Najlepsze filmy Christophera Nolana – TOP 7

20.05.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Najlepsze filmy Christophera Nolana – TOP 7
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Z racji, że do kin zmierza najnowsze dzieło Christophera Nolana – “Oppenheimer” – postanowiliśmy podsumować dorobek reżysera, zgromadzony na przestrzeni lat. Wartych wspomnienia tytułów zaś nie brakuje; podobnie zresztą jak stylistyk, w których obszarze się poruszał. Przed Wami najlepsze filmy Nolana: dramaty, thrillery, kryminały, filmy akcji, sci-fi i wojenne. Większość z nich jest dostępna w popularnych serwisach VOD.

1. Incepcja (Netflix, Amazon Prime Video, Apple TV+, Player, Premiery Canal+, Chili, Incepcja)

Najlepsze filmy Nolana otwiera “Incepcja” – czterokrotny zdobywca Oscara z Leonardo DiCaprio w roli głównej. Tytuł przenosi nas do rzeczywistości, w której technologia pozwala wniknąć do świata snów i pozyskiwać w ten sposób tkwiące w podświadomości sekrety.

Mistrzem w tym fachu jest Dom Cobb (DiCaprio), co oznacza dla niego równie wiele korzyści, co kosztów i zagrożeń. Do listy jego zadań dołącza właśnie kolejne, w wykonaniu którego może odzyskać swoje utracone życie. Łatwo jednak nie będzie. Bohater wkracza bowiem na niezbadany grunt – ma zaszczepić myśl w śpiącym umyśle.

Film znajdziecie m.in. w serwisie Netflix.

2. Seria Batman (HBO Max, Amazon Prime Video, Apple TV+, PLAY NOW, Premiery Canal+, Chili, Rakuten TV)

W różnego rodzaju zestawieniach najlepszych filmowych serii niezmiennie króluje “Batman” Nolana. Trylogia, na którą składają się “Batman: Początek”, “Mroczny Rycerz” i “Mroczny Rycerz powstaje” ukazuje genezę bohatera, który ma w sobie więcej z krwi i kości niż kiedykolwiek przedtem.

Mimo początkowego sceptycyzmu dookoła produkcji Nolan udowodnił, że jego wizja Batmana (Christian Bale) ma rację bytu. Ba, wielu najchętniej powraca właśnie do tej odsłony Mrocznego Rycerza. Wy również możecie – ze skromną pomocą serwisów VOD, takich jak HBO Max i Amazon Prime Video, gdzie dostępny jest cały nolanowski cykl.

3. Interstellar (Netflix, Amazon Prime Video, Player, Premiery Canal+, Chili, Rakuten TV)

Kolejny Oscar na koncie i kolejny raz, gdy na krześle reżyserskim zasiadł Christopher Nolan. Filmy sci-fi doczekały się w ten sposób następnego reprezentanta, jakim jest “Interstellar”. Postapokaliptyczny tytuł ukazuje ludzkość na skraju zagłady w obliczu drastycznych zmian klimatu. Przed ostatecznym pragnie ocalić ją grupa naukowców, którzy wpadają na trop tunelu czasoprzestrzennego, a tym samym – szansy na znalezienie nowego domu. Na czele kosmicznej ekspedycji staje Cooper (Matthew McConaughey) – były pilot NASA, a obecnie rolnik.

Film oparto na teorii naukowej opracowanej przez fizyka, Kipa Thorne’a. Wzbogacił on m.in. bibliotekę platformy Player.

4. Dunkierka (HBO Max, Amazon Prime Video, Apple TV+, Player, PLAY NOW, Premiery Canal+, Chili, Rakuten TV)

Nolan i filmy wojenne? “Dunkierka” udowadnia, że to zestawienie sprawdza się znakomicie. Trzykrotny zdobywca Oscara z 2017 roku ukazuje dramatyczne wydarzenia z czasów II wojny światowej, do których doszło pod tytułową Dunkierką.

Setki brytyjskich i francuskich żołnierzy zostają przyparte do muru, otoczone przez morze i oddziały przeciwnika. Rozpoczyna się misja defensywna, toczona przez wojskowych i cywilów; na wodzie i w powietrzu, mająca jeden cel – ochronę bezbronnych ludzi w potrzasku.

Produkcja jest dostępna m.in. w serwisie Apple TV+.

5. Prestiż (Amazon Prime Video, Apple TV+, Player, Chili, Rakuten TV)

Thriller dramatyczny z Hugh Jackmanem i Christianem Balem w rolach głównych opowiada historię dwóch początkujących iluzjonistów – Ruperta Angiera i Alfreda Bordena – którzy doskonalą się dzięki sile napędowej, jaką jest chęć zemsty. Gdy ginie żona jednego z nich, miejsce dawnej przyjaźni zastępuje nienawiść. Cena odwetu przestaje zaś mieć znaczenie, prowadząc do ich ogromnej sławy i jeszcze większej tragedii.

Film znajdziecie w zasobach platform, takich jak Chili i Rakuten TV.

6. Memento (TVP VOD, Cineman)

Jak mogliście już zauważyć, filmy Nolana udowadniają, że nie jest to reżyser jednego gatunku. Tym razem mamy do czynienia z kryminałem, w którym miłość i chęć zemsty pozostają ze sobą w synergii.

Tak skrajną paletą uczuć dysponuje Leonard Shelby (Guy Pearce) – detektyw ubezpieczeniowy, który wskutek wypadku cierpi na zanik pamięci krótkotrwałej. Zaburzenie utrudnia mu nie tylko codzienne funkcjonowanie, ale przede wszystkim prywatne śledztwo, którego podjął się w sprawie śmierci swojej żony. Bazując na odleglejszych wspomnieniach, notatkach, zdjęciach i tatuażach, stara się dotrzeć do prawdy o własnej tragedii.

7. Bezsenność

Christopher Nolan filmy kryminalne wzbogacił również o kolejną, wartą uwagi propozycję. Trzymająca w napięciu “Bezsenność” z Alem Pacino i Robinem Williamsem w rolach głównych ukazuje ponure koleje losu doświadczonego detektywa, Willa Dormera (Pacino), który podczas jednej z akcji przypadkowo zabija swojego zawodowego partnera.

Z tego też powodu zmaga się z wyrzutami sumienia i bezsennością, które cynicznie wykorzystuje główny podejrzany w tej samej sprawie – autor powieści kryminalnych, Walter Finch (Williams). Jego intrygi powoli przynoszą rezultaty, a Will zaczyna doświadczać stanów odrealnienia.

Źródło: materiały prasowe

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.