebieskiego lub ochroną oczu (nazwa może się różnić w zależności od producenta).
- Włącz tę funkcję, a jeśli telefon na to pozwala, dostosuj ustawienia (godziny w jakich ma być włączony, na jak długo)
Filtr światła niebieskiego iPhone – jak go włączyć?
W iPhone tak funkcja nazwana została Night Shift. Możesz ją włączyć na dwa sposoby:
- Przejdź do centrum sterowania, następnie mocno wciśnij ikonę Jasność. Wybierz ikonę słońca, aby wyłączyć lub włączyć filtr światła niebieskiego.
- Przejdź do sekcji Ustawienia, następnie Ekran i jasność oraz Night Shit. W tym miejscu masz również możliwość personalizacji funkcji, np. możesz dostosować temperaturę kolorów lub ustalić własny harmonogram, kiedy filtr powinien zacząć działać.
Night Shift w iPhone włącza się domyślnie po zmroku: od zachodu do wschodu słońca.
Czy warto korzystać z filtra światła niebieskiego?
Najważniejsze pytanie, które musiało paść: czy filtr światła niebieskiego w smartfonach, monitorach, telewizorach czy okularach faktycznie ma sens? A może to tylko tani chwyt marketingowy?
No cóż, w przeważającej mierze to drugie. Niebieskie światło rzeczywiście wpływa na rytm dobowy organizmu, czyli nasz naturalny cykl czuwania i snu. W ciągu dnia niebieskie światło budzi nas i pobudza. Jednak zbyt duża ekspozycja, zwłaszcza późno w nocy z telefonu, tabletu lub komputera, może utrudnić zasypianie.
Czy do tego potrzeba filtrów? Oczywiście, że nie. Wystarczy ograniczyć czas spędzany przed ekranem i pozwolić organizmowi na wyciszenie. Alternatywnie włączyć Tryb nocny/ciemny.
Czy filtr niebieskiego światła może mieć realny wpływ na pogorszenie wzroku? Nikt jeszcze tego nie udowodnił. Żadne naukowe badania nie dowiodły, że światło emitowane przez ekrany może przyczynić się do rozwoju chorób oczu. Nawet syndrom zmęczonych oczu (czyli wcześniej wspomniane uczucie suchości oka) nie wynika bezpośrednio ze światła niebieskiego. I nie, tutaj też nie potrzebujemy żadnych filtrów. Wystarczy zachować odpowiednią higienę pracy, czyli zrobić sobie przerwę.
Polecane telefony
Może Cię zainteresować: