Najlepsze filmy o egzorcyzmach i opętaniach. TOP 10 filmów, które warto zobaczyć

05.11.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Najlepsze filmy o egzorcyzmach i opętaniach. TOP 10 filmów, które warto zobaczyć
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Zagraniczne, polskie, klasyczne, współczesne, oparte na faktach i literaturze. Przed Wami najlepsze filmy o egzorcyzmach (przy okazji zaś filmy skrojone pod halloweenowy wieczór). Jeżeli zatem siły nieczyste Wam niestraszne lub wręcz przeciwnie – strach w kontrolowanych warunkach to to, czego właśnie potrzebujecie, zapraszamy do lektury! Wierzymy, że okaże się ona przydatna, tym bardziej że większość z poniższych tytułów z łatwością znajdziecie w najpopularniejszych serwisach VOD.

Polecane filmy o egzorcyzmach

1. Egzorcysta (Netflix, HBO Max, Player, Chili, Rakuten, PLAY NOW, Apple TV+)

Horrory o opętaniu niejednokrotnie czerpią inspirację z tego ponadczasowego klasyka. Film w reżyserii Williama Friedkina już od niemal pół wieku towarzyszy widzom przy okazji Halloween. Jeżeli jednak nie mieliście do tej pory okazji do przeżycia chwil grozy z niniejszym tytułem, pozwólcie, że przybliżymy Wam historię jego bohaterów.

Kiedy córka aktorki Chris MacNeil (Ellen Burstyn) zaczyna zachowywać się dziwnie, ta prosi o interwencję lekarzy. Mimo że diagnoza w żaden sposób ich nie niepokoi, stan dziewczyny nieustannie się pogarsza. Zdesperowana kobieta zwraca się więc do duchownego; ten zaś wzywa doświadczonego egzorcystę, ojca Merrina (Max von Sydow). Czy uda im się uratować niewinną duszę? Film dostępny w ofercie Netflixa.

2. Matka Joanna od Aniołów

Kolejne miejsce na podium zajmuje jeszcze starsza propozycja. “Matka Joanna od Aniołów” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza to bowiem produkcja, która swojej premiery doczekała się już w 1961 roku. 

Polski dramat psychologiczny w czerni i bieli bazuje na opowiadaniu pod tym samym tytułem innego rodzimego twórcy: Jarosława Iwaszkiewicza. Jego bohater – jezuita Józef Suryn (Mieczysław Voit) – wędruje do znajdującego się na Smoleńszczyźnie klasztoru z mrożącą krew w żyłach misją – ma wypędzić z tamtejszych zakonnic siły nieczyste. Jego próby są jednak bezowocne. Z czasem okazuje się zaś, że jest w stanie poświęcić coraz więcej, aby ocalić tę, na której mu zależy. 

3. Constantine (Netflix, HBO Max, Player, Rakuten, PLAY NOW, Apple TV+)

Jeden z najlepszych filmów z Keanu Reevesem wzbogaca filmy o egzorcyzmach z naszego zestawienia o adaptację serii komiksów od DC Comics pt. “Hellblazer”. Tym razem towarzyszymy postaci Johna Constantine’a (Reeves) –  egzorcysty obdarzonego darem i brzemieniem w postaci zdolności do postrzegania sił światła i ciemności pod ludzkimi postaciami. Doprowadzony pod ścianę podejmuje tragiczną decyzję, która naznacza jego dalszy los. Skazuje się tym samym na żywot wojownika oczyszczającego powierzchnię ziemi z demonów. Tylko w ten sposób może wybawić własną duszę. Jego batalię możecie śledzić m.in. na platformie HBO Max.

4. Obecność (Netflix, HBO Max, Apple TV+, Rakuten)

Horrory o egzorcyzmach oparte na faktach reprezentuje “Obecność”. Tytuł ukazuje sprawę, z jaką mieli niegdyś do czynienia Ed i Lorraine Warrenowie – znani na całym świecie specjaliści do spraw zjawisk nadprzyrodzonych. Przybywszy na miejsce – dom zamieszkany przez małżeństwo i ich pięć córek – bohaterowie odkrywają, że ten jest nawiedzony. Podejmują więc próbę zorganizowania egzorcyzmów, które zażegnałyby raz na zawsze trudne doświadczenia mieszkańców. W tym celu muszą jednak uzyskać kościelne zezwolenie, o które wcale niełatwo. Tymczasem złe moce przystępują do ataku…

Film dostępny jest m.in. w Apple TV+.

5. Egzorcyzmy Emily Rose (Chili, Apple TV+, Rakuten)

Obezwładnionej przez działanie sił nieczystych Emily Rose (Jennifer Carpenter) pomocy udziela ksiądz Richard Moore (Tom Wilkinson). Mimo wykonania egzorcyzmów dziewczyna umiera, on sam staje zaś w obliczu oskarżeń o zaniedbanie i ostateczny skutek w postaci jej śmierci.

Rozpoczyna się proces sądowy. Obrończynią w sprawie jest ateistka, Erin Bruner (Laura Linney), w związku z czym dość sceptycznie podchodzi do przedstawionej jej wersji zdarzeń. Wkrótce jednak demony stają również na jej drodze… Ich nierówną walkę możecie śledzić m.in. w serwisie Rakuten TV.

6. Lament (Canal+ Online, Chili, vod.pl)

Filmy o opętaniach w koreańskiej odsłonie reprezentuje “Lament”. To opowieść o życiu w zacisznej, spokojnej wiosce, które z miejsca zamienia się w prawdziwy horror. Seria zgonów powiązana z niekontrolowanymi, szaleńczymi objawami zmusza miejscowe służby do podjęcia próby wyjaśnienia sprawy. Na czele śledztwa staje niejaki Jong-goo (Do-won Kwak), kompletnie nieprzygotowany do wyzwań, jakie postawił przed nim bieg zdarzeń. Źródła nieszczęść upatruje on w osobie tajemniczego, mieszkającego na odludziu Japończyka. Wkrótce szaleństwo ogarnia również jego własną córkę.

Rodzinny dramat bohaterów obejrzycie m.in. na platformie Canal+ Online.

7. Stygmaty (Apple TV+)

Frankie Paige (Patricia Arquette) wiedzie życie na własnych zasadach. Nie wierzy w Boga i w sobie samej widzi panią własnego losu. Niespodziewanie jednak doświadcza czegoś, co wymyka się jej percepcji.

Oto bowiem na ciele kobiety powstają rany, odpowiadające tym, które pojawiły się na ciele Chrystusa po doświadczeniu męki. Sprawa nabiera rozgłosu, docierając do samego Watykanu. Hierarchowie nie są zaś zadowoleni z takiego obrotu spraw i planują obnażyć bezbożne oszustwo.

Do podjęcia śledztwa zostaje wyznaczony Ojciec Kiernan (Gabriel Byrne), który z czasem nabiera wiary co do prawdziwości tytułowych stygmatów. Na tym jednak nie koniec. Słowa Frankie postrzega bowiem jako pochodzące od samego Boga. Nie wszystkim są one na rękę…

8. Zbaw nas ode złego (Netflix, Chili, Rakuten, Apple TV+)

Pora na propozycję z kategorii: filmy o egzorcyzmach, bazujące na literaturze. Niniejszy tytuł przenosi na ekran wydarzenia z książki autorstwa tradycjonalistycznego demonologa katolickiego i byłego funkcjonariusza nowojorskiego wydziału policji – Ralpha Sarchiego (Eric Bana), który zresztą jest bohaterem tego kryminału.

Prowadząc śledztwo w sprawie serii tajemniczych morderstw, mógł on liczyć na wsparcie ze strony… księdza (Edgar Ramirez), mającego doświadczenie w zwalczaniu złych duchów. Te zaś zdają się gnębić miasto również i tym razem, o czym możecie się przekonać m.in. w serwisie Chili.

9. Rytuał (Netflix, Chili, Apple TV+, Rakuten)

Na podstawie książki oparto również kolejną propozycję filmową w naszym zestawieniu. Mowa o dziele autorstwa Matta Baglio pt. „Obrzęd. Tajemnice współczesnych egzorcystów”.

Punktem wyjścia do poznania tej przyprawiającej o dreszcz historii jest osobisty dramat młodego diakona, rozdartego między sacrum i profanum. Niepewny swojego powołania Michael Kovak (Colin O’Donoghue) trafia do Watykanu, gdzie też ma zgłębiać wiedzę o egzorcyzmach. Wszystko pod okiem dalekiego od ortodoksji ojca Lucasa (Anthony Hopkins), który wspiera go w walce z jego własnymi demonami.

10. Kronika opętania (Netflix, Chili, Apple TV+)

Filmy o opętaniach zamyka amerykańsko-kanadyjska produkcja z polskim akcentem. “Kronika opętania” zaczyna się niepozornie. Clyde Brenek zabiera swoją córkę Em na lokalną wyprzedaż garażową. Właśnie tam wpada jej w oko pewna skrzynia. Wraz z jej otwarciem dziewczynka zaczyna zachowywać się dziwnie – wręcz agresywnie, co początkowo złożone zostaje na karb niedawnego rozstania jej rodziców. Z czasem jednak staje się jasne, że w Em wstąpił znany z mitologii żydowskiej demon, zwany Dybukiem… Co ciekawe, ten porozumiewa się po polsku, jako że skrzynka pochodzi właśnie z międzywojennej Polski.

Twórcy ukazują tę historię jako opartą na faktach.

Źródło: materiały prasowe

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.