Filmy z Harrisonem Fordem, które warto zobaczyć. Ranking TOP 10

26.12.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Filmy z Harrisonem Fordem, które warto zobaczyć. Ranking TOP 10
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Harrison Ford zasłynął przede wszystkim jako archeolog Indiana Jones oraz międzygalaktyczny outsider Han Solo. Które filmy z tym aktorem warto w szczególności zobaczyć? Zapraszamy do sprawdzenia rankingu TOP 10 filmów z Harrisonem Fordem.

Ranking najlepszych filmów z Harrisonem Fordem

W 1997 roku zajął pierwsze miejsce na liście 100 najlepszych gwiazd kina wszech czasów, natomiast największy rozgłos przyniosły mu rola archeologa Indy’ego Jones’a oraz wcielenie się w Hana Solo w serii filmów Star Wars. To właśnie Harrison Ford! Filmografia aktora jest bardzo obszerna — składa się zarówno z kina przygodowego, jak i komedii, sensacji czy też science-fiction. Które filmy z Harrisonem Fordem w szczególności warto obejrzeć? Oto nasze TOP 10.

Star Wars (Gwiezdne Wojny) — seria filmów (Disney+ / CHILI / Apple TV+)

Najlepsze filmy z Harrisonem Fordem to przede wszystkim słynna seria, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Saga stworzona przez George’a Lucasa to fenomen na skalę światową. Harrison Ford wcielił się w jednego z głównych bohaterów Star Wars, Hana Solo. Rola w Gwiezdne wojny: Część IV — Nowa nadzieja z 1977 roku okazała się przełomowa dla kariery aktora. Możemy go oglądać także w następujących filmach z serii Star Wars:

  • Gwiezdne wojny: Część V — Imperium kontratakuje (1980 r.)
  • Gwiezdne wojny: część VI – Powrót Jedi (1983 r.)
  • Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy (2015 r.)
  • Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie (2019 r.).

Filmy z cyklu Gwiezdnych Wojen można obejrzeć m.in. w serwisie Disney+.

Indiana Jones — seria filmów (Viaplay / CHILI / Apple TV+)

Drugie miejsce w rankingu najlepszych filmów z Harrisonem Fordem zajmuje seria poświęcona przygodom archeologa i poszukiwacza przygód, Indiany Jones’a. Aktor wcielił się czterokrotnie w jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci na całym świecie. Możemy go zobaczyć w filmach:

  • Poszukiwacze zaginionej Arki (1981 r.),
  • Indiana Jones i Świątynia Zagłady (1984 r.),
  • Indiana Jones i ostatnia krucjata (1989 r.),
  • Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki (2008r.),

Na 2023 rok zapowiedziano również piątą część cyklu, zatytułowaną Indiana Jones i tarcza przeznaczenia.

Blade Runner (Łowca Androidów) (HBO Max / Canal+ online / Player / Viaplay / CHILI / Apple TV+ / Play Now / LOOMI)

Do filmów z Harrisonem Fordem, które warto zobaczyć, zalicza się również seria Blade Runner (Łowca Androidów). Składają się na nią: oryginalny film  fantastycznonaukowy neo-noir z 1982 roku Blade Runner (do obejrzenia m.in. na platformie Player.pl) oraz jego druga część, która powstała po latach — Blade Runner 2049 z 2017 roku (dostępny w serwisie HBO Max).

Ścigany (HBO Max)

W czym jeszcze zagrał Harrison Ford? Filmografia aktora obejmuje również bardzo dobre kino sensacyjne. Mowa o filmie The Fugitive (Ścigany) z 1993 roku. Aktor wciela się w lekarza chirurga, którego oskarżono o morderstwo żony. Skazany niesłusznie na śmierć bohater zbiega po drodze do więzienia.

Frantic (Apple TV+)

Zdecydowanie warto sprawdzić efekt współpracy polskiego reżysera Romana Polańskiego z Harrisonem Fordem. Film zatytułowany Frantic odpowiada o nowojorczyku i jego żonie, dla których upragniony wyjazd do Paryża zamienia się w koszmar.

Czas Patriotów (Play Now / CHILI / Apple TV+)

Do najlepszych filmów z Harrisonem Fordem zalicza się także Patriot Games (Czas Patriotów) na podstawie powieści Toma Clancy’ego o tym samym tytule. Przygody byłego agenta CIA Jacka Ryana, filmowe czy też serialowe, to marka sama w sobie. Tym razem bohater trafia w sam środek zamachu IRA na rodzinę królewską w Londynie. 

Uznany za niewinnego

W rankingu najlepszych filmów z Harrisonem Fordem nie mogło zabraknąć również wciągającej produkcji Presumed Innocent (Uznany za niewinnego) z 1990 roku. Dramat z elementami kryminału opowiada o prokuratorze, posądzonym o zamordowanie asystentki, z którą miał romans.

Wiek Adaline

Ciekawą i bardzo dobrze ocenianą propozycją, jeśli chodzi o filmy z Harrisonem Fordem, jest The Age of Adaline (Wiek Adaline) z Blake Lively i Michielem Huismanem w rolach głównych. Melodramat opowiada o kobiecie, która przechodzi wypadek, wskutek którego przestaje się starzeć. Za nieśmiertelność przychodzi jej zapłacić wysoką cenę, ponieważ wszyscy najbliżsi starzeją się i umierają przed nią.

Sześć dni siedem nocy (Disney+ / CHILI / Apple TV+)

W zestawieniu filmów z Harrisonem Fordem, które warto zobaczyć, nie mogło zabraknąć błyskotliwego filmu przygodowego z elementami komedii romantycznej, Six Days Seven Nights (Sześć dni siedem nocy). Produkcja opowiada o Robin, kobiecie, która musi przerwać rajskie wakacje i dotrzeć jak najszybciej do pracy. Wynajem awionetki pilotowanej przez gburowatego Quinna zmienia na zawsze jej życie.

Air Force One (Disney+ / CHILI)

Ostatnie miejsce w rankingu najlepszych filmów z Harrisonem Fordem należy się produkcji sensacyjnej Air Force One. Film opowiada o uprowadzeniu samolotu Air Force One z prezydentem na pokładzie przez grupę terrorystów. Poza Fordem w produkcji wystąpiły także takie gwiazdy jak Gary Oldman oraz Glenn Close.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Z wykształcenia biolog — antropolog, zawodowo od 2017 roku zajmuje się tworzeniem contentu dla różnych marek. Wcześniej pracowała w branży eventowej. Stara się dużo podróżować, przede wszystkim górskimi szlakami, kocha psy (najbardziej swojego setera szkockiego!), jest również miłośniczką gier planszowych oraz gier video, w szczególności z gatunku action-RPG.