Najlepsze filmy z Clintem Eastwoodem – TOP 15

03.05.2023 |
| Clock Przeczytasz w 6 Minuty
Najlepsze filmy z Clintem Eastwoodem – TOP 15
Przeczytasz w 6 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

92-letni Clint Eastwood wkrótce rozpoczyna prace nad swoim ostatnim projektem. Najwyższa więc pora na podsumowanie jego aktorskiego i reżyserskiego dorobku. Przed Wami najlepsze filmy z Clintem Eastwoodem, które uczyniły swój trwały ślad w historii światowej kinematografii. Znajdziecie tu filmy wojenne, sensacyjne, akcji, westerny, a nawet melodramat. Znacząca większość z nich dostępna jest w zasobach popularnych serwisów VOD.

Najlepsze filmy z Clintem Eastwoodem

1. Bez przebaczenia (Apple TV+, Chili, Rakuten TV)

Najlepsze filmy z Clintem Eastwoodem otwiera czterokrotny zdobywca Oscara, “Bez przebaczenia”. Tytuł z 1992 roku opowiada historię byłego rewolwerowca, a teraz (ku zaskoczeniu samego zainteresowanego) zabójcy na zlecenie, który decyduje się wyrównać rachunki w imieniu pewnej prostytutki – ofiary napaści. Bohater naszego zestawienia jest również reżyserem westernu. Na ekranie towarzyszy mu Morgan Freeman.

Film znajdziecie m.in. w bibliotece serwisu Apple TV+.

2. Za wszelką cenę (Player, TVP VOD)

Przed Wami kolejny tytuł, którego gwiazdą, a zarazem reżyserem jest Clint Eastwood. Filmy dramatyczne w jego zawodowym dorobku doczekały się w ten sposób swojego pierwszego reprezentanta.

“Za wszelką cenę” opowiada historię nietuzinkowego duetu – trzydziestoletniej Maggie (Hilary Swank), marzącej o sukcesie na ringu boksu zawodowego oraz emerytowanego znawcy dziedziny, Frankiego (Clint Eastwood). Mimo początkowego sceptycyzmu tego ostatniego, dzięki determinacji kobiety współpraca dochodzi do skutku. Szybko zostaje też przerwana przez wydarzenie, które nieodwracalnie odmieni los tych dwojga.

Film dostępny jest m.in. w zasobach platformy Player.pl.

3. Gran Torino (Apple TV+, Player, Chili, Rakuten TV)

Kategorię “dramatyczne filmy z Clintem Eastwoodem” konsekwentnie rozwija “Gran Torino” – kolejny tytuł, w którym aktor jest bohaterem swojej własnej historii. Tym razem daje się poznać jako Walt Kowalski – emerytowany weteran wojny w Korei, który idzie przez życie ze sporą dozą ostrożności.

Nie przepada za ludźmi – z wzajemnością. Zdążył też poukładać swoją codzienność na nowo. Pojawienie się azjatyckich sąsiadów, później zaś próba kradzieży jego ulubionego samochodu zmuszą go jednak do porzucenia własnej strefy komfortu i zmierzenia się z głęboko zakorzenionymi uprzedzeniami. Jego drogę ku zmianie możecie śledzić m.in. w serwisie Rakuten TV.

4. Trylogia dolarowa

Jeżeli Clint Eastwood, to westerny – tym razem w odsłonie “spaghetti” i w potrójnej porcji. “Trylogia dolarowa” to filmowa seria, w skład której wchodzą “Za garść dolarów” z 1964 roku, “Za kilka dolarów więcej” z 1965 roku oraz “Dobry, zły i brzydki” z 1966 roku – wszystkie w niemal operowej reżyserii Sergia Leonego (“Dawno temu w Ameryce”, “Garść dynamitu”) i z muzyką Ennia Morriconego.

Każdy z tytułów śledzi losy rewolwerowca, nie tworząc jednak chronologicznej całości. Każdy serwuje też widzom sporą lekcję sprytu w konwencji, która – mimo początkowych kontrowersji – weszła na stałe do kanonu gatunku.

Lista filmów z Trylogii Dolarowej

  • Za garść dolarów
  • Za kilka dolarów więcej – Apple TV+
  • Dobry, zły i brzydki – Apple TV+, Premiery Canal+

5. Niesamowity jeździec (Apple TV+)

Jeżeli stawiacie zaś na amerykańskie westerny, Clint Eastwood nie zawodzi również w tym obszarze. “Niesamowity jeździec” w jego reżyserii kreśli przed widzem ponury los mieszkańców niewielkiej górniczej osady, którzy padają ofiarami pazernego na tamtejsze złoto Coya LaHooda (Richard Disart). Wtem na horyzoncie pojawia się tajemniczy przybysz (Eastwood), który postanawia stawić czoła oprawcy tamtejszej ludności.

6. Co się wydarzyło w Madison County (Chili)

Kiedy pada nazwisko: Clint Eastwood, filmy melodramatyczne nie są pierwszym, nasuwającym się przy tej okazji skojarzeniem. Bohater naszego zestawienia nie stronił jednak od różnorodności gatunkowej, co więcej – sam wyreżyserował niniejszy tytuł, bazując na powieści Roberta J. Wallera.

“Co się wydarzyło w Madison County” to historia Roberta (Eastwood) – fotografa, który w przerwie od obowiązków zawodowych nawiązuje płomienny romans z pewną gospodynią domową, Francescą (Meryl Streep). Sprawę komplikuje jednak fakt, że ta jest mężatką i matką dwójki dzieci.

Film znajdziecie w serwisie Chili.

7. Wzgórze złamanych serc / Wzgórze rozdartych serc (Apple TV+, Chili, Rakuten TV)

Clint Eastwood filmy wojenne opanował do perfekcji, czego najlepszym dowodem jest “Wzgórze złamanych serc”. Reżyser tytułu i pierwszoplanowy bohater da się poznać jako sierżant Tom Highway, którego zadaniem jest wyszkolenie niesfornych, młodych kadetów. Jego tradycyjne podejście do służby nie zawsze spotyka się ze zrozumieniem z ich strony. Tymczasem już wkrótce przyjdzie im sprawdzić nabyte umiejętności w praktyce.

8. Ucieczka z Alcatraz (Apple TV+, Chili, Rakuten TV)

Thriller dramatyczny w reżyserii Dona Siegela (“Brudny Harry”, “Riot in Cell Block 11”) to oparta na faktach historia ucieczki z więzienia, uchodzącego za miejsce, którego murów nie sposób sforsować. Mimo takiej sławy trzech śmiałków, w tym Frank Morris (Clint Eastwood), postanowiło postawić wszystko na jedną kartę i 11 czerwca 1962 roku wykonało zuchwały krok w kierunku wolności.

9. Seria Brudny Harry

Seria “Brudny Harry” to kolejne 5 rozdziałów kryminału sensacyjnego, którego bohaterem jest inspektor policji w San Francisco, Callahan (Eastwood), słynący ze swoich kontrowersyjnych technik. Przekraczanie granic stało się jego wizytówką, podobnie jak skuteczność, z jaką zwalcza przestępców. Postać Callahana aż do dzisiaj pozostaje ikoną kina sensacyjnego; hasło “Brudny Harry” stało się zaś synonimem brutalności policji.

Lista filmów z serii Brudny Harry:

  • Brudny Harry – Apple TV+, Chili, Rakuten TV
  • Siła magnum – Apple TV+, Rakuten
  • Strażnik prawa – Apple TV+, Chili, Rakuten TV
  • Nagłe zderzenie – Apple TV+, Chili, Rakuten TV
  • Pula śmierci – Apple TV+, Rakuten TV.

10. Tylko dla orłów (Apple TV+, Rakuten TV)

“Tylko dla orłów” w reżyserii Briana G. Huttona (“Złoto dla zuchwałych, “Pierwszy śmiertelny grzech”) to amerykańsko-brytyjska produkcja z gatunku: filmy wojenne. Clint Eastwood wciela się w niej w postać porucznika Morrisa Schaffera – jedynego Amerykanina w zespole alianckich komandosów, których celem jest odbicie z rąk nazistów generała, a jego rodaka. W trakcie realizacji misji okazuje się, że sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana…

11. Złoto dla zuchwałych (Apple TV+, Rakuten TV)

Pozostajemy w tematyce wojennej, tym razem z przymrużeniem oka. Bohaterem tej historii jest Kelly (Eastwood) – szeregowiec, który decyduje się zawalczyć o swoje i zdobyć złoto warte 16 milionów dolarów. Aby tego dokonać, musi jednak najpierw samodzielnie przedostać się za linię frontu.

12. Wyjęty spod prawa Josey Wales (Apple TV+, Rakuten TV)

Kolejny tytuł w dorobku reżyserskim Eastwooda i kolejny western z jego udziałem. Film na podstawie powieści Forresta Cartera pt. “Gone to Texas” przybliża losy Joseya Walesa (Clint Eastwood) – farmera z Missouri, którego życie w jednej chwili rozpada się na małe kawałki. Utrata jego całego dobytku, przede wszystkim zaś śmierć żony i syna to “zasługa” unionistów, działających pod wodzą niejakiego Terrilla (Bill McKinney). Zemsta na oprawcach jest teraz jedynym celem, jaki pozostał Joseyowi.

13. Na linii ognia (Apple TV+)

Kiedy w grę wchodzi zagrożenie na najwyższym szczeblu, rozwiązanie może być tylko jedno – Clint Eastwood. Filmy sensacyjne z udziałem aktora powracają za sprawą Wolfganga Petersena (“Troja”, “Niekończąca się opowieść”), który zaprosił go do współpracy na tytułowej linii ognia.

Tym razem śledzimy poczynania doświadczonego agenta ochrony, Franka Horrigana (Eastwood), od którego zależy bezpieczeństwo samego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Po tym, jak zawiódł podczas zamachu na Kennedy’ego, toczy teraz walkę nie tylko z zawodowym zabójcą, ale przede wszystkim – z samym sobą.

14. Władza absolutna (Apple TV+, Rakuten TV)

Luther Whitney (Clint Eastwood) planuje ostatni skok w swoim życiu. Nie spodziewa się jednak, że okaże się on dla niego punktem zwrotnym. Kiedy luksusowa willa przeistacza się w scenę zbrodni, podejrzenie pada właśnie na niego. Rzeczywisty sprawca – wysoko postawiony polityk – pozostaje zaś niezauważony, odgrywając rolę współczującego obserwatora tragicznych zdarzeń. Whitney musi go zdemaskować.

15. Zagraj dla mnie Misty (Apple TV+)

Najlepsze filmy z Clintem Eastwoodem zamyka “Zagraj dla mnie Misty” – wyreżyserowany przez aktora thriller (będący dla niego też debiutem w tej roli), w którym daje się poznać jako nocny prezenter radiowy. Częstym punktem jego audycji jest telefon od niejakiej Evelyn (Jessica Walter), zakochanej w utworze Errolla Garnera pt. „Misty”. Z czasem ich znajomość wkracza na kolejny poziom – dochodzi do spotkania twarzą w twarz. Coraz jaśniejsze staje się też, że kobieta cierpi na chorobę psychiczną.

Najlepsze filmy w reżyserii Clinta Eastwooda, w których nie wystąpił

Jak zapewne zauważyliście, Clint Eastwood nierzadko spełniał się w podwójnej roli – reżysera i pierwszoplanowego aktora swoich filmów. Niekiedy znikał jednak z ekranu, aby oddać się w pełni pracy po drugiej strony kamery.

Omawiając najlepsze filmy z Clintem Eastwoodem, nie sposób nie napomknąć więc o produkcjach, takich jak thriller pt. “Rzeka tajemnic” z Seanem Pennem, biograficzny dramat wojenny pt. “Snajper” z Bradleyem Cooperem czy “Listy z Iwo Jimy” w jego reżyserii, które zgromadziły na swoim koncie najważniejsze nagrody filmowe – Oscary. W filmografii twórcy znajdziecie także inne, docenione pozycje, takie jak “Sztandar chwały”, “Północ w ogrodzie dobra i zła” oraz “Oszukana”.

Ostatni film Clinta Eastwooda – Juror #2

Trudno przecenić dorobek aktora i reżysera, takiego jak Clint Eastwood. Ostatni film na długiej liście tytułów, przy których pracował, tym bardziej wybrzmiewa więc jako doniosły punkt w historii kina.

Bogatą filmografię twórcy zwieńcza “Juror #2”, którego gwiazdami są Nicholas Hoult i Toni Collette. Eastwood opowie w nim historię przysięgłego w sprawie o morderstwo, który sam jest w nie zamieszany. W konsekwencji, bohater staje w obliczu dylematu moralnego – wydać samego siebie w ręce wymiaru sprawiedliwości czy zbić z tropu swoich kolegów po fachu? Zdjęcia na planie ruszą w drugiej połowie czerwca tego roku.

Źródło: materiały prasowe

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.