Filmy o kosmosie, które warto obejrzeć – TOP 10

26.08.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Filmy o kosmosie, które warto obejrzeć – TOP 10
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Kosmos od zawsze wzbudzał ludzką ciekawość. Nic zatem dziwnego, że filmy science fiction o kosmosie cieszą się tak dużą popularnością. Nie tylko prezentują one rozmaite wizje odległych planet i oszałamiają efektami specjalnymi, ale także mogą skłaniać do refleksji nad tym, co może istnieć tuż nad naszymi głowami, w kosmosie. W szczególności obrazy oparte choć w niewielkiej części na naukowych faktach mogą zainspirować do zagłębiania wiedzy o galaktykach, podobnie jak filmy dokumentalne o kosmosie. Zebraliśmy TOP 10, jeśli chodzi o tego typu kino.

Najlepsze filmy o kosmosie

Odległe planety i galaktyki to jeden z ulubionych tematów największych reżyserów i scenarzystów. Poza filmami dokumentalnymi o kosmosie wiele możemy się nauczyć także z filmów z gatunku science fiction oraz dramatów rozgrywających się w międzygwiezdnej przestrzeni. Które z dzieł zasłużyły sobie na miano najlepszych? Poniżej przedstawiamy TOP10, jeśli chodzi o filmy o kosmosie dostępne w serwisach VOD.

Interstellar (Premiery Canal+, Amazon Prime Video, Rakuten TV, Player)

Chyba nie trzeba nikomu przedstawiać tego filmu o kosmosie. Netflix to platforma VOD, na której była dostępna do niedawna głośna produkcja Interstellar z 2014 roku. Obecnie film z Matthew McConaughey’em, Anne Hathaway, Jessicą Chastain oraz Michaelem Caine’m obejrzymy w innych serwisach streamingowych, jak: Premiery Canal+, ofercie Amazon Prime Video, Rakuten TV oraz Player. Fabuła produkcji opiera się na koncepcji tunelu czasoprzestrzennego, opracowanej przez amerykańskiego fizyka teoretycznego i noblistę, Kipa Thorne’a. Podczas prac nad filmem, w tym między innymi w trakcie tworzenia wizualizacji czarnej dziury, twórcy konsultowali się z naukowcem.

Apollo 13 (SkyShowtime, Premiery Canal+, Amazon Prime Video, Apple TV, Rakuten TV)

Oparta na faktach historia misji statku kosmicznego Apollo 13 jest dostępna w serwisie VOD SkyShowtime. Dramat może się poszczycić gwiazdorską obsadą, na czele z Tomem Hanksem, Kevinem Baconem, Garym Sinise i Billem Paxtonem. Zdjęcia zrealizowano w Kalifornii, Teksasie oraz na Florydzie. W trakcie prac nad filmem ekipa filmowa oraz aktorzy doświadczyli prawie 600 cykli nieważkości w samolocie treningowym NASA KC-135. Aktor Kevin Bacon chętnie dzieli się w wywiadach historiami z planu filmowego Apollo 13, w tym również kulisami 25-sekundowych nagrań w stanie nieważkości.

2001: Odyseja Kosmiczna (Premiery Canal+, Apple TV, Rakuten TV, Player)

W TOP 10 filmów science fiction o kosmosie nie mogło zabraknąć 2001: Odyseja kosmiczna (2001: A Space Odyssey). Dzieło Stanleya Kubricka zdobyło w 1969 roku Oscara za najlepsze efekty specjalne, było również nominowane do prestiżowej nagrody w kategoriach: Najlepszy reżyser, Najlepsza scenografia oraz Najlepsze oryginalne materiały do scenariusza i scenariusz. W obsadzie znaleźli się: Keir Dullea, Douglas Rain, Gary Lockwood oraz William Sylvester.

Marsjanin (Disney+, Megogo, Apple TV, Rakuten TV)

W gronie najlepszych filmów o kosmosie znalazł się również Marsjanin (The Martian) Ridleya Scotta. Główna rola astronauty, który zostaje sam na Marsie z minimalnymi zapasami powietrza i żywności oraz bez łączności z Ziemią przypadła Mattowi Damonowi. W obsadzie znaleźli się także: Jeff Daniels, Jessica Chastain, Kristen Wiig oraz Sean Bean. Obraz zdobył wiele prestiżowych nagród (w tym między innymi 2 Złote Globy), był również w 2016 roku nominowany do Oscara w kategoriach: Najlepszy film, Najlepszy aktor pierwszoplanowy, Najlepszy scenariusz adaptowany, Najlepsza scenografia, Najlepsze efekty specjalne, Najlepszy dźwięk oraz Najlepszy montaż dźwięku. 

Ukryte działania (Disney+, Apple TV, Rakuten TV, Player)

Bardzo ciekawą propozycją, jeśli chodzi o filmy o kosmosie, jest oparta na faktach historia trzech kobiet afroamerykańskiego pochodzenia, które podjęły pracę dla NASA. Akcja filmu Ukryte działania (Hidden Figures) rozgrywa się na przełomie lat 50. i 60. XX wieku. W grę wchodzi kosmiczny pojedynek pomiędzy światowymi mocarstwami i pionierami, jeśli chodzi o eksplorowanie kosmosu. Mowa oczywiście o Stanach Zjednoczonych i ZSRR. W obsadzie Ukrytych działań znaleźli się między innymi: Kevin Costner, Kirsten Dunst oraz Jim Parsons.

Moon (Cineman, Premiery Canal+)

Moon to film o kosmosie, który zdobył w 2009 roku 2 nagrody BIFA (za najlepszy brytyjski film niezależny oraz nagrodę specjalną dla debiutującego reżysera). Obraz uhonorowano także w 2010 roku nagrodami HUGO oraz BAFTA. Produkcja opowiada o astronaucie, który odlicza do końca swojej samotnej misji na Księżycu. Nieoczekiwanie mężczyzna odkrywa, że wcale nie jest sam w stacji kosmicznej i że być może stał się obiektem manipulacji. W roli głównej wystąpił Sam Rockwell (Niebezpieczny umysł, Zielona Mila, Jojo Rabbit), w obsadzie znaleźli się również: Kevin Spacey oraz Robin Chalk.

Pierwszy krok w kosmos (Amazon Prime Video, Apple TV)

Pierwszy krok w kosmos (The Right Stuff) to dzieło z 1983 roku. Film Philipa Kaufmana opiera się na reportażu pisarza oraz dziennikarza Toma Wolfe o pierwszych amerykańskich astronautach. W Polsce książka ukazała się pod tytułem Najlepsi. Kowboje, którzy polecieli w kosmos. Filmowa adaptacja reportażu została nagrodzona 4 Oscarami, w kategoriach: Najlepsza muzyka oryginalna, Najlepszy dźwięk, Najlepszy montaż oraz Najlepszy montaż dźwięku. W obsadzie znaleźli się między innymi:  Ed Harris, Sam Shepard, Dennis Quaid, Scott Glenn oraz Fred Ward.

Pierwszy człowiek (Amazon Prime Video, Viaplay, Premiery Canal+, Amazon Prime Video, Apple TV, Rakuten TV)

W rankingu najlepszych filmów o kosmosie nie mogło zabraknąć biografii Neila Armstronga z 2018 roku, zatytułowanej Pierwszy człowiek (First Man). Produkcja z Ryanem Goslingiem w roli głównej zdobyła w 2019 roku Oscara za najlepsze efekty specjalne. Była nominowana także do Oscara w kategoriach: Najlepsza scenografia, Najlepszy dźwięk oraz Najlepszy montaż dźwięku. Zdjęcia kręcono w stanie Georgia w USA. To pierwszy film od Universal Pictures, który zrealizowano przy pomocy kamer IMAX.

Grawitacja (Amazon Prime Video, Rakuten TV, Player)

Aż 7 nagród Oscar zdobył film science fiction o kosmosie z 2013 roku, zatytułowany Grawitacja (Gravity). Dramat uhonorowano statuetką w kategoriach: Najlepszy reżyser, Najlepsza muzyka oryginalna, Najlepsze efekty specjalne, Najlepsze zdjęcia, Najlepszy dźwięk, Najlepszy montaż oraz Najlepszy montaż dźwięku. Produkcja z Sandrą Bullock i George’m Clooneyem w rolach głównych opowiada o astronautach, którzy muszą przetrwać na uszkodzonej przez rosyjską satelitę stacji kosmicznej.

Proxima (Amazon Prime Video, Polsat Box Go, TVP VOD, Play Now, Cineman, Rakuten TV, Moje eKino)

Proxima — oto ostatnia pozycja w naszym rankingu, jeśli chodzi o filmy o kosmosie. Dla dzieci i młodzieży w wieku powyżej 12 lat, a także osób dorosłych historia może się okazać bardzo interesująca. Francusko-niemiecki dramat opowiada o kobiecie, mamie 7-letniej dziewczynki, która zostaje wybrana na członka załogi misji Proxima. Astronautka jest jedyną kobietą, która bierze udział w szkoleniu Europejskiej Agencji Kosmicznej. W roli głównej Eva Green (Casino Royale, Królestwo niebieskie, 300: Początek imperium).

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Z wykształcenia biolog — antropolog, zawodowo od 2017 roku zajmuje się tworzeniem contentu dla różnych marek. Wcześniej pracowała w branży eventowej. Stara się dużo podróżować, przede wszystkim górskimi szlakami, kocha psy (najbardziej swojego setera szkockiego!), jest również miłośniczką gier planszowych oraz gier video, w szczególności z gatunku action-RPG.