Najlepsze filmy wojenne na Netflix i nie tylko. TOP 15 filmów o wojnie

02.09.2023 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Najlepsze filmy wojenne na Netflix i nie tylko. TOP 15 filmów o wojnie
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Prezentujemy najlepsze filmy wojenne, które zabiorą Was na fronty obydwu wojen światowych, Wietnamu i Iraku. Poznajcie perspektywę walczących i obrońców; spiskowców i zakładników; cichych bohaterów o wielkich ideach oraz tych, których idee okazały się złudne.

1. Lista Schindlera

Najlepsze filmy wojenne w naszym zestawieniu otwiera “Lista Schindlera” – doceniony aż 7 Oscarami tytuł w reżyserii Stevena Spielberga (“Szczęki”, “Fabelmanowie”) z Liamem Neesonem w roli głównej. Podczas seansu poznacie historię Oskara Schindlera – niemieckiego przedsiębiorcy, który w czasach II wojny światowej zdobył się na heroiczny gest, ratując od pobytu w obozach koncentracyjnych 1100 Żydów. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy cenią filmy wojenne na faktach; nie najłatwiejsze, ale i inspirujące kino.

2. Czas Apokalipsy (Amazon Prime Video)

Filmy o wojnie, rozgrywającej się z dala od naszych granic reprezentuje “Czas Apokalipsy” – wybitne dzieło Coppoli (“Ojciec chrzestny”, “Drakula”), niezobowiązująco przenoszące na ekran klasyczne opowiadanie autorstwa Josepha Conrada – “Jądro ciemności”. W filmowej odsłonie akcję osadzono podczas wojny wietnamskiej, stanowiącej tło dla misji kapitana Willarda (Martin Sheen). Zadaniem bohatera jest odszukanie i zlikwidowanie dezertera, pułkownika Kurtza (Marlon Brando).

Film obejrzycie m.in. w ofercie serwisu Amazon Prime Video.

3. Pianista (Filmbox+, Canal+ Online, TVP VOD, Polsat Box Go)

“Pianista” to kolejny z tytułów, o których nie sposób nie wspomnieć, wymieniając dobre filmy wojenne. 2 wojna światowa przypomina w ten sposób o sobie już po raz kolejny, kreśląc przed widzem krajobraz okupowanej Warszawy, wyjęty ze wspomnień Władysława Szpilmana. Wybitny polski pianista żydowskiego pochodzenia zamieszkuje tamtejsze getto, każdego dnia spoglądając w oczy śmierci. 

W roli głównej: Adrien Brody. Film w reżyserii Romana Polańskiego jest dostępny m.in. w Canal+ Online i Polsat Box Go.

4. Korespondent Bryan

Niezmiennie pozostajemy w II-wojennej Warszawie, a to za sprawą dokumentu “Korespondent Bryan”. Produkcja jest kompilacją zdjęć i nagrań z oblężonej stolicy z września 1939 roku i stanowi relację z pierwszej ręki amerykańskiego dziennikarza, Juliena Bryana.

Reżyserem i scenarzystą filmu jest Eugeniusz Starky (“Ostatni korespondent. Oblężenie Warszawy”).

5. Pluton (Chili, Apple TV+, Rakuten TV)

Filmy wojenne o Wietnamie powracają za sprawą “Plutonu”. Amerykańsko-brytyjska produkcja podąża śladem doświadczeń niejakiego Chrisa Taylora (Charlie Sheen), który zasila szeregi plutonu jako ochotnik. Szybko orientuje się jednak, że oto trafił w epicentrum piekła na ziemi. Wyzbywszy się złudzeń, toczy najtrudniejszą z walk – ze sobą samym.

Reżyserem i scenarzystą filmu jest Oliver Stone (“Urodzony 4 lipca”, “Urodzeni mordercy”, “JFK”). Oferują go m.in. platformy Chili, Apple TV+ i Rakuten TV.

6. Przełęcz ocalonych (Megogo, TVP VOD, Cineman, Amazon Prime Video, Rakuten TV)

U schyłku II wojny światowej amerykańska armia toczy zaciętą walkę na Pacyfiku z Japończykami. Jej świadkiem jest sanitariusz Desmond T. Doss (Andrew Garfield), który zajmuje jasne stanowisko, potępiając działania zbrojne. Z tego samego powodu odmawia noszenia broni i zabijania. Oskarżany o tchórzostwo wkrótce udowodni siłę swoich przekonań.

Reżyserem produkcji jest Mel Gibson (“Braveheart – Waleczne serce”, “Pasja”). Obejrzycie ją m.in. w Rakuten TV.

7. Szeregowiec Ryan (SkyShowtime, Netflix, PLAY NOW, Chili, Amazon Prime Video, Apple TV+, Rakuten TV)

Filmy wojenne Spielberga to prawdziwa klasyka gatunku, czego dowodzi również kolejny tytuł w bogatej filmografii reżysera – “Szeregowiec Ryan”. Ten 5-krotny zdobywca Oscarów przenosi widza do II-wojennej rzeczywistości, widzianej oczyma kilku amerykańskich żołnierzy. W decydującym dniu inwazji na Normandię zostają oni zobowiązani do wypełnienia karkołomnej i niezrozumiałej z ich punktu widzenia misji – mają przedrzeć się za linię wroga i odnaleźć szeregowca Jamesa Ryana.

W obsadzie znaleźli się: Tom Hanks, Vin Diesel i Matt Damon. Film z ich udziałem zasilił m.in. biblioteki serwisów Netflix i SkyShowtime.

8. Chłopiec w pasiastej piżamie (Chili, Premiery Canal+, Amazon Prime Video, Apple TV+)

Filmy o wojnie traktują o zdarzeniach, które trudno objąć rozumem – zwłaszcza gdy jest się jeszcze dzieckiem. Właśnie na tę perspektywę postawił Mark Herman (“Orkiestra”, “O mały głos”), pisząc i reżyserując “Chłopca w pasiastej piżamie”.

Bohaterami tytułu są 8-letni Bruno – syn niemieckiego oficera SS – oraz Szmul – żydowski chłopiec uwięziony w obozie – których drogi niespodziewanie się przecinają.

W rolach głównych: Asa Butterfield i Jack Scanlon.

9. Bękarty wojny (Viaplay, SkyShowtime, Netflix, Rakuten TV, Amazon Prime Video, Apple TV+)

Pora na najlepsze filmy o wojnie od Quentina Tarantino (“Pulp Fiction”, “Pewnego razu w Hollywood”).Te przyszło reprezentować “Bękartom wojny”. Produkcja z Bradem Pittem w obsadzie rozpościera przed widzem krajobraz okupowanej przez nazistów Francji, gdzie elitarna grupa amerykańskich żołnierzy żydowskiego pochodzenia snuje plany zamachu na führera.

Współreżyserem produkcji jest Eli Roth (“Zegar czarnoksiężnika”, “Zaginiony Świat: Jurassic Park”). Obejrzycie ją m.in. w Viaplay.

10. Full Metal Jacket (Premiery Canal+, Amazon Prime Video, Apple TV+, Rakuten TV, Player)

Kolejny tytuł i kolejna postać w historii światowego kina. Stanley Kubrick (“Mechaniczna pomarańcza”, “2001: Odyseja kosmiczna”) prezentuje “Full Metal Jacket” – amerykańsko-brytyjski dramat wojenny. Ten ukazuje codzienność młodych szeregowych w obozie szkoleniowym, poprzedzającym wyjazd na linię wietnamskiego frontu. Do wojennej rzeczywistości przygotowuje ich sadystyczny sierżant Hartman (R. Lee Ermey).

W rolach głównych: Matthew Modine, Arliss Howard, Peter Edmund i Vincent D’Onofrio. Film obejrzycie m.in. w Playerze.

11. Łowca jeleni

Jeżeli z chęcią sięgacie po filmy wojskowe osadzone w wietnamskich realiach, “Łowca jeleni” należy właśnie do tej kategorii. Michael Cimino (“Wrota niebios”, “Rok smoka”) ukazuje je z perspektywy wziętych w wietnamską niewolę przyjaciół.

W rolach głównych: Robert De Niro, Christopher Walken i John Savage.

12. Helikopter w ogniu (HBO Max, PLAY NOW, Polsat Box Go, Chili, Amazon Prime Video, Rakuten TV)

Pod hasłem: filmy wojenne na faktach znajdziecie również “Helikopter w ogniu” – tytuł w reżyserii Ridleya Scotta (“Marsjanin”, “Gladiator”), relacjonujący zakończoną fiaskiem akcję amerykańskiego oddziału 120 Delta. Uczestniczący w niej żołnierze mieli za zadanie pojmać miejscowego dygnitarza wojskowego, uciskającego somalijską ludność. Zamiast tego przychodzi im stoczyć zaś walkę o życie z pozycji mniejszości.

W rolach głównych wystąpili: Josh Hartnett, Ewan McGregor, Tom Sizemore, Eric Bana, William Fichtner, Ewen Bremner i Sam Shepard. Film jest dostępny m.in. w HBO Max.

13. Jarhead (Viaplay, Premiery Canal+, Amazon Prime Video, Apple TV+, Rakuten TV)

“Jarhead” w reżyserii Sama Mendesa (“1917”, “Skyfall”, “Droga do szczęścia”) przeniesie Was do Iraku, gdzie trafia Tommy Swofford (Jake Gyllenhaal) – nowy członek amerykańskiego Marines. Wraz z nim zanurzycie się w brutalnych i nierzadko niezrozumiałych realiach życia na froncie.

14. Na zachodzie bez zmian (Netflix)

“Na zachodzie bez zmian” to produkcja, nad którą warto pochylić się szczególnie, jeśli chodzi o filmy wojenne Netflixa. Ubiegłoroczna premiera w reżyserii Edwarda Bergera (“Patrick Melrose”, “Jack”) zdołała zgromadzić na swoim koncie 4 Oscary, prezentując ekranową odsłonę powieści Ericha Marii Remarque’a pod tym samym tytułem.

Podczas seansu będziecie towarzyszyć młodemu, niemieckiemu żołnierzowi na froncie zachodnim podczas I wojny światowej, który z każdym kolejnym dniem wyzbywa się złudzeń co do celowości swoich traumatycznych doświadczeń.

15. Karbala (Viaplay, Netflix, TVP VOD, Premiery Canal+, PLAY NOW)

Mocnym akcentem na sam koniec są polskie filmy wojenne, wśród których warto wyróżnić “Karbalę”. Powstały w bułgarskiej koprodukcji tytuł skupia się na jednej z akcji polsko-bułgarskiego oddziału żołnierzy, odpierającego atak Al-Kaidy i sadrystów na siedzibę lokalnych władz w irackiej Karbali w 2004 roku.

Film napisał i wyreżyserował Krzysztof Łukaszewicz (“Lincz”, “Generał Nil”). W obsadzie znaleźli się m.in.: Bartłomiej Topa, Antek Królikowski, Leszek Lichota i Michał Żurawski.

Źródło: materiały prasowe

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.