Najlepsze filmy postapokaliptyczne. Ranking TOP 15 filmów postapo

27.08.2022 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Najlepsze filmy postapokaliptyczne. Ranking TOP 15 filmów postapo
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Bohaterowie tych historii przeżyli prawdziwe piekło na ziemi. Wojna nuklearna, bunt maszyn, epidemia wirusa, przestępczości czy zombie –  żaden z tych scenariuszy nie brzmi zbyt zachęcająco. Mimo to pozostają nieugięci, próbując się przystosować lub odwrócić tragiczny bieg zdarzeń. Czy im się uda? Odpowiedzi dostarczą najlepsze filmy postapokaliptyczne. Ranking TOP 15 w tej kategorii znajdziecie poniżej.

Polecane filmy postapokaliptyczne. TOP 15 filmów postapo

1. 12 małp (dostępne na Netfliksie i w CHILI)

W nieodległej przyszłości tajemniczy wirus dziesiątkuje ludzkość. O wywołanie epidemii podejrzana jest ekstremistyczna organizacja – Armia tytułowych 12 małp. Pozostały przy życiu 1% populacji nie poddaje się jednak i podejmuje działania, mogące cofnąć katastrofalne w skutkach zdarzenia.

Wysłannikiem ocalałych jest Cole (Bruce Willis) – ochotnik, który wyrusza w podróż do 1996 roku, aby zgromadzić informacje na temat śmiercionośnego wirusa. W wyniku pomyłki ląduje jednak 6 lat wcześniej i trafia w ręce policji.

Film obejrzysz m.in. na platformie Netflix.

2. Matrix – trylogia (dostępne na HBO Max, Canal Plus Online, Apple TV+, Polsat Box Go, PLAY NOW, PREMIERY CANAL+, CHILI  i w Playerze)

Filmy postapokaliptyczne doczekały się naprawdę godnej reprezentacji, a kultowa trylogia sióstr Wachowskich na podium to jedynie potwierdza.

Świat, jaki znamy, przepadł na zawsze, a maszyny, które nim zawładnęły, wykorzystują ludzkość jako źródło energii. Aby podtrzymać ją przy życiu, wykreowały więc alternatywną rzeczywistość – komputerowy obraz, przesyłany do mózgu człowieka. Grupa rebeliantów nie dała się jednak zwieść. Wkrótce wtajemniczy w spisek wybitnego hakera – Neo (Keanu Reeves).

Filmy z serii Matrix do obejrzenia m.in. w serwisie HBO Max i Canal+ Online.

3. 28 dni później (dostępne na Apple TV+, CHILI i w Loomi by Opera)

Bohater kolejnego tytułu reprezentującego gatunek postapo wybudza się ze śpiączki w rzeczywistości, w której niebezpieczny wirus przeistacza ludzi w maszyny do zabijania. Wystarczy zaledwie 12 sekund, aby zawładnąć umysłem i ciałem bezbronnych nosicieli. 28 dni później chaos rozpościera się zaś na cały kraj.

Nieliczna grupa, której udało się uniknąć zarazy, stara się przetrwać w świecie rodem z koszmarów. Jak się jednak wkrótce okaże, wirus nie jest jedynym, czyhającym na nich zagrożeniem.

4. Seksmisja

Prezentując tak mroczny ranking, filmy postapokaliptyczne z humorem dostrzega się w szczególny sposób – zwłaszcza gdy można pochwalić się legendarną, rodzimą produkcją! “Seksmisja” łączy pokolenia, a pochodzące z niej cytaty do dziś funkcjonują w różnych warstwach polskiej popkultury.

Przechodząc jednak do fabuły – jest rok 2044. Dwóch bohaterów tej historii: Maks (Jerzy Stuhr) i Albert (Olgierd Łukaszewicz) dowiaduje się, że podczas ich hibernacji wybuchła wojna nuklearna, oni zaś są jedynymi osobnikami płci męskiej, którzy zdołali ją przetrwać.

5. Delicatessen

Filmy postapo potrafią zaskakiwać. Przyznacie, że historia o właścicielu delikatesów, landlordzie i ludzkim rzeźniku w jednej osobie to w tej kategorii dość oryginalny koncept. Jego potencjalne ofiary nie grzeszą też zresztą przeciętnym stylem bycia. W tym kontekście zdecydowanie łatwiej powiązać fakt znikających mieszkańców kamienicy z poszerzającym się asortymentem działu mięsnego.

W takich okolicznościach w budynku zjawia się Louison (Dominique Pinon) – bezrobotny artysta cyrkowy. Czy zdoła uniknąć losu swoich poprzedników?

6. Mad Max – seria (dostępne na Netfliksie, Apple TV+ i w CHILI)

Przenosimy się do świata po wojnie nuklearnej. Bohater kolejnego filmu rodem z dystopii – Max Rockatansky (Mel Gibson) – to bezwzględny policjant drogówki, znajdujący się jednak na zawodowym rozdrożu. Choć nosi się z zamiarem porzucenia swojej profesji, ta nie da mu o sobie zapomnieć.

Pech bowiem chce, że podczas jednego z pościgów doprowadza do śmierci lidera gangu motocyklowego – niejakiego Nocnego Jeźdźca. Zemsta na Maksie dla jego członków jest kwestią honoru.

Film dostępny m.in. na platformie Chili.

7. 9

Bohaterami kolejnej propozycji w kategorii: filmy postapokaliptyczne sci-fi są… szmaciane lalki – efekt pracy pewnego naukowca. Tylko one zdołały przetrwać wielki bunt maszyn; cała ludzkość odeszła zaś w niepamięć.

W nowej rzeczywistości będą musiały stawić czoła wciąż realnemu zagrożeniu. Ku zwycięstwu poprowadzi je, wyróżniająca się swoimi zdolnościami przywódczymi, lalka z numerem 9 na plecach.

8. Equilibrium (dostępne na Netfliksie, Apple TV+ i w CHILI)

Po III wojnie światowej w państwie o nazwie Libria podjęto kroki, mające na celu zniwelowanie ryzyka wystąpienia kolejnych konfliktów. Rozwiązaniem ma być… pozbycie się wszelkich uczuć. Nowego porządku strzeże zaś totalitarny władca, niejaki Ojciec.

Buntowników jednak nie brakuje. Do ich grona dołączy wkrótce John Preston (Christian Bale), dotychczas oddany wizji nowego świata. Czy zdoła uniknąć losu, który niegdyś zgotował nieposłusznym systemowi?

Tytuł jest do obejrzenia m.in. w Apple TV+.

9. Ucieczka z Nowego Jorku

W alternatywnej rzeczywistości skala przestępczości przekroczyła wszelkie wyobrażalne granice, a wyspę Manhattan przekształcono w olbrzymie, strzeżone jedynie od zewnątrz więzienie dla największych zbrodniarzy. Można się więc domyślać chaosu panującego po drugiej stronie muru.

Tymczasem realizuje się jeden z najbardziej ryzykownych scenariuszy. Wskutek ataku terrorystycznego na terenie zakładu rozbija się Air Force One z prezydentem na pokładzie. Jego pojmanie to zaledwie zapowiedź dalszych problemów…

10. Jestem legendą (dostępne na HBO Max, Apple TV+, PLAY NOW, Polsat Box GO, CHILI i w Playerze)

Filmy postapokaliptyczne o zombie na przestrzeni lat wracają jak bumerang – nie inaczej jest w naszym rankingu.

Wskutek rozprzestrzeniania się tajemniczego wirusa ci, którzy przetrwali apokalipsę, zamienili się w krwiożercze bestie. Wyjątkiem jest Robert Neville (Will Smith), który w przerwach od swojego powtarzalnego, dyktowanego przez podstawowe potrzeby życia pracuje nad szczepionką, mogącą odmienić ponury los ludzkości.

11. Wodny świat (dostępne na Netfliksie, Apple TV+ i w CHILI)

Dostępny na Netflix film postapokaliptyczny rozpościera przed widzem wizję przyszłości, w której suchy ląd jawi się jako mityczny raj utracony. Po stopnieniu lodowców świat pokrywa woda, a ludzie, chcąc przetrwać, musieli się do tego przystosować. Niektórzy, tak jak główny bohater – żeglarz – obrali los samotników; inni żyją w atolach. Te dwie rzeczywistości wkrótce połączy… mała dziewczynka.

12. Ludzkie dzieci (dostępne w Apple TV+ i w CHILI)

Los ludzkości spowijają ponure barwy. To już 19 lat, od kiedy nowe ludzkie życie pojawiło się na tym świecie. Przedstawiciele naszej rasy stracili zdolność do reprodukcji, a wizja przyszłości bez przyszłości sprzyja przestępczości i nihilistycznym postawom. Nie wszyscy jednak się poddali. Czy zdołają odmienić bieg dziejów?

13. Księga ocalenia

30 lat temu wojna przeistoczyła świat w pustkowie, w którym jedyną obowiązującą zasadą jest brak zasad. W takich okolicznościach obranie losu samotnego wędrowca nie jest najbezpieczniejszą z dostępnych opcji. Mimo to nasz bohater – Eli (Denzel Washington) – taką właśnie wybrał. W drodze towarzyszy mu tajemnicza księga – obiekt pożądania wielu – a w niej klucz do ocalenia ludzkości.

14. Droga

Filmy postapo rzucają swoich bohaterów na głęboką wodę. Bomba nuklearna i świat jako bezprawne pustkowie to realia, z którymi muszą mierzyć się również tym razem.

Pewien ojciec (Viggo Mortensen), postawiony w obliczu tak licznych zagrożeń, poszukuje bezpiecznej przystani dla swojego syna (Kodi Smit-McPhee). Aby ją odnaleźć, musi wyruszyć w pełną niebezpieczeństw podróż. Gangi kanibali i przydrożnych włóczęgów nie pozwolą mu na samotną wędrówkę.

Na ekranie zagoszczą również Charlize Theron, Robert Duvall oraz Guy Pearce.

15. Zombieland (dostępne na HBO Max, Polsat Box Go, PLAY NOW, PREMIERY CANAL+, CHILI  i w Playerze)

Pora na propozycję zwieńczającą powyższe filmy postapokaliptyczne. HBO Max i wiele innych serwisów VOD nie bez powodu włączyło “Zombieland” do swojej oferty.

W nowej rzeczywistości panuje chaos, co jest niekwestionowaną zasługą zombie, które zawładnęły światem. Nie dziwi więc fakt, że bohaterowie tej historii – Columbus i Tallahassee – dostrzegają największe utrapienie… w swoim wzajemnym towarzystwie (?) To nie błąd redaktorski – panowie nie mają co do tego wątpliwości.

Źródło: materiały prasowe

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.