Ile jest części Resident Evil? W jakiej kolejności oglądać filmy?

05.08.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Ile jest części Resident Evil? W jakiej kolejności oglądać filmy?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Na podstawie “Resident Evil” – gier komputerowych od Capcomu – powstało wiele filmów i seriali z gatunku survival horror. Oprócz głównej serii filmów, której niekwestionowaną gwiazdą jest Milla Jovovich, stworzono też inne (w tym animowane), rozszerzające to uniwersum. Nietrudno się w tym wszystkim pogubić. Prezentujemy więc krótki przegląd kolejnych produkcji ze świata RE – jednego z najpopularniejszych w historii, jeżeli chodzi o ekranizacje gier.

Jak oglądać “Resident Evil”? Ile jest części, składających się na kompletną serię? W końcu, gdzie obejrzeć “Resident Evil”? – Odpowiadamy. 

Filmy Resident Evil – kolejność oglądania serii z Millą Jovovich

Resident Evil: Domena Zła – 2002 (Netflix, Premiery Canal+, Amazon Prime Video, Apple TV+, Rakuten TV, PLAY NOW)

Seria “Resident Evil” swoimi początkami sięga roku 2002, kiedy to zadebiutował film “Resident Evil: Domena Zła” z Millą Jovovich (Alice) i Michelle Rodriguez (Rain Ocampo) w rolach głównych. 

Jego akcja skupia się wokół ściśle tajnego laboratorium korporacji Umbrella, w tajemnicy zajmującej się eksperymentami genetycznymi i pracą nad konstrukcją broni biologicznej. Kiedy śmiercionośny wirus wydostaje się ze zbitej probówki, wszyscy znajdujący się w budynku zostają odcięci od świata zewnętrznego; koniec końców przeistaczają się zaś w zombie.  

Pierwszą część serii “Resident Evil” udostępniono m.in. na Netflix i Viaplay. Wyreżyserował ją Paul W.S. Anderson (“Obcy kontra Predator”, “Death Race: Wyścig śmierci”).

Resident Evil 2: Apokalipsa – 2004 (Netflix, Premiery Canal+, Amazon Prime Video, Apple TV+, Rakuten TV, PLAY NOW)

W 2. po kolei części “Resident Evil” sytuacja wymyka się spod kontroli, a całe Racoon City zostaje opanowane przez żywe trupy. Jakby tego było mało, w mieście pojawia się genetycznie zmodyfikowana istota o kryptonimie “Nemezis”. Nadzieją na ratunek jest dr Charles Ashford (Jared Harris), który zaoferuje swoją pomoc, o ile uda się odnaleźć jego córkę. 

Film w reżyserii Alexandra Witta (“W sieci kłamstw”, “Kick”). 

Resident Evil: Zagłada – 2007 (Netflix, Chili, Amazon Prime Video, Apple TV+, Rakuten TV, PLAY NOW)

Czy może być jeszcze gorzej? Nieubłagana kolejność “Resident Evil” nie pozostawia co do tego wątpliwości. Wirus zdołał opanować już cały świat, a ludzkość spowija widmo całkowitego unicestwienia. Celem Alice i pozostałych ocalałych jest przedostanie się z oblężonej przez zombie pustyni w Nevadzie na Alaskę.

Film wyreżyserował Russell Mulcahy (“Trzynaście powodów”, “Nieśmiertelny”).

Resident Evil: Afterlife – 2010 (Polsat Box Go, Chili, Premiery Canal+, Amazon Prime Video, Apple TV+, Rakuten TV, PLAY NOW)

Walka na śmierć i życie wciąż trwa. Alice odnajduje innych ocalałych, z którymi ukrywa się w opuszczonym więzieniu. To jednak staje się celem zombie. Bohaterowie postanawiają udać się do Arkadii na Alasce – jedynego miejsca wolnego od żywych trupów. 

Reżyserem produkcji jest Paul W.S. Anderson.

Resident Evil: Retrybucja – 2012 (Netflix, Polsat Box Go; Chili, Premiery Canal+, Amazon Prime Video, Apple TV+, Rakuten TV, PLAY NOW)

Alice – z pomocą nowych sojuszników – przemierza kolejne kontynenty w poszukiwaniu winnych szerzącej się katastrofy. Podczas wyprawy dociera do nowych faktów na temat swojej tajemniczej przeszłości. Jej odkrycia mogą podważyć wszystko, w co do tej pory wierzyła.

Na stołku reżyserskim ponownie zasiadł Paul W.S. Anderson. Produkcję znajdziecie m.in. w zasobach serwisu Polsat Box Go

Resident Evil: Ostatni Rozdział – 2016 (Netflix, Chili, Premiery Canal+, Amazon Prime Video, Apple TV+, Rakuten TV, PLAY NOW)

Filmy “Resident Evil” z Millą Jovovich zwieńcza “Ostatni Rozdział”, który przynosi ostateczne starcie między główną bohaterką a złowieszczą korporacją. Fabularną klamrę domyka powrót Alice do laboratorium, w którym niegdyś rozgorzało piekło apokalipsy. 

Reżyserem tytułu jest Paul W.S. Anderson.

Pozostałe produkcje aktorskie ze świata Resident Evil

Resident Evil: Witajcie w Raccoon City – 2021 (HBO Max, Player, Rakuten TV, Amazon Prime Video, Apple TV+, Loomi by Opera, PLAY NOW, Chili)

Johannes Roberts (“Po tamtej stronie drzwi”, “Nieznajomi: Ofiarowanie”) prezentuje siódmą odsłonę serii “Resident Evil” – tym razem już bez Milli Jovovich. Horror akcji przeniesie Was do opustoszałego Raccoon City, w którym rządzi zło. Grupa bohaterów w nadziei na ocalenie podejmuje próbę zdemaskowania tajemnic korporacji Umbrella.

W obsadzie znaleźli się Kaya Scodelario, Hannah John-Kamen, Neal McDonough i Tom Hopper. Film znajdziecie m.in. w bibliotece platformy HBO Max i Player.pl.

Resident Evil: Remedium – 2022 (Netflix)

Najnowsza odsłona “Resident Evil” Netflixa – “Resident Evil: Remedium” – na pierwszym planie umiejscawia Jade i Billie – córki Alberta Weskera, który pragnie przejąć władzę nad całą ludzką rasą.

W obsadzie znaleźli się m.in.: Lance Reddick, Ella Balinska, Siena Agudong, Paola Nunez i Tamara Smart. Tytuł wyreżyserował Andrew Dabb (“Supernatural”).

Produkcje animowane Resident Evil 

Resident Evil: Degeneracja – 2008 (Chili, Premiery Canal+, PLAY NOW, Apple TV+)

Animowana seria “Resident Evil” sięga roku 2008. Właśnie wówczas zadebiutował japoński film pt. “Resident Evil: Degeneracja”, którego reżyserem jest Makoto Kamiya. Akcję tytułu osadzono 7 lat po wydarzeniach z Raccoon City. Jego bohaterami uczyniono zaś Leona S. Kennedy’ego i Claire Redfield, którzy stawiają czoła wojownikowi szukającemu zemsty za straty sprzed lat. Na ekranie pojawia się też nowy, zmutowany potwór. 

Resident Evil: Potępienie – 2012 (Chili, Premiery Canal+, Apple TV+, Rakuten TV)

Kolejne dzieło tego samego reżysera kontynuuje zapoczątkowaną w 2008 roku opowieść. Tym samym do akcji powraca Leon S. Kennedy, który podejmuje próbę weryfikacji pogłosek o użyciu podczas wojny tzw. B.O.W.s (z ang. Bio Organic Weapons – broni bioorganicznej).

Resident Evil: Wendetta – 2017 (Chili, Premiery Canal+, Apple TV+, Rakuten TV)

Takanori Tsujimoto (“Hard Revenge, Milly”, “Bushido Man”) uzupełnia animowane filmy “Resident Evil” o 3. z serii pozycję. Ta ukazuje perypetie grupy agentów, podejmujących starania, aby powstrzymać żądnego tytułowej wendetty wroga. Jeśli im się nie powiedzie, uwolniony zostanie śmiercionośny wirus.

Resident Evil: Wieczny mrok – 2021 (Netflix)

W Białym Domu doszło do incydentu z włamaniem, który bierze pod lupę Leon S. Kennedy. Szybko okazuje się, że w budynku są zombie. Bohater spotyka też Claire Redfield, która bada rysunek autorstwa dziecka-uchodźcy.

Reżyserem serialu jest Eiichiro Hasumi (“Re/Member”, “Assassination Classroom”).

Resident Evil: Death Island – 2023 (Rakuten TV)

Tegoroczny, animowany horror akcji w reżyserii Hasumiego rozpościera przed widzem wizję tajemniczej epidemii zombie w San Francisco, którą bada agent B.S.A.A., Chris Redfield. Wszystkie jej ofiary odwiedziły niedawno wyspę Alcatraz i właśnie tam udaje się bohater ze swoją grupą wsparcia. 

Źródło: materiały prasowe

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.