Tom Hanks – filmy, które naprawdę warto zobaczyć. Ranking TOP 15

29.09.2022 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Tom Hanks – filmy, które naprawdę warto zobaczyć. Ranking TOP 15
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Filmy wojenne, eskapady kosmiczne, kino familijne, komediodramaty czy dramaty sądowe – w każdym z tych gatunków Tom Hanks sprawdził się wyśmienicie. Zebranie kandydatów do TOP 15 filmów z jego udziałem nie stwarzało więc większego problemu. Co innego, jeżeli chodzi o wyłonienie najlepszych z najlepszych. Oto jednak przed Wami ranking filmów z Tomem Hanksem. Mamy nadzieję, że znajdziecie tu coś dla siebie!

Najlepsze filmy z Tomem Hanksem

Forrest Gump (Netflix, PREMIERY CANAL+, Player, Chili, Apple TV+)

Otwierający ranking filmów z Tomem Hanksem “Forrest Gump” to dowód na to, że w życiu nie istnieje niemożliwe. Bohater tej historii spotkał największe osobistości swoich czasów. Był maratończykiem, mistrzem tenisa stołowego, gwiazdą footballu, biznesmenem i bohaterem wojennym, a w każde z tych miejsc doprowadziło go jego serce. Nie ambicja, ale miłość do przyjaciółki Jenny (Robin Wright) okazała się tym, co z niepełnosprawnego chłopca o niskim ilorazie inteligencji uczyniło człowieka, którym stał się później – jednocześnie nie zmieniając się ani trochę.

Film do obejrzenia w serwisie Netflix.

Filadelfia (Chili, Apple TV+, Loomi by Opera)

Najlepsze filmy z Tomem Hanksem to kategoria zawierająca w sobie prawdziwe bogactwo gatunków. Tym razem zmierzamy w kierunku dramatu sądowego z Andrew Beckettem w roli głównej. Ten dobrze zapowiadający się prawnik w jednej chwili traci wszystko, na co do tej pory pracował, padając ofiarą dyskryminacji w pracy.

Choć jego zwolnienie uzasadniono w zgoła odmienny sposób, za decyzją stoi uprzedzenie do jego homoseksualizmu i choroby AIDS, na którą cierpi. W walce o prawa mężczyzny, mimo początkowego sceptycyzmu, wspiera go adwokat Joe Miller (Denzel Washington).

Sully (Netflix, Player, Chili, Apple TV+)

Wodowanie na rzece Hudson było jednym z największych wyczynów załogi lotniczej w historii. Swego czasu słuszność tej decyzji była podawana jednak w wątpliwość. Kariera kapitana Chesleya „Sully’ego” Sullenbergera oraz drugiego pilota – Jeffa Skilesa (Aaron Eckhart) – zawisła zaś na włosku. Niniejszy tytuł przybliża dramatyczne wydarzenia z 15 stycznia 2009 roku oraz to, co po nich nastąpiło. Film dostępny w bibliotece platformy Chili.

Cast away: Poza światem (Premiery CANAL+, Chili, Apple TV+)

Robert Zemeckis w szczególny sposób upodobał sobie filmy z Tomem Hanksem, czego efektem jest m.in. niniejsza współpraca i propozycja filmowa. Jej bohaterem jest Chuck Noland (Tom Hanks) – wysoko postawiony pracownik FedExu, którego całe życie podporządkowane było bezlitosnym regułom efektywności w działaniu.

Kiedy więc wskutek katastrofy lotniczej, trafia na bezludną wyspę, traci wszystko, co do tej pory stanowiło jego sens – narzeczoną oraz pracę. Jak odnajdzie się w nieustrukturyzowanej rzeczywistości, w obliczu wyzwań natury i własnych emocji?

Zielona mila (Rakuten, Player, Chili, Apple TV+)

Oparty na powieści Stephena Kinga pod tym samym tytułem film z Tomem Hanksem znany jest każdemu. Mimo że od jego premiery minęły już 23 lata historia strażnika bloku śmierci i nowo przybyłego osadzonego wciąż gości na ekranach całego świata. Po ich spotkaniu nic nie będzie już takie samo… W roli Johna Coffeya – Michael Clarke Duncan. Film można wypożyczyć m.in. na platformie Rakuten.

Szeregowiec Ryan (Netflix, HBO Max, Canal+ Online, Player, Chili, PLAY NOW, Apple TV+)

Dramat wojenny w reżyserii Stevena Spielberga przenosi na ekran wydarzenia z czasów II wojny światowej. Operacja Overlord, a więc lądowanie aliantów w Normandii w czerwcu 1944 r. stało się tłem dla misji, na której czele stanął kapitan John Miller (Tom Hanks).

Film podąża za perypetiami jego oddziału, który, działając za linią wroga, stara się odnaleźć szeregowca Jamesa Ryana (Matt Damon) – ostatniego pozostałego przy życiu spośród czterech walczących w tej wojnie braci. Wśród szeregów nie zabraknie chwil zwątpienia…

Droga do zatracenia (Chili, Loomi by Opera)

Kiedy nastoletni syn Michaela Sullivana (Tom Hanks) staje się świadkiem morderstwa dokonanego przez ojca, życie tych dwóch zmienia się bezpowrotnie. Nie chodzi tylko o utraconą niewinność i kryzys wizerunkowy rodzicielskiego autorytetu. Obaj znajdują się bowiem teraz na celowniku sadystycznego zabójcy, działającego z ramienia groźnej mafii.

Elvis (HBO Max, Canal+ Online, Player, PLAY NOW, Apple TV+)

Nie tak dawna premiera w reżyserii Baza Luhrmanna ukazuje postać Elvisa Presleya z perspektywy relacji, jaka łączyła go z menedżerem „Pułkownikiem” Tomem Parkerem (Tom Hanks). Film zaznacza również znamienną w życiu muzyka obecność jego żony Priscilli (Olivia DeJonge). Tłem dla bohaterów jest Ameryka w dobie wielkich przemian społecznych i kulturowych. Tytuł do obejrzenia w serwisie HBO Max.

Bezsenność w Seattle (PREMIERY CANAL+, Player, PLAY NOW, Apple TV+, Polsat Box Go)

Ranking filmów z Tomem Hanksem nie obyłby się bez kina romantycznego. Pierwszą propozycją w tej kategorii jest “Bezsenność w Seattle” – historia o pewnym owdowiałym architekcie, którego życiem uczuciowym postanowił zaopiekować się… kilkuletni syn. Chłopiec dzwoni do radia, oświadczając, że chce mieć nową mamę. Wkrótce mężczyznę zasypują setki listów, w tym jeden autorstwa Annie (Meg Ryan).

Misja Greyhound (Apple TV+)

Powracamy do realiów wojennych, którymi inspirował się kolejny tytuł w naszym zestawieniu. “Misja Greyhound” to historia z bitwą o Atlantyk w tle, rozgrywająca się na pokładzie jednego z czterech niszczycieli, konwojujących alianckie statki handlowe i wojskowe. Na czele misji stoi kapitan Ernest Krause (Tom Hanks). Niemieckie U-boty tylko czekają na jego chwilę słabości. Film można obejrzeć na platformie Apple TV+.

Złap mnie, jeśli potrafisz (Netflix, HBO Max, Canal+ Online, Player, Chili, PLAY NOW)

Mimo swojego młodego wieku Frank W. Abagnale (Leonardo DiCaprio) wcielał się już w rolę lekarza, prawnika i pilota samolotu. Sęk w tym, że wszystko to mistyfikacja, która umożliwiła mu wyłudzenie do tej pory, bagatela, 2,5 miliona dolarów. Jest jednak ktoś, kto pragnie ukrócić jego dobrą passę. To Agent FBI Carl Hanratty (Tom Hanks), który toczy z oszustem porywającą grę.

Kapitan Phillips (Netflix, Viaplay, Chili, PLAY NOW, Apple TV+, Loomi by Opera)

Najlepsze filmy z Tomem Hanksem niejednokrotnie przenoszą na ekran autentyczne historie. Tym razem cofamy się do roku 2009, kiedy to dowodzony przez Richarda Phillipsa (Tom Hanks) kontenerowiec MV Maersk Alabama został uprowadzony przez piratów.

W rozwinięciu zdarzeń będziemy mieli okazję obserwować relację między nim a jego oprawcą – kapitanem somalijskich piratów, Musem (Barkhad Abdi) oraz wybrzmiewające w jej tle echo globalizacji.

Terminal (Chili, Apple TV+)

Z szerokich wód przenosimy się do dość klaustrofobicznego terminalu, będącego miejscem akcji kolejnego tytułu na naszej liście, jednocześnie zaś nowym domem dla Viktora Navorskiego (Tom Hanks). Wszystko za sprawą zamachu stanu, do którego doszło w ojczyźnie mężczyzny. Brak uznania dla paszportu, którym do tej pory się legitymował, sprawił, że ten nie ma wyboru – musi zamieszkać w hali lotniska.

Apollo 13 (PREMIERY CANAL+, Viaplay, Chili, Apple TV+)

Ranking filmów z Tomem Hanksem mierzy wysoko, do czego przyczynił się m.in. niniejszy tytuł. Uwiecznia on na ekranie prawdziwą historię misji statku kosmicznego Apollo 13 oraz wciąż żywe “Houston, mamy problem”. Co działo się na pokładzie, kiedy świat z zapartym tchem spoglądał w niebo? Przekonajcie się sami.

Ekspres polarny (Netflix, HBO Max, Player, Chili, Apple TV+)

Filmy z Tomem Hanksem sprawdzają się przy różnych okazjach. Ten jednak powstał z myślą o pewnej szczególnej okoliczności. “Ekspres polarny” to bowiem propozycja skrojona z myślą o familijnym świątecznym seansie.

Tym razem aktor wciela się w postać konduktora magicznego pociągu, mającego przywrócić chłopcu wiarę w istnienie Świętego Mikołaja. 

Źródło: materiały prasowe, fot. Paramount Pictures

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.